Häät tulossa ja ongelmana appiukko

Anonyymi

Olemme järjestämässä häitä jotka järjestetään alkusyksystä. Olemme olleet mieheni kanssa yhdessä melkein kymmenen vuotta ja ongelmia appivanhempien kanssa on ollut aikaisemminkin. Heillä on tapana tuoda mielipiteitänsä esille todella kärkkäästi, johon minä herkkänä ihmisenä en ole osannut reagoida oikein muuten kuin itkemällä miehelle jälkeenpäin tilanteiden jälkeen. Suurimmista ongelmista on selvitty, mutta nyt häiden järjestelyn yhteydessä on taas alkanut ilmetä ongelmia.


Olemme menneet kihloihin mieheni kanssa kolme vuotta sitten ja ennen kihloja olen sanonut, että jos kihloihin mennään niin sitten järjestetään myös häät. Miehelle tämä tietenkin sopi, sillä kihloihin mentiin ja mies on sanonut, että hänelle tärkeintä on että mennään naimisiin ja minä saan suunnitella sellaiset häät kun toivon.

Pari vuotta sitten aloimme jo häitä suunnittelemaan ja ensimmäisiä varauksia tekemään. Tietenkään en omin päin mitään ole varaillut vaan aina yhdessä katsottiin ja sovittiin ennen kuin mitään päätettiin.

Oikeastaan vuoden sisällä suurimmat ongelmat ovat tulleet esille kun miehen perhettäkin on alkanut kiinnostaa meidän häät ja niiden järjestelyt. Appiukon asenne oli heti todella hyökkäävä ja negatiivinen. Tässä esimerkkejä appiukon mielipiteistä: kirkon ja juhlapaikan sijainti on huono, juhlapaikka on ränsistynyt, valokuvaaja on liian kallis ("miksi ette ottaneet ketään tuttua halvalla kuvaamaan"), hotellin sijainti on huono, trubaduuri on väärä, istumajärjestys on vääränlainen, niin myös kaikki suunnitelmat juhlapaikan järjestelyn suhteen. Pahin juttu on ollut vieraslista, johon on pitänyt sisällyttää kaikki mahdolliset kumminkaimat ja appivanhempien lapsuuden ystävät. Tällä hetkellä tilanne on se, että yli 75% vieraista on sulhasen sukulaisia ja tuttavia, mutta vieläkään vieraslista ei ole hyvä.


Itselläni on mennyt maku koko häihin ja harmittaa, että kaikki suunnittelu on mennyt kinasteluksi. Mies yrittää jonkin verran olla puolellani, mutta silti huomaan, että kaikki kommentit kohdistuvat minuun. Välillä mies myös yrittää sanoa, etten saa ottaa liian henkilökohtaisesti, sillä tuo on vaan appivanhempien (normaali) tapa tuoda asioita esille. Silti on vaikeaa olla masentumatta.

Vielä mainitakseni, että appivanhemmat ovat jonkin verran avustaneet meitä hääbudjetissa, mutta niin on myös minun vanhempani. Appivanhemmat ovat itse tarjoutuneet auttamaan ja myös heidän mielipiteitään on otettu huomioon, ja muutettu suunnitelmia sen mukaan.


Mitä teen? Haluaisin että kaikilla olisi mukavaa häissä, mutta silti haluan että ne on myös minun ja perheeni näköiset, eikä vain sulhasen perheen. Sen takia en halua kaikesta joustaa. Olen itse huono tuomaan mielipiteitäni esiin varsinkin väittelytilanteissa, joten sen takia tuntuu, että olen jäänyt jonkin verran jalkoihin tässä. En haluaisi kuitenkaan riidellä. Onko muilla ollut samanlaista tilannetta?

7

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisäyksenä vielä, että mietin koko ajan, että voisipa häät perua, mutta nyt alkaa jo olla myöhäistä. Miten pääsen tästä tunteesta eroon? Stressiäkö?

    • Anonyymi

      Mielestäni ennuste tulevaisuudestanne on huono, kun appivanhemmat sekaantuvat asioihinne jo ennen häitänne.
      Ex-eukkoni tekemisiä määräili hänen äitinsä. Eihän siitä hyvää seurannut, mutta onneksi anoppia käski tytärtään eroamaan minusta. Se sopi minulle oikein hyvin!

    • Anonyymi

      En osaa vastata. Meilläkin nuoripari valmistelee häitään. Olen se anoppi, sulhasen äiti.

      Nuori pari järjestelee kaiken itse. Toki keskustelemme aiheesta . Mielenkintoista seurata asiaa. Yritän pitää suuni kiinni,vaikka monta asiaa tekisin toisin. Heillä kuitenkin pitää olla mahdollisuus järjestää oman näkoisensä juhlat. Me vanhemmatkin Olemme järjestäneet omat juhlamme aikanaan. Emmekä huolineet vanhempiamme mukaan suunntteluun

    • Vähän huono ajankohta alkaa kasvattamaan henkisiä palleja mutta kyllä ne on hyvä joskus kasvattaa. Ei siin oo mitään väärää että sanoo suoraan omat ajatuksensa kunhan kunnioittaa toisia. Ja appiukkosi on selvästi sellainen ihminen joka ei paljoa ota toisia huomioon, tai sitten jotain sua vastaan. Mulla oli sama ongelma, olin kynnysmatto. Ei tarvi olla ilkee tai mitään.

      Sun pitää alkaa vaan opetteleen sanoon oma totuutes asioista. Se tarkoittaa että voit tulla vastaan ja myötäillä, mutta myös että pidät puoles. Älä pelkää vihasena olemista, ihmiset ottaa vihan liian henkilökohtasesti kun se on ihan terve reaktio jonka mukana poistuu henkistä kuonaa. Ala vähentään asioiden patoomista vähän kanssa. Ja rupee harrastaan vähän jotain mikä vaatii voimaa, tai sit jotain taistelulajia. Ei tarvi mennä mihkään treeneihin muiden kanssa, riittää että katot jotain perusliikkeitä vaikka thainyrkkeilystä ja peilin edessä tai miehen kanssa harjottelet. On tärkeetä että fyysinen puoli on mukana henkisessä kasvussa, saat paljon nopeemmin tuloksia niin.

    • Anonyymi

      Olet menossa naimisiin. Samaan aikaan pornofilmit pyörivät jossa olet pääosissa. Aika vekkuli olet.

    • Anonyymi

      Vapaita harrastamaan seksiä kenen tahansa kanssa ja kusetetaan joka päivä
      Kummallisia ovat.

    • Anonyymi

      Monissakin häissä käynyt, mutta näille ei löydy vertaa.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      82
      3480
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      76
      3169
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3022
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      70
      2710
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2192
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      62
      1774
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      26
      1741
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1715
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1689
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1638
    Aihe