Olen menossa lukioon ja pelottaa äidinkieli, sillä olen todella huono siinä ":D"
Päättötodistuksessa oli 8, joka on yksi huonoimmista numeroistani. En vain osaa kielioppia, pilkkuja ja yhdyssanoja. Motivaatiota on, mutta miten voin oikeasti kehittää osaamistani?
Äidinkieli
7
968
Vastaukset
- Anonyymi
Katso ensin, miten äikkä sujuu lukiossa. Jos tulee ongelmia, puhu opettajan kanssa.
- Anonyymi
Voin kertoa sinulle, että aloituksessasi ei ole yhtään yhdyssanavirhettä. Tälläkin palstalla monet lukiota päättämässä olevat kirjoittavat huomattavasti surkeampaa suomea kuin sinä.
Äidinkielen opiskelu ei ole lukiossa sillä tavalla kielioppipainotteista, että tunneilla päntättäisiin infinitiivejä ja partisiippeja. Kielikorvasi on aivan tarpeeksi hyvä lukiota varten. Lakkaa murehtimasta! - Anonyymi
Lukiolainenkin voi opiskella omaehtoisesti jonkin oikeakielisyysoppaan. Lisäksi kannattaa lukea kaunokirjallisuutta, mikä parantaa sekä oikeakielisyyttä että sanavarastoa.
Ei sen kummempaa tarvita. - Anonyymi
Ei 8 ole huono arvosana. Aivan varmasti pärjäät lukiossa, kyllä siellä on sinua äikässä paljon huonompiakin. Kieliopin taitosi varmasti kehittyvät lukiossa. Sitäpaitsi suurin osa kursseista on jotain muuta kuin äikkää. Itsekin nostin äikän arvosanaa lukiossa kasista ysiin. :)
- Anonyymi
YTL:n tilastojen valossa on pitkästä matematiikasta huomattavasti helpompi saada L kuin äidinkielestä. Tätä taustaa vasten äidinkielen opiskeluun kannattaa suhtautua vakavasti, mutta ei sitä pelätä tarvitse. Kaikki tarvittava opetetaan.
Äidinkielen arvosana ja kirjoittamisen osaaminen usein on se, mihin yliopistoon tai korkeakouluun pääsy kaatuu. Sitä ei moni uskoisi. L pitkästä matematiikasta ei paljon merkitse, kun äidinkieli on A, B tai C ja kirjallinen esitys surkeaa.
Aloittaja kuitenkin näyttää jo nyt kirjoittavan paremmin kuin jotkut ylioppilaat. Ei tarvitse pelätä. - Anonyymi00007
Nykyajan nuoret eivät osaa kirjoittaa. Teksti on todella epäselvää jo pelkkien sanamuotojen takia. Ja kaikki välimerkit puuttuvat.
- Anonyymi00008
Tosi on! Eivät osaa kirjoittaa, eivät edes lukea.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233051Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122129Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.661978Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001843Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761563Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥391336Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141292Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001265- 1111075
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151066