Kissan kakominen

Anonyymi

17 v. kissa , ollut aina terve, alkoi viime vuonna kakomaan. Menee kyyryyn ja kakoo ihan vatsanpohjasta asti. Mitään ei tule ulos, nieleskelee voimakkaasti, " kohtaus " kestää muutaman kymmenen sekunttia. Syö hyvin ja nukkuu rauhallisesti paljon, niinkuin tuonikäinen jo nukkuukin.
Käytiin eläinlääkärillä asiasta viime joulukuussa. Kissa nukutettiin, otettiin röngen sydämestä ja keuhkoista; kaikki kunnossa. Myös kaikki omat hampaat suussa ja kunnossa, poistettiin vain hammaskivi.
Ainoa mikä löytyi, oli lievä punoitus nielurisojen sivuilla, siihen viikon antibiottikuuri.
Kohtaukset vähenivät kevättalven aikana mielestäni, tosin kissa yksin päivät, niin en tiedä onko päivällä kakomista.
Madotettu on.
Nyt kuitenkin kohtaukset jatkuneet ja ovat rankempia.
Toki vien kissan uudelleen tutkittavaksi, mutta kyselisin, onko muilla ollut vastaavaa ja mikä on ollut syy ?
En haluaisi kissaa turhaan nukutella, on rankkaa ainakin vanhalle.

1

236

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meillä tekee tuota välillä. On ulkonakin retkiä tekevä, niin annan aina matokuurin, vaikka 4 kk väli vajaa. Ja kakominen loppuu. Flubenol on vaan Suomesta loppu. Virosta ostin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      297
      1213
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      306
      1133
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      948
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      87
      904
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      869
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      109
      725
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      13
      574
    Aihe