Miten saan raw kuvat auki windowsin valokuvien katselulla? Kamera on panasonic lumix gx80 ja käytössä windows 7. Aiemmin omistin sonyn kameran ja koneella oli sonyn playmemories ohjelma. Raw kuvat avautuivat ja näkyi kansiossa suoraan siirrettyäni ne kamerasta
Raw kuvat auki windowsin valokuvien katselulla
5
2235
Vastaukset
- Anonyymi
Jos kuvia ei ole tarkoitus säätää, niin lienee parempi käyttää jpg:tä. Rawin etu menee muuten hukkaan, samalla tuhlataan levytilaa ja joudutaan käyttämään "erikoisohjelmia" kuvien katseluun. Jpg näkyy millä tahansa.
- Anonyymi
Kun jaksoin puljata vielä Windows’lla, käytin Irfan View ohjelmaa. Se on mainio kuvien katseluun ja siihen saa hyvin myös RAW tukea mitä ihmeellisimpiin tiedostomuotoihin.
- Anonyymi
Kyllä käsittelen kuvia, mutta haluan että ne myös näkyvät koneella jotta voin niistä sitten valita mitä alan muokkaamaan.
- Anonyymi
Kansalla on ihmeellisiä tee se itse ongelmia.
Katso RAW convertterilla ja valitse sillä. Convertterilla voi selata paremmin suuren määrän kerralla, kuin millään windowsilla konsanaan. Jos sinulla ei sellaista ole ei ole mitään mieltä kuvata RAWia.
Jos kuvan saakin auki jollain viewerillä, se voi näyttää erilaiselta, kuin siihen tarkoitetulla ohjelmalla.
Joidenkin järjestelmien (ei windows) tiedostoselain näyttää RAW-tiedostot suoraan, jos RAW-convertteri on asennettu, vaikka se ei ole edes auki.
- Anonyymi
Minä teen esikarsinnan faststonella suoraan muistikortilta, deletoin paskimmat ja importoin loput lightroomiin jatkokäsittelyyn.
Faststonella voi katsoa joko rawiin upotetun esikatselukuvan tai sitten tehdä raw-muunnoksen, joka on hitaampi enkä tiedä kuinka laajasti tukee eri kameroiden formaatteja. Minulle riittää ne esikatselukuvat tuohon karsintahommaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937768
- 403732
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021876- 241180
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321033Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,28983Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53827Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31782Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10740