Missäpäin ovat Suomen komeimmat hiidenkirnut?
Suomen upeimmat hiidenkirnut
7
102
Vastaukset
Jep, Askolan Kirnukalliot ovat todella hienot!
- Anonyymi
Kemiönsaarella, Purunpään Jungfruholmen.
- Anonyymi
Imatran Kruunupuistossa on paljon mutta pieniä.
- Anonyymi
No kyllä yhdellä Mirkulla oli sellainen kirnu että antoi hiidenmoiset kyydit!
- Anonyymi
Eiköhän ne edelleen ole Mikkelissä. Ainakin yhdessä on vielä kivetkin. Toinen on aika syvä ja laaja.
Valitettavasti mikkeliläiset eivät ymmärrä niidenkään matkailuarvoa. Nehän sijaitsee Pursialan teollisuusalueella, niin ei tarvitse niistä tehdä mitään nähtävyyksiä.
Tämäkin on yksi hyvä esimerkki mikkeliläisten äärimmäisestä tyhmyydestä. Huipussaan se tyhmyys on tosin "paskalaitoksen" rakentamisessa. Siellä maksaa kohta paskantaminen niin paljon että heikoimmilla pidätyskyvyillä lurahtaa housuun.
Alkuun taisi olla hinta 40 miljoonaa, mutta nyt hinta on jo 75 miljoona, eikä paska edes putkissa kulje vielä.
Lienee Mikkelin "paskalaitoksesta ollaan kehittämässä maailman kalleinta turistinähtävyyttä, ja silloin ei hiidenkirhuilla ole mitään virkaa.
HYVÄ MIKKELI, JUURI NÄIN PÄÄSTÄÄN MATKAILUN HUIPULLE, VAIKKA PASKANTAMALLA. - Anonyymi
Askolassa ehdottomasti!
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841729Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721605Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2901389Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701309- 57915
- 48891
- 66884
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40861Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838