Millainen paikka Yli-Ii on asua? Onko palveluita,kauppoja....?
Yli-Ii
12
4914
Vastaukset
- sinne
Mistäkaukaa vieras aikoo muuttaa yli-iihin ? Ihan mielenkiinnosta kysyn, joskus aioin muuttaa Ii:n
(siis suomen lyhimpään kuntaan iihin) ja katselin sitä seutua, myös Yli-iitä, ihan mahtavaa "maalaismaisemaa" , jos pystyy elämään hieman syrjässä, kannattaa asua, vaikkapa sitten Iijoen rantamilla.
Onkos kellekään tuttu "VELLU" , asuu Yli-Iissä . - Minäkin tahdon sinne
Sijaitsee sopivasti lähellä Oulua , voit asua maalla ja työskennellä kaupungissa . Matkalla puhdistat ajatuksesi työ / kotiasioista ja valmistat itsesi uuteen ympäristöön.
Marjamaastot heti kotisi nurkalla , puhdas ilma ja juomavesi , talvella latu lähtee metsän rauhaan omasta pihasta. Ruokakauppoja sen verran ettei nälkään kuole . Bensaa ja löpöä löytyy menopeliin , rahaa saa pankista , iso kirjasto palvelee lukuhaluista .
Ihania maaseudun ihmisiä , komeita miehiä , niin komeita ja haluttavia että niitten päältä tapellaan . ( oli muuten tosi juttu )
Mitä vielä mietit , päätä jo muuttaa !!!- muuttaja ?
Oulu tosiaankin on lähellä, se on Iso asia,
luonnon ja palvelujen lisäksi.
- 470
Mites on laita lapsiperheen palveluiden.. päiväkodit koulut harrastusmahdollisuudet?
Kuinka paljon matkaa tulee ouluun jos siellä käy töissä?- asukas
Hyvät palvelut lapsiperheille, kaikki löytyy mitä tarvitsee.
Ouluun on siis n 49 km ja Ii siinä välissä ja Haukipudas.
- ilex
No onhan nuita palveluita vaikka kuin. Kaks ruokakauppaa kylällä ja pari huoltsikkaa josta saa lähinnä benua. Kaikki muut erikoisemmat ostettavat joutuu hakeen muualta mut sehän ei ole ongelma jos aikoo kulkea töissä esim oulussa. Ottomaattia ei löydy koko kylältä.
Tosiasiahan on että nämä kovemmasti uskovat ovat valtaamassa koko kylää ja ne suhtautuvat varsinkin uusiin vähemmän uskoviin nyrpeästi. Mutta jos se ei alussa säikäytä niin Yli-Ii on ainakin lapsien kasvatus farmina miltei sopivin vaihtoehto..- Perttu perusjätkä
Joo jos Yli-Iistä jotain pahaa löytyy, nii se on sisäsiittoiset lastadiolaisperheet. Yli-Iissä on noin 3-5 Lestadiolaissukua, jotka naittavat lapsiaan ristiin. Tästä tulee tulokseksi se, että kaikissa paikoissa jossa päätetään mitään kunnan asioista istuu tällaisia "parempia" ihmisiä.
Nämä kovauskoset opettavat lapsiaan haukkumaan sellaisia lapsia, jotka eivät ole lestadiolaisia ja pelottelemaan heitä sillä että joutuvat kuoltuaan helvettiin. Silti näiden uskovien lapset ramppaavat kiusaksi asti mummojen ja pappojen luona kylässä kattomassa NIIN syntistä telekkaria.
Jos olet muuttamassa yli-iihin, varaudu siihen että jos menet ostamaan k-kaupasta saunaoluet, sinua katsotaan kieroon ja haukutaan myöhemmin. (Täten kaikki silmäätekevät yli-iiläiset hakevat oluensa kaupan takaovelta häpeillen) Sinua pidetään alempiluokkaisena ja sinua kohdellaan kuin sellaista. Yli-iissä kyllä pärjää, mutta kannattaa varautua kestämään välillä vitutusta, jonka nämä "paremmat" ihmiset aiheuttaa. Onneksi moni nuori alkaa jo olla irtaantunut näistä vanhan ajan uskomuksista ja heistä on tullut terveitä aikuisia ihmisiä.
- Ei kovin hyvä paikka
No Ii on tosi rauhallinen päivisin, mutta öisin teinit pöllii pyöriä, rikkoo ikkunoita ja muuta paskaa. Pari viikkoa sitten valintatalo yritettiin puukon kanssa ryöstää, varmaan eka ja viiminen ryöstö täällä päin. En suosittele muuttamaan tänne paska paikka kaikki rikotaan ja penikat vittuilee ilman syytä.
- Vinkkejä
Onko mitään ravintolaa missä voisi tavata paikallisia 25-45 vuotiaita nais ihmisiä ”siinä tietyssä tarkoituksessa”. Taksirahat löytyy kyllä.
- Anonyymi
mafia paikalla
- Anonyymi
Ylikakkonen on kyllä sen verran nyhväkkä paikka että en voi suositella.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518224KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4277279Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693743Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521463412Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092904Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään472438- 1261966
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351629Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801488