Verkkokaapeli ukkosella

Onko verkkokaapeli (RJ45) irrotettava seinästä ukkosella?
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Riippuu ihan siitä millaiset vakuutukset sinulla on. Jos olet ostanut ukkosvahinkoja varten "täyskaskon", niin mitäs turhaan selkäänsä rasittamaan. Muussa tapauksessa on turha ottaa riskejä kun luonto alkaa osoittaa voimaansa huomiota herättävästi.

Äänestä

Riippuu muusta yhteydestä, mutta varmuuden vuoksikin kannattaa.

Äänestä
  • Wikipediasta luit?

    Äänestä

Asutko maalla vai kaupungissa?
Asutko kerrostalossa vai omakotitalossa?
Jos kerrostalossa niin ylimmässä kerroksessa?
Tuleeko sähkönsyöttö maan alla vai avolinjaa pitkin?
Tuleeko nettiyhteys kaapelilla vai langattomasti esim 4G?
Onko tarvetta gigabitin ethernet - yhteyksille asunnossa vai kelpaako 300M langaton?

Ukkossuojauksesta on paljon materiaalia verkossa mutta sen tarpeen määrää asuinmuoto ja sähkön syöttötapa.

Vaarallisin tilanne laitteiden kannalta on maaseudulla maan pinnalla kulkevan pitkän avolinjan kautta tulevan sähkönsyötön päässä siten, että sama laite on yhteydessä sekä sähköverkkoon että puhelinverkkoon. Tästä on omaa kokemusta noin 10000 markan verran. Salamanisku osui sähkötolppaan 200 metrin päässä talosta.

Maaseudulla suosittelen vahvasti langattomien yhteyksien käyttämistä modeemin ja tietokoneen tai reitittimen välillä jos yhteys tulee puhelinverkosta. Tällöin vikaantuminen rajoittuu modeemiin. Mitä enemmän maalla on langatonta yhteyttä käytössä sitä vähemmän kaapeleita joiden kautta ylijännitteelle ja salaman tuottamille virroille löytyy reitti. Tällöin riittää että laitteiden töpselit on suojattu ylijännitteiltä. Siitä huolimatta irroitan laitteet verkosta kun ukkosta on tiedossa.

Kaupungissa jätän laitteet kytketyiksi kun en asu kerrostalon ylimmässä kerroksessa. Täällä töpseleistä ei kuulu napsahduksia eikä lyö lieskat kun salama iskee lähelle eli ylijännitteet pysyvät paremmin kurissa. Kaikki tietokonelaitteet on silti ylijännitesuojien takana. Jos poistun pidemmäksi aikaa niin sitten laitteista johdot irti.

Suoralta salamaniskulta ei kuluttajakäyttöön tarkoitettua tietokonelaitetta suojaa mikään muu kuin sen irroittaminen kaikista johdostaan. Silloinkin pirstaloituva huonekalu tai johdosta hyppäävä valokaari voi sen tuhota.

Radioamatöörit ovat sattuneista syistä hyvinkin perehtyneet ukkossuojaukseen. Kun on 40 metriä antennin kuparivaijeria ikkunasta ulos suoraan puunlatvaan tai 20 - metrinen antennimasto talon vieressä niin suoran salamaniskun todennäköisyys kasvaa melkoisesti. Ja kun laitteilla on hintaa > 2000 euroa niin niiden ei halua hajoavan..

Äänestä
  • Lyhyesti: Irroita se rj45 jos siitä ei ole vaivaa. Jos asut maalla niin ukkospäivinä irroita se ehdottomasti. Pieni vaiva, iso ilo kuln vältät vauriot.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko verkkokaapeli (RJ45) irrotettava seinästä ukkosella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu