on Jussi Halla-aholla.
"Halla-aho ei kiellä ilmastonmuutosta,
mutta puhuu järkeä siinä, ettei se voi olla yksin pienen Suomen vastuulla ja köyhdyttää meitä kohtuuttomasti.
Asia ratkaistaan kuitenkin Intiassa, Afrikassa, Amerikassa, Kiinassa jne.
Suomessa on asian eteen tehty enemmän kuin useimmissa muissa maissa. "
Pääkaupunkiseudulta mamut ei lähde, pääkaupungissa ja hallitukseen!
Vain suuriin kaupunkeihin ja näkyville paikoille on pyrkimyksensä.
Mamut eivät suomalaisia arvosta.
Älykkäin ja järkeänsä käyttävä johtaja ja suurin puolue PS
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Onneksi on yksi poliitikko, Jussi Halla-aho, joka on suomalaisten puolella.
Suomi ei ole kolonialistivaltio eikä omista Afrikkaa ja Lähi-Itää kuin Ranska,
Suomella ei ole ollut siirtomaita ikinä,
muut poliitikot huijjaavat vanhaa ihmstä
vanha ihminen uskoo poliitikkoon, vanha on alistuvainen, hyväuskoinen, ei kyseenalaista, helposti nenästä vedettävä ja on nöyränänä kun klovni poliitikkona käskee uskomaan , että monikulttuurisuus on rikkaus,
teidän on vain kestettävä raiskaukset ja rikokset ... - Anonyymi
Hyvin kirjoitit, olen samaa mieltä minäkin.
- Anonyymi
Milloin Halla persuineen saa muuta aikaan kuin huulen heiluttelua, jos olisitte kelvanneet hallitukseen oli kannatuksenne puolittunut.
Se on nääs vastuu maan asioista joka syö kannatuksen, Sipiläkin laittoi maan talouden ja työllisyyden kuntoon, siitä hyvästä läksi kannatus. - Anonyymi
No [ huokaus ] ei ilmastonmuutoksen torjunta tarkoita samaa asiaa kuin Suomen vastuuta ja kansan köyhdyttämistä. Tuo on persuismia.
Persut eivät halua teknologista siirtymistä uuteen tekniikkaan vaan nykyisen kaltaisen kalliiksi käyvän ja planeettaamme tuhoavan vanhentuneen tekniikan käyttämistä, jonka laskunmaksu on siirretty tuleville sukupolville.
Jos kerran asia ratkaistaan kirjoituksesi mukaan Afrikassa, Amerikassa ja Kiinassa niin silloin myös tulevaisuudessa talouden tuotot siirtyvät tuonne. Onko tämä nyt persujen tarkoitus, ettei Suomessa tarvita mitään uusia innovointeja. Ostamme tulevaisuudessa teknologiset ratkaisut ja tuotteet ulkomailta ja myymme vastaavasti ulkomaille pelkkää sellua. Kyllä parempi vaihtoehto tuolle iänikuiselle sellun myynnille on panostaminen uusiin energiaratkaisuihin ja muihin viherhömppiin niin vastenmieliseltä kuin se sinusta tuntuukin. Saadaan vientituloja sinunkin eläkkenmaksuusi.
Aikaisemmatkin sukupolvet ovat ajatelleet jälkeentulevia sukupolvia ja halunneet kehittää tuotantoa ja koulutusta. Juha Sipilä ajoi tämän kaiken alas.- Anonyymi
Jos Sipilä ei tehdyt mitään olisi komissio ottanut taloutemme holhoukseen, suomi oli lähellä konkurssia.
Suomi kärsi lamasta kun muu eurooppa oli ollut nousukaudessa jo monta monta vuotta, Sipilä vaati muutosta vaikka leikkaamalla kun ei voitu devalvoida. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos Sipilä ei tehdyt mitään olisi komissio ottanut taloutemme holhoukseen, suomi oli lähellä konkurssia.
Suomi kärsi lamasta kun muu eurooppa oli ollut nousukaudessa jo monta monta vuotta, Sipilä vaati muutosta vaikka leikkaamalla kun ei voitu devalvoida.Niin, valtiolla meni huonosti, mutta ei suuryhtiöillä mennyt huonosti. Katsoppa vaikka pörssiyhtiöistä nostetut osingot viimeisen kymmenen vuoden ajalta. Samalla pörssiyhtiöiden osakkeiden arvo vain nousi vuosi vuodelta, vaikka valtio oli konkurssitilassa. Yhtiöillä olisi siis ollut kyllä kilpailukykyä eli rahaa, mutta sitä ei käytettu innovaatioihin, investointeihin ja vienninedistämiseen. Omistajat nostivat valtion tukirahoin ja verohelpotuksin sekä työväen pellollepotkusäästöillä aikaansaadut voitot osinkoina itselleen.
Vasta kun Euroopan keskuspankin elvytyspolitiikka puri niin voimakkaasti, että tavarat suorastaan vietiin yhtiöiden varastoista, ei kehdattu olla tekemättä uutta tavaraa vanhan tilalle. Innovointi jäi edelleen lapsenkenkiin, mutta vient alkoi vetää.
Valtio vielä munasi edellisen hallituksen aikana, kun myi vanhan vienninedistämissysteemin, Finn proko se oli, yksityiselle, joka siinä epäonnistui, vaikka sen yrityksen hallituksen johdossa kerrotaan silloin olleen Bernerin.
- Anonyymi
Joo, ei oteta Persuja hallitukseen, kun ne sanoo, niinkuin asiat on. Eihän oteta? Joo, ei oteta, kun ne haluais hoitaa ensin suomalaisten asioita. Ei se ole oikein, aletaan me hoitamaan maailman asiat ensin, jooko?
Tätä rataa, no ei titenkään aivan, mutta kuitenkin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1132332Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from341912Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen281872- 1021856
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276481855Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la571142- 1101046
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20923- 54870
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110847