Osaako kukaan neuvoa, miten toimitaan kun omaishoitaja sairastuu äkillisesti? Hoidettavaa tuskin saa nopeasti inttervallihoitoon tai itselle sijaista, jos ei kukaan hyväsydäminen ystävä tule apuihin. Lääkäri antaisi sairaslomaa, saanko sairaspäivärahaa jos vaikka olen eläkkeellä?
Vastaukset 6
- Anonyymi
Mulle sanottiin aikanaan, jos sairastut.
Niin lääkäriin/sairaalaan hoidettava mukaan, niin sieltä on pakko järjestää hoitopaikka hoidettavalle akuutisti.- Anonyymi00006
"Mulle sanottiin aikanaan, jos sairastut.
Niin lääkäriin/sairaalaan hoidettava mukaan, niin sieltä on pakko järjestää hoitopaikka hoidettavalle akuutisti."
JUURI NOIN sanottiin mullekin, vuonna 2022.
--------------------------------------------------------------------
- Anonyymi
Kun sairastuin henkisesti ja jouduin sairaalaan, niin otin yhteyttä kunnan sosiaalipäivystykseen. Sitä kautta järjestyi paikka hoidettavalle.
- Anonyymi
Tuo oli hyvä kysymys: Saako omaishoitaja sairaspäivärahaa vaikka sen palkkiostaan joutuu yhteiskunnalle maksamaan.
Tuskin saa mitään.- Anonyymi
Kelalta kysymällä saa parhaiten oikeaa tietoa, omaishoitajiakin on kaikenikäisiä ja erilaisissa elämäntilanteissa, osa eläkkeellä, osa on työelämässä.
- Anonyymi
Eläkkeellä oleva ei saa sairauspäivärahaa. Sairauspäiväraha on tarkoitettu korvaamaan työssä olevan ansionmenetystä. Työssä olevan sairauspäiväraha maksetaan yleensä työnantajalle, joka maksaa palkkaa työntekijälleen sairausloman ajalta.
Omaishoitaja ei ole työsuhteessa. Eläkeläisen eläke juoksee normaalisti sairaanakin ollessa. Eikä eläkeläiselle taideta sairauslomaakaan kirjoittaa, ei edes omaistaan hoitavalle.
Omaishoitajan sairastuttua vaikeasti kotiin voi saada kotiavustajan tai omainen sijoitetaan johonkin kodin ulkopuoliseen hoitoon. On muistettava, että kaikilla vaivaisilla ei ole koskaan omaishoitajaa kotona. Miten silloin toimitaan?
Kun jäät yksin hoidokkisi kuoltua, kuka sinut hoitaa, jos tulet hoidettavaan kuntoon ennen omaa kuolemaasi. Ei kenenkään hoito voi olla yhden ihmisen varassa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 91657
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671078Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.262943- 70814
- 63778
- 75741
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?22686Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69651Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?138647- 42609
- 62596
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32588Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?117567- 55538
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.42524- 48519
- 38509
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40503Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20488- 30483