Millä perusteella valitsette lentonne?

Täällä mennään järjestyksessä:

1. sopiva lentoaika
2. lennon kesto, suora vai pompulla
3. lennon hinta
4. lentoyhtiö

Useasti tulee tehtyä kompromissi noiden suhteen, riippuu onko työ vai vapaa-ajan matka kyseessä.

6

128

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vapaa-ajan matkat 3-4. Hinta merkkaa mutta myös vastine rahalle. Cathaysta voi maksaa enemmän kuin Finnairista. Lufthansasta enemmän kuin Turkiksesta. Turkiksella tulee lennettyä aika usein, koska LH nosti hintansa tuossa kolmisen vuotta takaperin. Ns halpalentoyhtiöillä ei tule lennettyä.
      Lentoajat ovat merkitseviä, jos on mahdollisuus valita. Mennessä lähtöajalla ei kovin suurta merkitystä, mutta tuloajalla kohteeseen sitäkin enemmän. Hotelliin pääsee yleensä vasta klo 14-15, joten kohteeseen on turha saapua varhain aamulla, tai illalla. Metropoleissa on helpompi suunnata hotellille päiväsaikaan. Paluulennolla lähtöaika on merkitsevämpi kuin paluun ajankohta. Metropoleissa haluaa välttää aamu/iltaruuhkaan joutumisen. Ruuhka voi venyttää matkaa kentälle arvaamattomasti. Vapaa-ajan matkoilla pomppulennot kelpaa periaatteessa yhtä hyvin kuin suorat, kunhan välilaskupaikat eivät sijaitse Venäjällä tai Intiassa.

      • Anonyymi

        No ihan ensimmäisenä en olisi valmis maksamaan Cathaysta lisähintaa Finnairiin verrattuna ainakaan näin Suomesta liikkeelle lähtevänä matkustajana. Joskus olen lentänyt Cathaylla FRA-HKG, mutta vain koska kyseisenä päivänä Finnairin kone oli buukattu niin täyteen, että lippuhinta oli jo kolminkertainen Frankfurtin kautta vaihtoehtoon. Jotenkin se vain on vittumainen tunne kun ensin lentää reilut pari tuntia HEL-FRA, sitten odottaa 4 tuntia, jonka jälkeen alkaa lento FRA-HKG...vain huomatakseen, että 2 1/2 tunnin kohdalla ylitetään Tallinna...9 tuntia on jo tuhrattu koneessa ja terminaalissa odotteluun ilman, että matka on todellisuudessa edennyt lainkaan. Sitä ei hyväkään palvelu kovin herkästi korvaa, kun Finnairin lento olisi jo lähes laskeutunut saman ajan jälkeen.
        Cathaylla kieltämättä on mukava lentää pitkää matkaa, mutta niiden vähäisten kokemusten perusteella mitä minulla on kyseisestä yhtiöstä (4 lentoa), niin laatu romahtaa kun siirrytään yhtiön lyhyemmille reiteille HongKongista. Viimeisin lentoni Cathaylla oli 2 vuotta sitten kun lensin HEL-HKG-SGN, josta alkumatka Finnairilla ja loppupätkä Cathaylla. Finnairin lennon jälkeen tunne oli kuin olisi siirtynyt matkaamaan Helsingin paikallisbussilla. Kone (A330) oli huonosti siivottu, sisustukseltaan kulunut, penkeiltään epämiellyttävä ja myös matkustamohenkilökunnan ammattimaisuuden osalta kyseenalainen.


    • Anonyymi

      Eix ykkösenä pitäis olla se, että lento menee sinne, minne itekki on menossa?

    • Anonyymi

      Itsellä se on jonkinlainen kombinaatio kaikista noista. Tampereelta kun on lähtö, yleensä tulee vähintään yksi vaihto joko Helsingin, Tukholman tai Riian kautta. Helsingissä vaihdot ovat tosi ikäviä nyt jos Tampereen kone tulee niille uusille porteille, kävelymatka saattaa olla reilut 1.5km ruuhkaisella kentällä, joten vaihtokenttäkin vaikuttaa.

    • Anonyymi

      1. Onko lennolla F tai C luokka.
      2. Lentoyhtiö
      3. Bonuspisteet
      4. Kellonaika

    • Anonyymi

      Hmmmmm......hyvä kysymys,pitää vähän miettiä.
      Minulle tärkeintä on :
      1. Luotettava lentoyhtiö
      2. Palvelun joustavuus
      3.Hinta
      4.Mahdollisimman suora lento
      5.Kenttä minne laskeudutaan kohteessa

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      215
      7754
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      58
      3063
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      199
      2467
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1933
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      198
      1849
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      24
      1582
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      75
      1311
    8. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      28
      1212
    9. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1193
    10. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      74
      1084
    Aihe