Hei! Täytin huhtikuussa 50 ja käyttänyt Evorel Sequi -laastareita reilun vuoden. Kävin vasta gyn. ja mitään hälyttävää ei ollut yhtä myomaa ja joitakin kystia lukuunottamatta. Olen viime aikoina kuitenkin kärsinyt epämääräisistä vatsakivuista ja turvotuksesta. Kipuja tuntuu olevan vähän siellä täällä: ylävatsassa, alavatsassa, kyljissä... Mahan toiminnassa ei ole mitään muutoksia. Lab. tutkimuksissa ei ole myöskään löytynyt mitään (ml. veri ulosteessa, jota ei onneksi ollut). Minulla on kyllä ennenkin ollut mahavaivoja ja ne on määritelty ärtyneeksi suoleksi. Voikohan olla, että vaihdevuodet sotkevat suolistonkin toiminnan jollain tapaa ja pitää vain sietää tämäkin vaiva?
Onko vatsa/suolisto-ongelmia?
Anonyymi
1467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Estrogeeni voi aiheuttaa ummetusta ja ilmavaivoja.