Bookbeat ja transaktivismi sanavapautta uhkaamassa

Anonyymi

Tällä tavalla trans-ihmiset pyrkivät rajoittamaan sanavapautta: painostamalla ihmisten työnantajia, niin että jotain erilaista sanoneet joutuvat erotetuksi tai heidän yhteistyökumppaninsa eivät enää halua tehdä yhteistyötä.

Joku trans kuvasi Nordin kolumnia "väkivaltaiseksi". Jos tuo teksti on jonkun mielestä väkivaltainen, hän ei ole väkivaltaa kokenut. Ei sanallista eikä fyysistä. Jos joku on eri mieltä kanssasi, se ei vielä ole väkivaltaa. Tässähän menee ihan puurot ja vellit sekaisin näiltä ilmeisen nuorilta ihmisiltä.

https://genderfreerainbow.home.blog/2019/07/02/case-maria-nordin-ja-bookbeat-kuinka-kommentti-transhoidoista-vei-blokkaajan-yhteistyokumppanuuden/

14

163

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Testosteronia täysin kontrolloimattomasti alaikäisille..." :D Huh, huh... Tuon kirjoittaja ei tiedä miltä tuntuu vääntää lääkärien kanssa aikuisena vuosia saadakseen sen ensimmäisen, miedon testogeelin reseptin.

      Kaikista transihmisten vastustajista itseäni ärsyttää eniten nuo hyvää tarkoittavat tiedostavat naiset, jotka julistavat prosessin olevan tarpeeton, koska nainen voi tehdä ihan samaa kuin mies eikä ulkokuorella ole mitään väliä.

      • Anonyymi

        Monet eivät varmaan ole perehtyneet asiaan ja tulee ylilyöntejä.


        julistavat prosessin olevan tarpeeton, koska nainen voi tehdä ihan samaa kuin mies eikä ulkokuorella ole mitään väliä.


        Jokainen varmaan päättää itse minkälaisen ulkokuoren haluaa.


      • Anonyymi

        No mutta tuohan jo kertoo ongelman: 'nainen voi tehdä samaa kuin mies' - no entä toisinpäin?


    • Anonyymi

      Miksi jonkun blogaajan pitäisi kommentoida toisen hoitoja? Ja miksi pitäisi jatkaa yhteistyötä tuon blogaajan kanssa, jos arvot ei kohtaa? Ihan otsikon perusteella pohdin...

      • Anonyymi

        Nordinin maalittajat lähettivät 15 hänen yhteistyökumppanilleen kirjeen,jossa sanoivat, että Nordin ei kelpaa heidän yhteistyökumppanikseen mielipiteittensä takia. Mielipidevainoa.

        Eihän tässä ole kyse siitä, onko Nordin oikeassa vai puhuuko hän huuhaata, vaan siitä, että hänellä on OIKEUS ilmaista oman maailmankuvansa mukaisia mielipiteitä.

        Ettekö te trans-ihmiset millään tajua tätä? Ihmisillä on oikeus omiin maailmaankuviin ja niistä kommunikoimiseen. Se on asian ydin, ei trans-hoitojen laatu ja saanti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nordinin maalittajat lähettivät 15 hänen yhteistyökumppanilleen kirjeen,jossa sanoivat, että Nordin ei kelpaa heidän yhteistyökumppanikseen mielipiteittensä takia. Mielipidevainoa.

        Eihän tässä ole kyse siitä, onko Nordin oikeassa vai puhuuko hän huuhaata, vaan siitä, että hänellä on OIKEUS ilmaista oman maailmankuvansa mukaisia mielipiteitä.

        Ettekö te trans-ihmiset millään tajua tätä? Ihmisillä on oikeus omiin maailmaankuviin ja niistä kommunikoimiseen. Se on asian ydin, ei trans-hoitojen laatu ja saanti.

        Nyt kun maalittamisesta puhuminen on kaikkien huulilla, kaikki ovat niiiin kauheasti Nordinin kaveria etteivät edes ajattele mitä vahinkoa hän on aiheuttanut. Aikaisemmin ihmiset olisivat kiitelleet attä kohderyhmä älähti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt kun maalittamisesta puhuminen on kaikkien huulilla, kaikki ovat niiiin kauheasti Nordinin kaveria etteivät edes ajattele mitä vahinkoa hän on aiheuttanut. Aikaisemmin ihmiset olisivat kiitelleet attä kohderyhmä älähti.

        Kyllä teidän täytyy hyväksyä se että kaikki ihmiset eivät halua jakaa teidän uskomustanne sukupuolen moninaisuudesta ettekä voi vaatia muita pitämään teitä sinä mikä mielessänne haluaisitte olla.
        Täytyyhän fyysinen todellisuus hyväksyä.
        En minäkään voi vaatia että minua pidetään huippumallina ja kuvataan lehtiin kun en sen näköinen ole.
        Aiheutatte ihan esillä olollanne ja trans-ideologian julistuksellanne hirveän vaaran lapsille.
        Trans "tutkimuksiin" hakeutuvien lapsukaisten määrä on räjähtänyt käsiin!
        Tuo on niin vaarallinen muoti-ilmiö.
        Eräässä koulussa oli jo 17 tyttöä jotka tahtoivat miehiksi, terrorisoivat muita oppilaita ja yrittivät käännyttää muitakin siihen ja onnistuivat.
        Trans oppilas saa huomiota, on muotia ja hän voi kiusata opettajiakin niillä pronomineillään joita vaatii käytettäväksi.
        Opettajat eivät saa sanoa vastaan kun ohjesäännöt .
        Ymmärrättekö ja oletteko huolissanne tästä vai oletteko ihan vastuuttomia?


    • Anonyymi

      Mitä. Ihan hyvä vaan että kaiken maailman know-it-all ihmiset - jotka eivät muuten ITSE olen transihmisiä, eivätkä voi siten mitenkään tietää omakohtaisesti, mistä on kyse - laitetaan paikoilleen ja hiljaiseksi. Sitä paitsi tuo kirjoitus kuulosti epäilyttävän uskonnolliselta.

      • Anonyymi

        Trans ihmiset pakkosyöttävät omaa trans-uskontoaan yhteiskuntaan ja silti tuntuu ettette hyväksy Kristittyjen omantunnonvapautta ja oikeutta toimia oman arvomailmansa mukaisesti.
        Kristityt eivät sentään halua homoille eikä transuille väkivaltaa, toisin kuin islamissa.
        Se on teille uhka, eivät Kristityt.


    • Anonyymi

      Eikö ihminen siis saa olla uskonnollinen? Haluatko rajoittaa ihmisten uskonnon harjoittamista ja uskonnollisten käsitysten esittämistä? Tiedätkö, että samaa ajatusta sovellettiin sosialistisessa Neuvostoliitossa ja natsi-Saksassa. Miksi haluat identifioida itsesi näiden tuhoisien järjestelmien ihmiskuvaan. Että on vain yksi sallittu maailmankuva.

      Ja jos luet historiaa, huomaat, että tuonkaltainen alistaminen ja sensuuri ei koskaan pysty nujertamaan VAPAUTTA. Et sinäkään siihen pysty.

    • Anonyymi

      Oletteko te trans-ihmiset ja seksuaalivähemmistöt valmiita sitten elättämään nämä uskonnolliset ihmiset, jotka siis eivät teidän ihanneyhteiskunnassanne saa tehdä töitä eikä osallistua yhteiskuntaan.

      Vai ajattelitteko jotain leiri-tyyppisiä ratkaisuja? Tai jotain vielä lopullisempaa?

    • Anonyymi

      Edellisten viestin kirjoittaja ihmettelee, kun argumentit loppuivat Nordin vainoajilta tässä ketjussa. Menikö vihdoin sananvapaus-pointti perille? Kun tuli kyse rahasta: ei ihmisiä voi ajaa työttömiksi, jos ei ole valmis heitä sitten verovaroilla elättämään.

      Kyllä on Suomen koululaitos epäonnistunut surkeasti, kun ei ole saanut oppilaitten kaaliin edes, miten demokratia toimii ja miten tärkeä sananvapaus on demokratian toimivuudelle. Tai sitten nämä, jotka ovat tehneet sukupuolestaan tai seksuaalisesta suuntautumisestaan elämänsä tarkoituksen, ovat nukkuneet tunneilla.

    • Anonyymi

      Juuri totesivat tv:ssä, että vähemmistön piinaaminen on laitonta. Koska se muuttuu laittomaksi?

    • Anonyymi

      Transaktivismi on ihan samanlainen uskonto kuin mikä tahansa muukin uskonto tai aktivismi. Ismejä yhdistää aina se, että on vain yksi ainoa totuus ja jos olet erimieltä, niin sitten käy huonosti.

    Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      389
      1623
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      85
      1102
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      94
      952
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      63
      869
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      778
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      43
      773
    7. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      122
      736
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      730
    9. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      718
    10. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      39
      689
    11. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      57
      656
    12. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      626
    13. 45
      567
    14. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      34
      565
    15. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      562
    16. 33
      555
    17. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      535
    18. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      85
      518
    19. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      84
      514
    20. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      49
      503
    Aihe