Varhaista valmistautumista hääpäivään.

Olen täydellinen tahvo mitä tulee minkään merkkipäivän tms. huomioimiseen joten ajattelin pyytää asiaan paremmin vihkiytyneiltä feminoilta vinkkejä 71v vaimoni ilahduttamiseksi 50v hääpäivän merkeissä.

Kysymykseni on vilpitön ja jos saan vakavasti otettavia vastauksia niin ruodin niitä ja muodostan omasta mielestäni järkevän ja toivottavasti vaimoani yllätyksellisesti ilahduttavan version.

6

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mieleeni tuli heti oma 70-vuotis synttärilahjani, mutta uskon, että haluat antaa jotain muuta kuin kaukomaita. Joten ehdotan.

      Valkokultainen kaulaketju korvakorusetti.

      • Anonyymi

        Miksi pitää msinostaa omaa synttärilahjaansa, kun mies kysyy hääpäivän lahjaa vaimolleen pitkän avioliiton kunniaksi ?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miksi pitää msinostaa omaa synttärilahjaansa, kun mies kysyy hääpäivän lahjaa vaimolleen pitkän avioliiton kunniaksi ?

        No, mitä minä sain?


    • Anonyymi

      Piti keskellä yötä alkaa sulle vastaamaan,

      Kerro vaimollesi jo hyvissä ajoin ennen 50-vuotishääpäivää tunteesi ja miten paljon sinulle hänen kanssaan eletyt 50 vuotta merkitsevät.
      Kerro, että haluat ostaa lahjan kiitoksena näistä rakkauden vuosista., Kysy, mikä olisi mieluinen vaimollesi.

    • Haluatko järjestää yllätyksen , viedä vaimosi jonnekin matkalle, hemmotteluun tai taidetapahtumaan ? Naiset suhtautuvat joihinkin yllätyksiin varauksellisesti, koska pitäähän olla hiukset kunnossa ja tilaisuuteen sopivat vaatteet , kenties ihan uudet.

      Kukat ovat paikallaan aina - tietenkin ruusut, mutta myös floristin sitoma huoliteltu kimppu, jossa on ajatusta ja merkitystä. Siinä voi olla muistoja morsiuskimpusta, merkityksellisiä värejä ja kukkien kieltä. Koru on useimmille naisille mieleen, ja uskonpa Sinun 50 vuoden avioliiton aikana oppineen vaimosi maun ja mieltymykset korujen suhteen. Itse sain hopeahääpäivänä ovaalin muotoisen kultaisen pitkähkössä ketjussa riippuvan medaljongin, jonka etukannessa on minun ja mieheni etukirjaimet kauniisti kaiverrettuina, takana päivämäärä, sisällä mieheni ja lastemme kuvat. Se on rakkain koruni, enemmänkin kuin koru. Viimeksi meillä oli safiirihäät 45 vuoden kunniaksi ja sain käytännöllisen lahjan : valkean ylellisen pehmeän kylpytakin, johon oli konekirjailtu nimikirjaimeni, itselleen oli tilannut samalaisen tummansinisen. Joitakin hääpäiviä olemme juhlistaneet kylpylässä, kerran teatterissa , jolloin sain kukkavieheen rintapieleen ja shampanjatarjoilun väliajalla. Joskus on lähdetty ulos syömään, joskus ei mihinkään, mutta kukkia olen aina saanut. Vieraita emme ole koskaan kutsuneet, mutta lapset jo vihjailevat, että kultahäihin hekin haluaisivat osallistua.

      En osaa tämän kummempia vinkkejä antaa, itse olen näistä lahjoista ja huomaavaisuudenosoituksista hääpäivinä pitänyt.

      Onnittelut yhteisestä pitkästä matkasta ja onnellista taivalta eteenpäinkin !

    • Kiitoksia vastauksista! Lukiessani niitä havahduin omaan urautuneeseen ajatteluuni.
      Eiköhän noista seulomalla löydy jotain idean poikasta sovellettavaksi.

      Ennakointivaikeuksia aiheuttaa mm. se, ettei vaimoni ole koskaan vaatinut minulta mitään ja ehdotukset ja toivomuksetkin ovat olleet muodossa "mitä mieltä olisit jos - - "!
      Mieliteot on ymmärrettävä asiayhteyksistä.
      En ole osannut ostaa hänelle mitään koska hän voi ostaa itselleen tarvitsemansa ja haluamansa. Joskus, hamassa muinaisuudessa, hän sanoi, ettei se ole sama juttu.

      Mutta, ehdotukset panivat miettimään lähinnä omia asenteitani joiden tarkastelu olisi ollut paikallaan jo menneisyydessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      89
      5978
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3557
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      161
      2101
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      231
      2022
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      177
      1768
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      284
      1523
    7. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      1041
    8. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1041
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1020
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      113
      971
    Aihe