en tahdo imettää.... APUA?!!

Anonyymi

olen 19v ja laskettuun aikaan on enää vähän alle 2kk jäljellä... ajatus siitä että joudun imettään tätä lasta ku se syntyy ahdistaa.
Onko imettäminen pakollista?
Mitä pitäisi tälläisessä tilanteessa tehdä? Jutella lääkärille tai kääntyä neuvolan puoleen?

2

961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Edelleen kaipailisin apuja kun laskettuaikakin uhkaavasti lähenee! t. ap/oj

    • Anonyymi

      Ei ole pakko imettää. Kaikki eivät voikaan. Jos haluat mieluummin raahata vastiketta kaupasta ja joka paikkaan mukana sekä pestä ja keittää tuttipulloja jatkuvana rumbana, niin se on ok. Yöllä vaihtoehtona käännät kylkeä imettämään tai sitten laahustat keittiöön lämmittämään vastiketta vauvan huutaessa. Tosin pullovauva voi syödä harvemmin yöllä (laiha lohtu).

      Varaudu sitten siihen, että sairaalassa tai neuvolassa on vähintään yksi kiiluvasilmäinen imetysfanaatikko, jonka mielestä imettäminen on elämän ainoa sisältö. Tosin siitä juuri saan ymmärrystä sinua kohtaan, koska aloin sen hullutuksen johdosta jo itsekin hetkeksi inhota imettämistä. Totuus on kuitenkin, että imetys on hyvin toimiessaan tosi kätevä tapa ruokkia vauva. Mutta hyviä niistä vastikkeellakin ruokituistakin tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      86
      3567
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1919
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1743
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1601
    5. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1468
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      162
      1453
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      96
      1406
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1371
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1314
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1267
    Aihe