Osaako kukaan neuvoa, miten toimitaan kun omaishoitaja sairastuu äkillisesti? Hoidettavaa tuskin saa nopeasti inttervallihoitoon tai itselle sijaista, jos ei kukaan hyväsydäminen ystävä tule apuihin. Lääkäri antaisi sairaslomaa, saanko sairaspäivärahaa jos vaikka olen eläkkeellä?
Kun omaishoitaja sairastuu...
5
1437
Vastaukset
- Anonyymi
Mulle sanottiin aikanaan, jos sairastut.
Niin lääkäriin/sairaalaan hoidettava mukaan, niin sieltä on pakko järjestää hoitopaikka hoidettavalle akuutisti. - Anonyymi
Kun sairastuin henkisesti ja jouduin sairaalaan, niin otin yhteyttä kunnan sosiaalipäivystykseen. Sitä kautta järjestyi paikka hoidettavalle.
- Anonyymi
Tuo oli hyvä kysymys: Saako omaishoitaja sairaspäivärahaa vaikka sen palkkiostaan joutuu yhteiskunnalle maksamaan.
Tuskin saa mitään.- Anonyymi
Kelalta kysymällä saa parhaiten oikeaa tietoa, omaishoitajiakin on kaikenikäisiä ja erilaisissa elämäntilanteissa, osa eläkkeellä, osa on työelämässä.
- Anonyymi
Eläkkeellä oleva ei saa sairauspäivärahaa. Sairauspäiväraha on tarkoitettu korvaamaan työssä olevan ansionmenetystä. Työssä olevan sairauspäiväraha maksetaan yleensä työnantajalle, joka maksaa palkkaa työntekijälleen sairausloman ajalta.
Omaishoitaja ei ole työsuhteessa. Eläkeläisen eläke juoksee normaalisti sairaanakin ollessa. Eikä eläkeläiselle taideta sairauslomaakaan kirjoittaa, ei edes omaistaan hoitavalle.
Omaishoitajan sairastuttua vaikeasti kotiin voi saada kotiavustajan tai omainen sijoitetaan johonkin kodin ulkopuoliseen hoitoon. On muistettava, että kaikilla vaivaisilla ei ole koskaan omaishoitajaa kotona. Miten silloin toimitaan?
Kun jäät yksin hoidokkisi kuoltua, kuka sinut hoitaa, jos tulet hoidettavaan kuntoon ennen omaa kuolemaasi. Ei kenenkään hoito voi olla yhden ihmisen varassa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli642618Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.272514Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️151694- 1021407
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1271396- 981337
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?241173Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411106Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141083Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest59985