Varhaista valmistautumista hääpäivään.

Olen täydellinen tahvo mitä tulee minkään merkkipäivän tms. huomioimiseen joten ajattelin pyytää asiaan paremmin vihkiytyneiltä feminoilta vinkkejä 71v vaimoni ilahduttamiseksi 50v hääpäivän merkeissä.

Kysymykseni on vilpitön ja jos saan vakavasti otettavia vastauksia niin ruodin niitä ja muodostan omasta mielestäni järkevän ja toivottavasti vaimoani yllätyksellisesti ilahduttavan version.

6

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mieleeni tuli heti oma 70-vuotis synttärilahjani, mutta uskon, että haluat antaa jotain muuta kuin kaukomaita. Joten ehdotan.

      Valkokultainen kaulaketju korvakorusetti.

      • Anonyymi

        Miksi pitää msinostaa omaa synttärilahjaansa, kun mies kysyy hääpäivän lahjaa vaimolleen pitkän avioliiton kunniaksi ?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miksi pitää msinostaa omaa synttärilahjaansa, kun mies kysyy hääpäivän lahjaa vaimolleen pitkän avioliiton kunniaksi ?

        No, mitä minä sain?


    • Anonyymi

      Piti keskellä yötä alkaa sulle vastaamaan,

      Kerro vaimollesi jo hyvissä ajoin ennen 50-vuotishääpäivää tunteesi ja miten paljon sinulle hänen kanssaan eletyt 50 vuotta merkitsevät.
      Kerro, että haluat ostaa lahjan kiitoksena näistä rakkauden vuosista., Kysy, mikä olisi mieluinen vaimollesi.

    • Haluatko järjestää yllätyksen , viedä vaimosi jonnekin matkalle, hemmotteluun tai taidetapahtumaan ? Naiset suhtautuvat joihinkin yllätyksiin varauksellisesti, koska pitäähän olla hiukset kunnossa ja tilaisuuteen sopivat vaatteet , kenties ihan uudet.

      Kukat ovat paikallaan aina - tietenkin ruusut, mutta myös floristin sitoma huoliteltu kimppu, jossa on ajatusta ja merkitystä. Siinä voi olla muistoja morsiuskimpusta, merkityksellisiä värejä ja kukkien kieltä. Koru on useimmille naisille mieleen, ja uskonpa Sinun 50 vuoden avioliiton aikana oppineen vaimosi maun ja mieltymykset korujen suhteen. Itse sain hopeahääpäivänä ovaalin muotoisen kultaisen pitkähkössä ketjussa riippuvan medaljongin, jonka etukannessa on minun ja mieheni etukirjaimet kauniisti kaiverrettuina, takana päivämäärä, sisällä mieheni ja lastemme kuvat. Se on rakkain koruni, enemmänkin kuin koru. Viimeksi meillä oli safiirihäät 45 vuoden kunniaksi ja sain käytännöllisen lahjan : valkean ylellisen pehmeän kylpytakin, johon oli konekirjailtu nimikirjaimeni, itselleen oli tilannut samalaisen tummansinisen. Joitakin hääpäiviä olemme juhlistaneet kylpylässä, kerran teatterissa , jolloin sain kukkavieheen rintapieleen ja shampanjatarjoilun väliajalla. Joskus on lähdetty ulos syömään, joskus ei mihinkään, mutta kukkia olen aina saanut. Vieraita emme ole koskaan kutsuneet, mutta lapset jo vihjailevat, että kultahäihin hekin haluaisivat osallistua.

      En osaa tämän kummempia vinkkejä antaa, itse olen näistä lahjoista ja huomaavaisuudenosoituksista hääpäivinä pitänyt.

      Onnittelut yhteisestä pitkästä matkasta ja onnellista taivalta eteenpäinkin !

    • Kiitoksia vastauksista! Lukiessani niitä havahduin omaan urautuneeseen ajatteluuni.
      Eiköhän noista seulomalla löydy jotain idean poikasta sovellettavaksi.

      Ennakointivaikeuksia aiheuttaa mm. se, ettei vaimoni ole koskaan vaatinut minulta mitään ja ehdotukset ja toivomuksetkin ovat olleet muodossa "mitä mieltä olisit jos - - "!
      Mieliteot on ymmärrettävä asiayhteyksistä.
      En ole osannut ostaa hänelle mitään koska hän voi ostaa itselleen tarvitsemansa ja haluamansa. Joskus, hamassa muinaisuudessa, hän sanoi, ettei se ole sama juttu.

      Mutta, ehdotukset panivat miettimään lähinnä omia asenteitani joiden tarkastelu olisi ollut paikallaan jo menneisyydessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      77
      1978
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      54
      1196
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      183
      1000
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      965
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      948
    10. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      93
      948
    Aihe