Turvaistuimeen meneminen

Anonyymi

Kyseessä 2 vuotias pikkutyttö, joka ei halua välillä mennä istumaan autossa turvaistuimeen, mitä tehdä? Ymmärrän kyllä, että on varmasti 2 vuotiaan uhmaa ja rajojen koettelemusta ja siihenhän on mentävä. Välillä ihan pelkää, että ottaa kipeääkin kun laittaa niin kovaa vastaan. Yleensä ongelmia on kun ollaan käyty jossain ja pitäisi sitten mennä istumaan takaisin. Eli eka kerralla menee yleensä mielellään ja sitten takasin tullessa ei. Mitä tehdä?

2

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lapsi turvaistuimeen ja sillä selvä. Lirkutellen, hassutellen, otsaa rypistäen ja tiukasti puhuen, kuinka tahansa, mutta lapsi ei saa oppia, että oikuttelulla pääsee mukaan vaikkei olekaan turvaistuimessa.

      • Anonyymi

        Juurikin näin "kaikki konstit käyttöön" meidän jätkä noin 1v pistää hanttiin niin istuimeen/vaatteisiin /rattaisiin menemiseen. Jätkä on pikkuinen mutta jäntevä osaa kyllä kiemurella ja pistää ihan veteläksi ja kiemurella ja tehdä kaikki temput.
        Mutta ei siinä niin osaan minäkin ja jätkä on noissa vehkeissä ennemmin tai myöhemmin. Vetkutteleen en jää määrää pidemmäksi aikaa.

        Ja kyllä se jätkä siitä on kohta rauhoittunut vaikkakin on saattanut huutaa naama punaisena tovin. Katson että jätkällä on sopivasti päällä tarjoan juotavaa jos kelpaa ja tarvittaessa vielä vähän raotan hetkeksi haalaria ettei tule liian kuuma.
        Ihme kyllä tämä kapinointi on alkanut vähenemään on mennyt oppi perille. Kun lähdetään niin lähdetään ja sillä hyvä. Näin aion tomia jatkossakin että rajansa kaikilla ja vanhemmat määrää niin talossa/puutarhassa kuin pihallakin. Aina sinne noin 20 ikävuoteen saakka ja sit saa olla omillaan ;)


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      122
      3714
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2423
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2068
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      70
      1021
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      939
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      45
      881
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      835
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      830
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      42
      744
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      95
      740
    Aihe