Julkisen liikenteen käyttötaito

Anonyymi

Tällä seudulla pääsee vielä julkisilla kulkuneuvoilla melko hyvin ja lisänä on kutsutaksi. Silti on ikäluokkamme henkilöitä, jotka eivät osaa mennä bussilla esim. keskustan terveyskeskukseen. Syynä on se, että ovat tottuneet siihen, että on viety henkilöautolla, omaa ei ole koskaan ollut. Oma äitini oli syntynyt 1907 ja kuoli 1982. Hän osasi hyvin liikkua Suomessa, koska oli nuorena oppinut. Ilmeisesti tällainenkin taito on opittava varhain.

3

89

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jäin leskeksi yli 80-vuotiaana, ja siihen asti kulkenut autolla aina. Itselläni ei ollut ajokorttia, ja niin möin auton pois. Julkiset kulkuneuvot ovat tulleet tutuiksi, mutta suunnittelijat ilmeisesti ajavat yhä autoillaan, koska eivät osaa sijoittaa bussipysäkkejä järkevästi jalankulkijaa ajatellen, vaan ne on sijoitettu kohtiin, jossa häiritsevät vähiten muuta liikennettä.
      Itse sentään pääsen sujuvasti suojateitä pitkin ja jaksan nousta portaita jalankulkusillalle kehätien yli, mutta onkohan kukaan koskaan miettinyt, miten jalkavaivainen selviää kotoaan pysäkille ja pois, kauppakasseineen, rollaattoreineen ja sydänvaivoineen. Lähin pysäkkini on korkean mäen päällä, jalankulkutietä ei pidetä talvella kunnossa kuin satunnaisesti. On valittava edellinen pysäkki, joka on tasaisella maalla 200 m päässä.
      Siinäkin on haasteensa. On valittava lyhyin tie, sivuutettava ylikulkusilta, pujahdettava liikenteen läpi ilman suojatietä ja kömmittävä lumikinoksen yli kadun toisella puolella sijaitsevalle pysäkille.
      Vaatii todella taitoa, ja monet joutuvat sen opettelemaan vasta ikäihmisinä.

      • Ihailtavasti olet melko iäkkäänä sopeutunut uuteen tilanteeseen.


      • seija.helmiina kirjoitti:

        Ihailtavasti olet melko iäkkäänä sopeutunut uuteen tilanteeseen.

        No joo, pakko ei ikää katso. Näin kesällä ei sentää lumikinokst ole esteenä, eikä hiekotiuksen puute estä perille pääsyä.
        Olen alkanut harkita sähköpotkulautaa.
        :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      111
      1532
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      111
      1202
    3. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      8
      1109
    4. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      68
      1104
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      56
      976
    6. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      50
      972
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      130
      881
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      73
      794
    9. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      377
      782
    10. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      57
      763
    Aihe