Kyseessä 2 vuotias pikkutyttö, joka ei halua välillä mennä istumaan autossa turvaistuimeen, mitä tehdä? Ymmärrän kyllä, että on varmasti 2 vuotiaan uhmaa ja rajojen koettelemusta ja siihenhän on mentävä. Välillä ihan pelkää, että ottaa kipeääkin kun laittaa niin kovaa vastaan. Yleensä ongelmia on kun ollaan käyty jossain ja pitäisi sitten mennä istumaan takaisin. Eli eka kerralla menee yleensä mielellään ja sitten takasin tullessa ei. Mitä tehdä?
Turvaistuimeen meneminen
2
155
Vastaukset
- Anonyymi
Lapsi turvaistuimeen ja sillä selvä. Lirkutellen, hassutellen, otsaa rypistäen ja tiukasti puhuen, kuinka tahansa, mutta lapsi ei saa oppia, että oikuttelulla pääsee mukaan vaikkei olekaan turvaistuimessa.
- Anonyymi
Juurikin näin "kaikki konstit käyttöön" meidän jätkä noin 1v pistää hanttiin niin istuimeen/vaatteisiin /rattaisiin menemiseen. Jätkä on pikkuinen mutta jäntevä osaa kyllä kiemurella ja pistää ihan veteläksi ja kiemurella ja tehdä kaikki temput.
Mutta ei siinä niin osaan minäkin ja jätkä on noissa vehkeissä ennemmin tai myöhemmin. Vetkutteleen en jää määrää pidemmäksi aikaa.
Ja kyllä se jätkä siitä on kohta rauhoittunut vaikkakin on saattanut huutaa naama punaisena tovin. Katson että jätkällä on sopivasti päällä tarjoan juotavaa jos kelpaa ja tarvittaessa vielä vähän raotan hetkeksi haalaria ettei tule liian kuuma.
Ihme kyllä tämä kapinointi on alkanut vähenemään on mennyt oppi perille. Kun lähdetään niin lähdetään ja sillä hyvä. Näin aion tomia jatkossakin että rajansa kaikilla ja vanhemmat määrää niin talossa/puutarhassa kuin pihallakin. Aina sinne noin 20 ikävuoteen saakka ja sit saa olla omillaan ;)
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1223714Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292423Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1442068Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.701021Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5939- 45881
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61835En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30830- 42744
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies95740