Julkisen liikenteen käyttötaito

Anonyymi

Tällä seudulla pääsee vielä julkisilla kulkuneuvoilla melko hyvin ja lisänä on kutsutaksi. Silti on ikäluokkamme henkilöitä, jotka eivät osaa mennä bussilla esim. keskustan terveyskeskukseen. Syynä on se, että ovat tottuneet siihen, että on viety henkilöautolla, omaa ei ole koskaan ollut. Oma äitini oli syntynyt 1907 ja kuoli 1982. Hän osasi hyvin liikkua Suomessa, koska oli nuorena oppinut. Ilmeisesti tällainenkin taito on opittava varhain.

3

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jäin leskeksi yli 80-vuotiaana, ja siihen asti kulkenut autolla aina. Itselläni ei ollut ajokorttia, ja niin möin auton pois. Julkiset kulkuneuvot ovat tulleet tutuiksi, mutta suunnittelijat ilmeisesti ajavat yhä autoillaan, koska eivät osaa sijoittaa bussipysäkkejä järkevästi jalankulkijaa ajatellen, vaan ne on sijoitettu kohtiin, jossa häiritsevät vähiten muuta liikennettä.
      Itse sentään pääsen sujuvasti suojateitä pitkin ja jaksan nousta portaita jalankulkusillalle kehätien yli, mutta onkohan kukaan koskaan miettinyt, miten jalkavaivainen selviää kotoaan pysäkille ja pois, kauppakasseineen, rollaattoreineen ja sydänvaivoineen. Lähin pysäkkini on korkean mäen päällä, jalankulkutietä ei pidetä talvella kunnossa kuin satunnaisesti. On valittava edellinen pysäkki, joka on tasaisella maalla 200 m päässä.
      Siinäkin on haasteensa. On valittava lyhyin tie, sivuutettava ylikulkusilta, pujahdettava liikenteen läpi ilman suojatietä ja kömmittävä lumikinoksen yli kadun toisella puolella sijaitsevalle pysäkille.
      Vaatii todella taitoa, ja monet joutuvat sen opettelemaan vasta ikäihmisinä.

      • Ihailtavasti olet melko iäkkäänä sopeutunut uuteen tilanteeseen.


      • seija.helmiina kirjoitti:

        Ihailtavasti olet melko iäkkäänä sopeutunut uuteen tilanteeseen.

        No joo, pakko ei ikää katso. Näin kesällä ei sentää lumikinokst ole esteenä, eikä hiekotiuksen puute estä perille pääsyä.
        Olen alkanut harkita sähköpotkulautaa.
        :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      200
      1546
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      961
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      826
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      738
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      730
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      681
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      674
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      666
    Aihe