En aikaisemmin älynnyt laittaa asetuksista ikääntymistä pois päältä. Sims on vanhentunut aika nopeasti ja haluaisin sen pysyvän nuorena aikuisena. Onko siihen jokin modi tai pelkkä koodi? Vai voinko vain jotenkin poistaa hahmon ja tehdä uuden kyseiseen taloon? Mikä on helpoin tapa? Laittakaa ohjeita tähän, kun en oikein vielä kaikista asioista tiedä.
Auttakaa uutta pelaajaa!!
2
144
Vastaukset
- Anonyymi
Olisi mahdollisesti helpointa editoida simi siminluonnissa (CAS:issa). Jos nyt vielä oikein muistan, niin menis kai Ctrl Shift c (kaikki samanaikaisesti painettuina) että saa maalarinvalkoisen koodikentän (huijausruudun) auki pelissä ja sitten kirjoittaa siihen "testingcheats on" tai "testingcheats true" (ilman lainausmerkkejä), painaa enteriä ja kun sen on saanut tehtyä, kirjoittaa cas.fulleditmode, painaa taas enteriä, shiftklikkaa simiä, hyväksyy sen editoinnin siminluonnissa ja valitsee sille haluamansa iän ja sen sellaista muutakin mitä ehkä katsoo aiheelliseksi.
No niitä modeja on pilvin pimein toinen toistaan parempia. Niiden huono puoli on, että niistä osa vanhenee pelipäivitysten yhteydessä ja vanhentuneet pitää silloin päivittää. Koodeja on myös pitkä liuta, niitä joutuu "päivittämään" huomattavasti harvemmin kuin modeja, mutta joskus niitäkin. Simin iän muuttamiseen tuo edellämainittu cas.fulleditmode lienee eniten käytetty.
Suosituimpia modeja lienevät MCCC (https://deaderpool-mccc.com/#/releases), UI-cheats (http://modthesims.info/d/558548/outdated-ui-cheats-extension.html)
Ensimmäinen on varsin monipuolinen, mutta se pitää - tai ainakin kannattaa - säätää melko huolellisesti. Jälkimmäinen ei edellytä säätöjä ja sen käyttö on nopea omaksua. Ne eivät ole toisensa poissulkevia, molemmat toimivat niin yhdessä kuin erikseenkin (siihen asti että EA:n päivitys ne sotkee).
VOIT tietenkin poistaa hahmon ja tehdä tilalle uuden. Uusi vain ei "muista" edellisen tuttavuuksia eikä osaa sen tapoja yms. Vanhan simin tavat, tottumukset ja tietyn hetken ulkonäkö on mahdollista "säilöä" esimerkiksi juuri edellämainitun MCCC:n avulla. Simin kopio galleriassa ei (minun muistaakseni) ole pelissä kovin hyvä ratkaisu. Minusta on parempi ja helpompi nuorruttaa simiä esimerkiksi yksi pykälä ja vaikka sitten pysäyttää sen ikääntyminen kuin ryhtyä opettamaan sen kopioita tavoille. :)
-- OutoSim- Anonyymi
Anteeksi edellinen linkki. UI-cheats taitaa löytyä täältä: https://www.patreon.com/posts/ui-cheats-v1-14-26240068
-- OutoSim
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 262454
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv572274Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo762183Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m161969- 831688
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍281333En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71289Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä141224- 41043
Se on siinä
Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna29918