Varhaista valmistautumista hääpäivään.

Olen täydellinen tahvo mitä tulee minkään merkkipäivän tms. huomioimiseen joten ajattelin pyytää asiaan paremmin vihkiytyneiltä feminoilta vinkkejä 71v vaimoni ilahduttamiseksi 50v hääpäivän merkeissä.

Kysymykseni on vilpitön ja jos saan vakavasti otettavia vastauksia niin ruodin niitä ja muodostan omasta mielestäni järkevän ja toivottavasti vaimoani yllätyksellisesti ilahduttavan version.

6

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mieleeni tuli heti oma 70-vuotis synttärilahjani, mutta uskon, että haluat antaa jotain muuta kuin kaukomaita. Joten ehdotan.

      Valkokultainen kaulaketju korvakorusetti.

      • Anonyymi

        Miksi pitää msinostaa omaa synttärilahjaansa, kun mies kysyy hääpäivän lahjaa vaimolleen pitkän avioliiton kunniaksi ?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miksi pitää msinostaa omaa synttärilahjaansa, kun mies kysyy hääpäivän lahjaa vaimolleen pitkän avioliiton kunniaksi ?

        No, mitä minä sain?


    • Anonyymi

      Piti keskellä yötä alkaa sulle vastaamaan,

      Kerro vaimollesi jo hyvissä ajoin ennen 50-vuotishääpäivää tunteesi ja miten paljon sinulle hänen kanssaan eletyt 50 vuotta merkitsevät.
      Kerro, että haluat ostaa lahjan kiitoksena näistä rakkauden vuosista., Kysy, mikä olisi mieluinen vaimollesi.

    • Haluatko järjestää yllätyksen , viedä vaimosi jonnekin matkalle, hemmotteluun tai taidetapahtumaan ? Naiset suhtautuvat joihinkin yllätyksiin varauksellisesti, koska pitäähän olla hiukset kunnossa ja tilaisuuteen sopivat vaatteet , kenties ihan uudet.

      Kukat ovat paikallaan aina - tietenkin ruusut, mutta myös floristin sitoma huoliteltu kimppu, jossa on ajatusta ja merkitystä. Siinä voi olla muistoja morsiuskimpusta, merkityksellisiä värejä ja kukkien kieltä. Koru on useimmille naisille mieleen, ja uskonpa Sinun 50 vuoden avioliiton aikana oppineen vaimosi maun ja mieltymykset korujen suhteen. Itse sain hopeahääpäivänä ovaalin muotoisen kultaisen pitkähkössä ketjussa riippuvan medaljongin, jonka etukannessa on minun ja mieheni etukirjaimet kauniisti kaiverrettuina, takana päivämäärä, sisällä mieheni ja lastemme kuvat. Se on rakkain koruni, enemmänkin kuin koru. Viimeksi meillä oli safiirihäät 45 vuoden kunniaksi ja sain käytännöllisen lahjan : valkean ylellisen pehmeän kylpytakin, johon oli konekirjailtu nimikirjaimeni, itselleen oli tilannut samalaisen tummansinisen. Joitakin hääpäiviä olemme juhlistaneet kylpylässä, kerran teatterissa , jolloin sain kukkavieheen rintapieleen ja shampanjatarjoilun väliajalla. Joskus on lähdetty ulos syömään, joskus ei mihinkään, mutta kukkia olen aina saanut. Vieraita emme ole koskaan kutsuneet, mutta lapset jo vihjailevat, että kultahäihin hekin haluaisivat osallistua.

      En osaa tämän kummempia vinkkejä antaa, itse olen näistä lahjoista ja huomaavaisuudenosoituksista hääpäivinä pitänyt.

      Onnittelut yhteisestä pitkästä matkasta ja onnellista taivalta eteenpäinkin !

    • Kiitoksia vastauksista! Lukiessani niitä havahduin omaan urautuneeseen ajatteluuni.
      Eiköhän noista seulomalla löydy jotain idean poikasta sovellettavaksi.

      Ennakointivaikeuksia aiheuttaa mm. se, ettei vaimoni ole koskaan vaatinut minulta mitään ja ehdotukset ja toivomuksetkin ovat olleet muodossa "mitä mieltä olisit jos - - "!
      Mieliteot on ymmärrettävä asiayhteyksistä.
      En ole osannut ostaa hänelle mitään koska hän voi ostaa itselleen tarvitsemansa ja haluamansa. Joskus, hamassa muinaisuudessa, hän sanoi, ettei se ole sama juttu.

      Mutta, ehdotukset panivat miettimään lähinnä omia asenteitani joiden tarkastelu olisi ollut paikallaan jo menneisyydessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      235
      4573
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2994
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2453
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1767
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1439
    6. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1431
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      84
      1242
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      139
      959
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      938
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe