Mistä Sähkösopimus? Nykyinen kallistui rajusti

Anonyymi

Mistä olette ottaneet nyt vuonna 2019 sähkösopimuksen ja mihin hintaan? Minulla nyt Oulun energialla 3.75 senttiä /kWh ja perusmaksu 0€. Oli 2v sopimus. Nyt laittoivat sähköpostiin uuden tarjouksen ja hinta oli 5.50 senttiä/kWh ja perusmaksu 3.5€ 😃 huhu. Karmeaa.

10

203

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kilpailuttamalla jonkun palvelun kautta
      https://www.ostosvinkit.com/sahkotarjous/

      Toki noissa palveluissa ei ole kaikki yhtiöt mukana, joten halvimman löytää jos jaksaa tutustua eri yhtiöiden nettisivuihin. Se onko vaivan ja säästön arvoista riippuu sähkön kulutuksesta.

      • Anonyymi

        Tähän vielä lisäyksenä, että kaupalliset kilpailutuspalvelut ovat oikeastaan mainostuspalstoja valeasussa. Ainoa edes vähän luotettava palvelu on energiaviraston www.sahkonhinta.fi.

        Suurin osa tarjouksista on tehty vetoamaan tunteisiin eli kannattaa ottaa selvää millaisia sähkötuotteita on olemassa ja miten ne soveltuvat juuri sinun käyttöösi.


      • Anonyymi

        Juurikin näin, vuodenvaihteessa perheenjäsenelleni myyty ympäristöystävällisyydellä hehkuttaen myyty "edullinen" ekosähkösopimus paljastui tuolla energiaviraston sivulla vertailutettuna todellisuudessa kalliinpuoleiseksi. Vaihdoimmekin heti sivulla käväistyämme 7,5 €/kWh sähkön ihan yhtä ekologiseen 4,5 €/kWh sähköön. Mutta ehkäpä pääsemme pian vieläkin halvemmalla, suunnitelmissa on ok-taloon muutto aurinkopaneelit katolle...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tähän vielä lisäyksenä, että kaupalliset kilpailutuspalvelut ovat oikeastaan mainostuspalstoja valeasussa. Ainoa edes vähän luotettava palvelu on energiaviraston www.sahkonhinta.fi.

        Suurin osa tarjouksista on tehty vetoamaan tunteisiin eli kannattaa ottaa selvää millaisia sähkötuotteita on olemassa ja miten ne soveltuvat juuri sinun käyttöösi.

        Tarkkana kannattaa tosiaan olla, sillä varsinkin jotkut ympäristöystävällistä sähköä kaupittelevat yritykset harrastavat härskinpuoleista mielikuvakikkailua. Esimerkkinä vaikkapa Nordic Green Energy jolla on nyt menossa mainoskampanja netissä: yrityksen myymän sähkön ympäristöystävällisyyttä tuskin on syytä epäillä mutta väitteet edullisuudesta ovat aika vahvasti liioiteltuja kun vertailusivuston mukaan kymmenkunta muuta sähköntuottajaa myy vastaavaa tuotetta halvemmalla.


    • Anonyymi

      5.46 kwh ja perusmaksu 0 /kk wattenfall 2 vuotinen kiinteä hinta.Otin alkaen 1.6.

    • Anonyymi

      Oma määräaikainen Helenillä päättyy syyskuun lopussa. Tarjosivat uutta hintaan 3€/kk ja 5,29c/kWh, mutta jo netistä hakemalla heillä esim. vuoden tarjous hintaan 0€/kk 5,57c/kWh.

    • Anonyymi

      Joo, syksyllä loppuu 24kk soppari, oli 3,80 ja 4,20 hinnat, ja nyt taitaa mennä reippaasti yli vitosen. Ei taida halvalla myydä kukaan.

    • Anonyymi

      Tuo energiamaksu 5,5 senttiä on ihan kilpailukykyinen eikä sähköyhtiö pysty sitä juuri halvemmalla tarjoamaan.

      Perusmaksuun sähköyhtiö pystyy helpommin vaikuttamaan koska se ei ole markkinasidonnainen. Tämänkin saat varmasti hinattua puhelinsoitolla alaspäin 2 tai jopa 0 euroon.

    • Anonyymi

      Nyt kilpailutasähkö-sivulla Helenin hinta 5.42 snt/kWh ja 0€ kk-maksu.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1495
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1258
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      98
      1010
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      934
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      305
      850
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      807
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      725
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      223
      724
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      675
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      100
      636
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      298
      603
    12. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      594
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      104
      538
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      490
    15. 36
      489
    16. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      481
    17. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      58
      457
    18. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      451
    19. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      451
    20. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      450
    Aihe