Auttakaa uutta pelaajaa!!

Anonyymi

En aikaisemmin älynnyt laittaa asetuksista ikääntymistä pois päältä. Sims on vanhentunut aika nopeasti ja haluaisin sen pysyvän nuorena aikuisena. Onko siihen jokin modi tai pelkkä koodi? Vai voinko vain jotenkin poistaa hahmon ja tehdä uuden kyseiseen taloon? Mikä on helpoin tapa? Laittakaa ohjeita tähän, kun en oikein vielä kaikista asioista tiedä.

2

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi mahdollisesti helpointa editoida simi siminluonnissa (CAS:issa). Jos nyt vielä oikein muistan, niin menis kai Ctrl Shift c (kaikki samanaikaisesti painettuina) että saa maalarinvalkoisen koodikentän (huijausruudun) auki pelissä ja sitten kirjoittaa siihen "testingcheats on" tai "testingcheats true" (ilman lainausmerkkejä), painaa enteriä ja kun sen on saanut tehtyä, kirjoittaa cas.fulleditmode, painaa taas enteriä, shiftklikkaa simiä, hyväksyy sen editoinnin siminluonnissa ja valitsee sille haluamansa iän ja sen sellaista muutakin mitä ehkä katsoo aiheelliseksi.

      No niitä modeja on pilvin pimein toinen toistaan parempia. Niiden huono puoli on, että niistä osa vanhenee pelipäivitysten yhteydessä ja vanhentuneet pitää silloin päivittää. Koodeja on myös pitkä liuta, niitä joutuu "päivittämään" huomattavasti harvemmin kuin modeja, mutta joskus niitäkin. Simin iän muuttamiseen tuo edellämainittu cas.fulleditmode lienee eniten käytetty.

      Suosituimpia modeja lienevät MCCC (https://deaderpool-mccc.com/#/releases), UI-cheats (http://modthesims.info/d/558548/outdated-ui-cheats-extension.html)
      Ensimmäinen on varsin monipuolinen, mutta se pitää - tai ainakin kannattaa - säätää melko huolellisesti. Jälkimmäinen ei edellytä säätöjä ja sen käyttö on nopea omaksua. Ne eivät ole toisensa poissulkevia, molemmat toimivat niin yhdessä kuin erikseenkin (siihen asti että EA:n päivitys ne sotkee).

      VOIT tietenkin poistaa hahmon ja tehdä tilalle uuden. Uusi vain ei "muista" edellisen tuttavuuksia eikä osaa sen tapoja yms. Vanhan simin tavat, tottumukset ja tietyn hetken ulkonäkö on mahdollista "säilöä" esimerkiksi juuri edellämainitun MCCC:n avulla. Simin kopio galleriassa ei (minun muistaakseni) ole pelissä kovin hyvä ratkaisu. Minusta on parempi ja helpompi nuorruttaa simiä esimerkiksi yksi pykälä ja vaikka sitten pysäyttää sen ikääntyminen kuin ryhtyä opettamaan sen kopioita tavoille. :)

      -- OutoSim

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 51
      707
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      39
      664
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      634
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      630
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      506
    Aihe