IR-valon suodattaminen pois.

Anonyymi

Minkälainen linssi tarvitaan, jotta saan suodatettua IR:n ja kaikki sitä matalammat taajuudet pois?

9

170

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos sinulla on digitaalikamera, sen kennon edessä on jo valmiiksi infrapunasuodatin.

      Miksi haluaisit suodattaa infrapunan pois jo jollain linssillä?

      • Anonyymi

        Jotta infrapunavalo ei tule läpi kennolle häiritsemään kuvaa, eli ei sokaistu esim. voimakkaasta infrapunavalosta, vain näkyvä valo pitäisi päästä läpi.


      • Anonyymi

        ...jatkan... oikea termi tuollaiselle filtterille olisi varmaankin: "jyrkkä ylipäästösuodin näkyvälle valolle", pitää etsiä tuolla termillä vaikka englanniksi sitten kun ehdin... pitää olla siis fyysinen filtteri eli ennen kuin se valo pääsee kameran kennolle.

        Estää valvontakameroiden häirinnän IR-valonheittimien avulla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jotta infrapunavalo ei tule läpi kennolle häiritsemään kuvaa, eli ei sokaistu esim. voimakkaasta infrapunavalosta, vain näkyvä valo pitäisi päästä läpi.

        Kuten sanoin, kaikissa digikameroissa ON JO infrapunaasuodatin kennon edessä. Eikö se ole sinulle kyllin tehokas?


      • Anonyymi

        Infrapunasuodin toimii täsmälleen VÄÄRIN, kun pitäisi toimia täysin päinvastaisesti kuin INFRAPUNASUODIN.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuten sanoin, kaikissa digikameroissa ON JO infrapunaasuodatin kennon edessä. Eikö se ole sinulle kyllin tehokas?

        JOS on sellainen mikä päästää täysin punaista läpi eikä yhtään infrapunaa niin sellainen on hyvä, ja vähintään 600W infrapunavalonheitin kuuluu olla linssissä lähes kiinni.


    • Anonyymi

      Jotenkin rako-suodattimella niin, että yksinkertaisesti sen kokoinen säteily ei mekaanisesti mahdu menemään optisen raon välistä, mutta tuossakin on ongelma, jos se on IR-laservaloa, niin tuollainen optinenrakosuodatin ei toimi kunnollisesti.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Suodin joka leikkaa silmälle juuri näkymättömät lähi-ir aallonpituudet pois leikkaa myös reilusti punaista valoa pois. Poikkeuksena juuri tietylle aallonpituudelle rakennetut kaistanestosuodattimet.

      Kunnollinen ylipäästösuodin on varsin arvokas. Toisinpäin toimivia eli näkyvän valon blokkaavia ja IR - valon päästäviä tuntuu saavan halvalla.

      Edmund opticksilla on esimerkiksi UV/IR Cut - suotimessa päästökäyrä, jonka näkee kohdasta "Teknisiä imageja". Näyttäisi 650 menevän läpi ongelmitta, jossakin 670 - 680 nm paikkeilla transmissio enää 50% ja ir - laserin 780 nm kohdalla vaimentaa jo rajusti.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      100
      2080
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1886
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      336
      1719
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1565
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      96
      1337
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1237
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1113
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      66
      1064
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe