Auttakaa uutta pelaajaa!!

Anonyymi

En aikaisemmin älynnyt laittaa asetuksista ikääntymistä pois päältä. Sims on vanhentunut aika nopeasti ja haluaisin sen pysyvän nuorena aikuisena. Onko siihen jokin modi tai pelkkä koodi? Vai voinko vain jotenkin poistaa hahmon ja tehdä uuden kyseiseen taloon? Mikä on helpoin tapa? Laittakaa ohjeita tähän, kun en oikein vielä kaikista asioista tiedä.

2

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi mahdollisesti helpointa editoida simi siminluonnissa (CAS:issa). Jos nyt vielä oikein muistan, niin menis kai Ctrl Shift c (kaikki samanaikaisesti painettuina) että saa maalarinvalkoisen koodikentän (huijausruudun) auki pelissä ja sitten kirjoittaa siihen "testingcheats on" tai "testingcheats true" (ilman lainausmerkkejä), painaa enteriä ja kun sen on saanut tehtyä, kirjoittaa cas.fulleditmode, painaa taas enteriä, shiftklikkaa simiä, hyväksyy sen editoinnin siminluonnissa ja valitsee sille haluamansa iän ja sen sellaista muutakin mitä ehkä katsoo aiheelliseksi.

      No niitä modeja on pilvin pimein toinen toistaan parempia. Niiden huono puoli on, että niistä osa vanhenee pelipäivitysten yhteydessä ja vanhentuneet pitää silloin päivittää. Koodeja on myös pitkä liuta, niitä joutuu "päivittämään" huomattavasti harvemmin kuin modeja, mutta joskus niitäkin. Simin iän muuttamiseen tuo edellämainittu cas.fulleditmode lienee eniten käytetty.

      Suosituimpia modeja lienevät MCCC (https://deaderpool-mccc.com/#/releases), UI-cheats (http://modthesims.info/d/558548/outdated-ui-cheats-extension.html)
      Ensimmäinen on varsin monipuolinen, mutta se pitää - tai ainakin kannattaa - säätää melko huolellisesti. Jälkimmäinen ei edellytä säätöjä ja sen käyttö on nopea omaksua. Ne eivät ole toisensa poissulkevia, molemmat toimivat niin yhdessä kuin erikseenkin (siihen asti että EA:n päivitys ne sotkee).

      VOIT tietenkin poistaa hahmon ja tehdä tilalle uuden. Uusi vain ei "muista" edellisen tuttavuuksia eikä osaa sen tapoja yms. Vanhan simin tavat, tottumukset ja tietyn hetken ulkonäkö on mahdollista "säilöä" esimerkiksi juuri edellämainitun MCCC:n avulla. Simin kopio galleriassa ei (minun muistaakseni) ole pelissä kovin hyvä ratkaisu. Minusta on parempi ja helpompi nuorruttaa simiä esimerkiksi yksi pykälä ja vaikka sitten pysäyttää sen ikääntyminen kuin ryhtyä opettamaan sen kopioita tavoille. :)

      -- OutoSim

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2798
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2641
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      36
      2163
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      1937
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1905
    6. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      35
      1602
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      935
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      112
      863
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      839
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      824
    Aihe