Hei,
Miten se nyt menikään, kun en muista enään esikoisen ajalta tälläistä hommaa, että jos käy yhden illan juhlimassa, (siis juo runsaammin kuin pari saunakaljaa) niin riittääkö että aamulla pumppaa "alkoholimaidon" pois siis yhden kerran pumppaus, ja imettää sitten muutaman tunnin kuluttua pumppauksesta, vai pitääkö olla esim. iltaan asti imettämättä sitten ja pumpata kaksikin kertaa rinnat tyhjiksi?
Sekavasti selitetty, mutta kertokaan miten se tehdään? :)
Miten se nyt menikään, kun en muista enään esikoisen ajalta tälläistä hommaa, että jos käy yhden illan juhlimassa, (siis juo runsaammin kuin pari saunakaljaa) niin riittääkö että aamulla pumppaa "alkoholimaidon" pois siis yhden kerran pumppaus, ja imettää sitten muutaman tunnin kuluttua pumppauksesta, vai pitääkö olla esim. iltaan asti imettämättä sitten ja pumpata kaksikin kertaa rinnat tyhjiksi?
Sekavasti selitetty, mutta kertokaan miten se tehdään? :)
Vastaukset 10
Vanhimmat
Alkoholi haihtuu maidosta samaan tahtiin kuin verestä. Ei tarvitse pumpata maitoa hukkaan.
Jos on vähän ottanut voi jopa imettääkin, koska maidossa oleva alkohlin määrä on niin pieni. Kysy vaikka neuvolasta tai lääkäriltä jos haluat.
Ainut riski hommassa on se, että humalassa käsittelee lasta holtittomasti.
En nyt tarkoita, että kaikki äidit vetäkää perskännit. Lähinnä tarkoitan sitä, että jos ottaa vaikka kaksi kaljaa niin ei tarvitse välttämättä korviketta antaa.
ajattelin ottaa vähän reilummin kuin kaksi. Mutta vastuu vauvasta jääköön sitten isälle:) ,niin minä saan ottaa rennosti pitkästä aikaa.
alkoholi poistuu maidosta samaa tahtia kuin verestä. se ei jää maitoon sen kummemmin. jos ittelläs ei oo enää paljo alkoholia veressä niin mielestäni voit imettää. ei nyt tietenkään kannata säännöllisesti alkoholi maitoja antaa. maidon alkoholi määrä on sama kun veressä eli todella pieni. en nyt silti hoitas tai imettäs kännisenä vauvaa. alkon sivuilla taisi olla alkoholi laskuri. sillä voit laskea koska alkoholi on poistunu verestä.
Mielipiteeni on, etteivät alkoholi ja imetys sovi yhteen!! Parempi olla ilman alkoholia kuin miettiä seurauksia.
tulihan se sieltä, heh, heh!
Alkoholin imeytyminen äidinmaitoon kestää n. 10 h. Eli en usko että pystyt niin perskännit vetään että vauvaasi haittaa. Jos äiti on 1 promillen humalassa, saa vauva siitä saman määrän kun esim. leikki-ikäinen söisi liköörikarkin.
Tietenkään tästä ei puhuta, koska äidit hoitaisivat juovuksissa lapsiaan ja voisivat pudottaa ne ym. Mutta sähän jätätkin hänet hoitoon.
Ainoa vaan, että vauva voi saada ilmavaivoja siitä mitä itse olet illan aikana juonut.
Raskaana on asia erikseen, koska silloin äidillä ja vauvalla on yhteinen verenkierto ja alkoholi vaikuttaa myös lapseen.
että minä ainakin imetin surutta ja hyvällä omalla tunnolla lapsiani, vaikka olinkin alkoholia käyttänyt. En tosin ikinä juo niin paljon, etten pystyisi lasta muuten hoitamaan, eli olen kohtuullisessa kunnossa (periaate on, että krapulaa ei mulle saa tulla), mutta siis pullollisen viiniä illassa voin hyvin juoda ja imettää vastasyntynyttä samalla. Eipä nuo ole koskaan kännissä olleet ja ihan normaalisti ovat yönsä nukkuneet. Ei siis vatsavaivoja tms, eikä niillä sitä krapulaakaan ole ollut. Ainut mahdollinen seuraus on, että nuorempi tykkää viinistä (3v.)
Jos jostain syystä päättäisin ihan perskännit ottaa, niin ehkä sitten jättäisin iltaimetyksen väliin ja lypsäisin ne iltamaidot pois, mut aamulla jo varmaan imettäisin.
Jokainen tekee kuten parhaaksi asian katsoo...
HEI!
Olen ollut asiasta luennolla, ja alkomaidon pois pumppaus (kerta)ei riitä. Humalassa ei saa imettää, eikä muutenkaan pientä vauvaa hoitaa. Yhden oluen/viinilasin jlk tulisi odottaa 2-3h ennen imettämistä. Faktaa...
Eli ilmeiseti kirjoittaja tarkoittaa sitä mitä aikasemmin sanottiin. Jos veressä on alkoholia niin silloin sitä on maidossa eli pummppaus ei auta jos alkoholia on veressä MUTTA alkoholi haihtuu maidosta samalla tavalla kuin verestä ELI pumppuasta ei tarvitse välttämättä tehdä ollenkaan ellei halua lievittää sillä huonoa omatuntoa yms.
Kyllä aivan tuota tarkoitin. Ei välttämättä ole helppoa aina ilmaista tarkoitusperiään parissa lauseessa...Mutta esim.kertapumppaus alkoholin nauttimisen jälkeen ei tarkoita sitä, että saisi alkoholin maidosta pumpattua pois. Vaan juuri noin kuin itsekin totesit. =¤)