Kun omaishoitaja sairastuu...

Anonyymi

Osaako kukaan neuvoa, miten toimitaan kun omaishoitaja sairastuu äkillisesti? Hoidettavaa tuskin saa nopeasti inttervallihoitoon tai itselle sijaista, jos ei kukaan hyväsydäminen ystävä tule apuihin. Lääkäri antaisi sairaslomaa, saanko sairaspäivärahaa jos vaikka olen eläkkeellä?

5

1492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulle sanottiin aikanaan, jos sairastut.
      Niin lääkäriin/sairaalaan hoidettava mukaan, niin sieltä on pakko järjestää hoitopaikka hoidettavalle akuutisti.

    • Anonyymi

      Kun sairastuin henkisesti ja jouduin sairaalaan, niin otin yhteyttä kunnan sosiaalipäivystykseen. Sitä kautta järjestyi paikka hoidettavalle.

    • Anonyymi

      Tuo oli hyvä kysymys: Saako omaishoitaja sairaspäivärahaa vaikka sen palkkiostaan joutuu yhteiskunnalle maksamaan.
      Tuskin saa mitään.

      • Anonyymi

        Kelalta kysymällä saa parhaiten oikeaa tietoa, omaishoitajiakin on kaikenikäisiä ja erilaisissa elämäntilanteissa, osa eläkkeellä, osa on työelämässä.


      • Anonyymi

        Eläkkeellä oleva ei saa sairauspäivärahaa. Sairauspäiväraha on tarkoitettu korvaamaan työssä olevan ansionmenetystä. Työssä olevan sairauspäiväraha maksetaan yleensä työnantajalle, joka maksaa palkkaa työntekijälleen sairausloman ajalta.

        Omaishoitaja ei ole työsuhteessa. Eläkeläisen eläke juoksee normaalisti sairaanakin ollessa. Eikä eläkeläiselle taideta sairauslomaakaan kirjoittaa, ei edes omaistaan hoitavalle.

        Omaishoitajan sairastuttua vaikeasti kotiin voi saada kotiavustajan tai omainen sijoitetaan johonkin kodin ulkopuoliseen hoitoon. On muistettava, että kaikilla vaivaisilla ei ole koskaan omaishoitajaa kotona. Miten silloin toimitaan?

        Kun jäät yksin hoidokkisi kuoltua, kuka sinut hoitaa, jos tulet hoidettavaan kuntoon ennen omaa kuolemaasi. Ei kenenkään hoito voi olla yhden ihmisen varassa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe