Jämsän "valkoista terroria" tehtiin öisin
Jämsäläisten valkoisten suorittamissa teloituksissa ammuttiin noin 80 henkeä, valtaosin työväenliikkeen aktiiveja. Mikä teki Jämsän vuoden 1918 tapahtumista poikkeuksellisia koko Suomea ajatellen?
Jämsän vuoden 1918 tapahtumat olivat poikkeuksellisia
28
527
Vastaukset
- Anonyymi
Niin mitä sitten. Olisko ollu parempi että punaset olis voittanu, ja nyt puhuttas ryssän molotusta muuallakin kun Himoksella talvi aikaan.
- Anonyymi
Voittannut? eli hyväksyt murhat, ihan sillä koska voittannut osapuoli teki ne.
ei kai venäjänkieli oli se missä tahansa ole syypää siihen, että isännät murhasi köyhiä. jotka ei edes tehneet vasta rintaa. taidat olla niitä elämänkoululaisia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voittannut? eli hyväksyt murhat, ihan sillä koska voittannut osapuoli teki ne.
ei kai venäjänkieli oli se missä tahansa ole syypää siihen, että isännät murhasi köyhiä. jotka ei edes tehneet vasta rintaa. taidat olla niitä elämänkoululaisia.Mitään murhia hyväksy, mut hyvin ne punaset lahtas valkosiakin. vaikka ei sodat oikein ole, niin eikö lopputulos tässä kahinassa ollut oikein, vaikka olenkin työläinen.
- Anonyymi
Niin montakos valkoista punaiset Jämsässä lahtasi? Osaatko sanoa?
- Anonyymi
Hyvä ettei pääse sadan vuoden takaiset tapahtumat unohtumaan!
Saaren Jallu ja Rummin Jussi Suomen sankarit...! Yäk.
- Anonyymi
Nämä valkaistut sankarit kyllä muistetaan pitkään eikä yksin rakkaudella.
- Anonyymi
SDP aloitti Suomessa aseellisen vallankumouksen demokraattista kansanvaltaa vastaan tavoitteenaan sosialistinen Suomi. Meidän kaikkien onneksi, myös vähäosaisten, tuo rikollinen hanke saatiin estettyä. Elettiin vaarallisia aikoja ja syyttömiä uhreja tuli, kuten sodissa aina. Miettikääpä millainen historia olisikaan jos 1918 vallankaappaus olisi onnistunut.
- Anonyymi
Muistetaanpa nyt, ettei vallankaapuksella ja syyttömien murhaamisella ole mitään oikeutettua syy yhteyttä, murha on murha.
- Anonyymi
Eli mielestäsi myös -40luvun sotatapahtumat ovat murhia. Niissäkin puolustettiin Suomea,lakia ja järjestystä.
- Anonyymi
Oletko tyhmä vai pelkästään hidas? et ymmärrä, että jo päättyneen sodan jälkeen, vagittujen ihmisten teloittaminen on murha. no menes ny ottaa lääkkees. kyl se siitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko tyhmä vai pelkästään hidas? et ymmärrä, että jo päättyneen sodan jälkeen, vagittujen ihmisten teloittaminen on murha. no menes ny ottaa lääkkees. kyl se siitä.
Nurnbergin oikeudenkäynnissä sodan jälkeen tuomittiin useita saksalaisia kuolemaan. Tuomiot pantiin välittömästi toteen.
- Anonyymi
Kun taistelut päättyivät ja rikolliset pantiin tutkintaan ja oikeuteen, niin sen ajan mittapuun mukaisesti saivat rangaistuksen. Kuulkaas sosialismia ja työväestön diktatuuria tavoittelevat asia on niin, että joka miekkaan tarttuu se miekkaan sortuu. Sosialidemokraatit aloittivat sisällissodan ja nyt heidän jälkeläisensä marmattavat täällä kun siitä ei kiitettykään. Punaiset aloittivat sodan murhaamalla ja muulla rikollisuudella kuten esim. ensi töikseen ryöstivät Suomen Pankin. Mielestäni valkoisen puolen voitto oli erinomainen asia sillä jos olisi käynyt päinvastoin, niin suomalaiset olisivat kuolleet sukupuuttoon jo aikoja sitten. Siperian talvi on kylmä ja pakkotyöleirit kaukana.
- Anonyymi
Mm. Kongon kansanmurhasta on reilusti puolet vähemmän aikaa.
Kuoliko siellä nyt n. 500 000 henkilöä , en muista enkä jaksa kuklettaa.
Sattuuhan näitä ihmisten kesken , kun on rahasta kyse.
Ja koko ajan jossain päin palloa tapetaan ihmisiä oikein läjäpäin Ja murhataankin yksittäisiä ihmisiä joka päivä ainakin Jämsän asukasluvun verran ?
Minä ainakin koitan elää tappamatta ketään , niin on oma korsi keossa.
Muut tekee mitä sitten tahansa , enkä taida voida asialle mitään tämän kummempaa , kuin jaaritella itsestyäänselvyyksiä täällä .
Niin kuin moni muukin meistä .. - Anonyymi
Jokainen ennenaikaansa kuollut henkilö on ollut tai on edelleen jollekin hänet tunteneelle merkityksellinen. Ei epäoikeudenmukaisuutta voi painaa villasella. Vapautta on ajatella ja sanoa, mitä tuntee. Sen takia ei pidä joutua tapetuksi. Oikeuden pitää tapahtua ja ylilyöntien tulla julki olivat ne kummalta puolelta tahansa.
- Anonyymi
Tasa arvoinen kohtelu kaikille ja myöskin totuudessa on pysyttävä valheen sijaan joka ei tunnu murhaajille menevän perille.
- Anonyymi
Mää en oikein ymmärrä, miksi tästä samasta aiheesta tehdään tasaisin väliajoin sama aloitus? Onko aloittajalla jotenkin ymmärryksessä vikaa, kun voit kirjoittaa asiasi siihen yhteen aloitukseen? Kerrohhan miksi teit nyt taas uuden aloituksen, kun olisit voinut klikata palstaa pikkasen taaksepäin ja ilmaista huolesi tuosta aiheesta jo aloitettuun keskusteluun?
- Anonyymi
Eiköhännää 100 vuotta vanhat asiat ole jo kaluttu loppuun tälläkin palstalla.
- Anonyymi
Kovin on kiintoisa aihe ja herättää ansaitusi paljonkin...närää,, joidenkin osallistujijen mielessä, kysymys miksi?
100v ei ole riittäny.
- Anonyymi
“Kun punaiset olivat hävinneet, kenttäoikeus kokoontui yhteen kylämme taloon tuomitsemaan kylässä antautuneita punaisia. Talon isäntä oli kenttäoikeuden jäsen. Jokaisen tuomittavan kohdalla hän sanoi: 'En tunne miestä tarkemmin, mutta ehdotan kuolemantuomiota.” Kun päätösehdotus oli niin selkeä ja hyvin perusteltu, siihen päätettiin aina yhtyä.”
- Anonyymi
Suomen sisällissodan aikaan Jämsä oli valkoisten hallinnassa olevaa aluetta, turvallisen matkan päässä varsinaisista taisteluista.
Siitä huolimatta Jämsässä kuoli sodan aikana 70-80 ihmistä. - Anonyymi
Mikäs siinä oli murhatessa kun itsellä oli turvallista olla valkoinen käsivarsi nauha näkysällä. olihan se sankarin arvo saatavilla syyttömiä murhaillessa ja yhteistä juonnittelua ja kostamista. kuten kunnon narsistinen mulle mulle ja mulle persoona edellytti.
Murhatuthan eivät olleet millään muotoa uhka kellekkään.
kumma kyllä herran palvelijat papitkin olivat intoa puhkuen asiassa mukana. tuskin Jumala sellaista lähimmäisen Rakkautta oli tarkoittanut. - Anonyymi
Mikäs on murhatessa. Kerro lisää.
- Anonyymi
SDP aloitti Suomessa aseellisen vallankumouksen demokraattista kansanvaltaa vastaan tavoitteenaan sosialistinen Suomi. Meidän kaikkien onneksi, myös vähäosaisten, tuo rikollinen hanke saatiin estettyä. Elettiin vaarallisia aikoja ja syyttömiä uhreja tuli, kuten sodissa aina. Miettikääpä millainen historia olisikaan jos 1918 vallankaappaus olisi onnistunut.
- Anonyymi
Punikkeja olisi pitänyt tosiaan paljon enemmän ampua. Turha heitä oli armahtaa.
- Anonyymi
Sitten olisi kartanon herrat luoneet navettansa sonnat itse.🤣😂
- Anonyymi
Jämsässä tehdyt murhat oli kosto, työväenliikkeettä vastaan.
Mutta miksi puhutaan vaan Saaren kartanosta. Ja sen julmilta teoilta.?
Jos saaren kartanosta on piste ja säde 3km.
Montako muuta kartanoa löydät kartalta ?
Jämsässä oli tuohon aikaan useita kartanon isäntiä, mutta vain Jallu oli julma isäntä.
Könkkölä jota nyt puretaan oli iso kartano , ehkä jämsän isoin?
Eikä siitä ole historian kirjoihin paljon kirjoitettu?
Könkkölä .jolla oli torppareita aina kuorevedelle asti. - Anonyymi
Kuinkahan paljon tämmöisissä kartanoissa oli seksuaalista väkivaltaa? Varmasti piika tyttöjä käytettiin seksuaalisesti hyväksi paljon. Ja varmasti tuli myös ei toivottuja raskauksia, mitä tämmöisille tytöille tapahtui? Raiskauksista varmasti vaijettiin täysin, onko näistä mitään tietoa?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22821015Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964224Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu792970Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv522211Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1981858Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891642Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1361587Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731571Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1691509Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S151403