Kuinka usein on jääkaapit vaihdettu asumisoikeus kodeissa.?
Meillä alkuperäinen,22v,uutta ei saada.
Sanoivat,että asentaja käy katsomassa.
Tarkoittaakohan sitä,että pysyiskö vielä korjaamaan.!!
Paljonkohan vie sähkö noin vanha.Mutta eihän se ole heiltä pois,asukashan sähkölaskun maksaa.
Kodinkoneet
11
533
Vastaukset
Miksi et osta itse uutta?
- Anonyymi
Ja se uusi pitää satavarmasti enemmän meteliä. Nykyiset jääkaapit jäähdytetään ilmastoystävällisesti. Samalla melutaso on lisääntynyt.
- Anonyymi
Koneet vaihdetaan sitten kun ne ei toimi, ei vuosimallin mukaan.
- Anonyymi
Asokodilla ne vaihdetaan vasta sitten kun syttyvät palamaan.
- Anonyymi
Jos muuttaa pois niin vaihtavat uudelle asukkaalle uuden jääkaapin vai jatkaako uusi asukas vanhan pitoa?
- Anonyymi
Joo, mulla oli sama tilanne. Pelkäsin tulipaloa ja isännöitsijä vain kysyi: " Onhan sinulla kotivakuutus?" Sain uuden jääkaapin, kun isännöitsijää tuurasi pari kuukautta ihminen, jolla oli omatunto (tosin hänen uransa jäi lyhyeen...). Täytyy sanoa, että sähkölasku pieneni huomattavasti ja nukun paremmin.
- Anonyymi
Jos jääkaappi vaihdetaan aina kun asukas pelkää tulipaloa niin vuokrat nousevat kun kulut lisääntyvät.
- Anonyymi
Joo, varmaan 22 vuotta vanhaa jääkaappia on turha vaihtaa...Parempi vain odottaa niin kauan että se palaa pois.
- Anonyymi
Kun minulla on vanha liesi, niin voinko saada uudenlaisen lieden asuntosäätiöltä vanhan hajottua - vai pitääkö minun maksaa jotain ” väliä”? Kuka tietää?
- Anonyymi
Asuntosäätiö korjaa jos katsoo sen järkeväksi. Muussa tapauksessa ostavat samanlaisen valurauta lieden tilalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asuntosäätiö korjaa jos katsoo sen järkeväksi. Muussa tapauksessa ostavat samanlaisen valurauta lieden tilalle.
Asokodit eli asuntosäätiö itsellä uusittiin k iuas ja liesikin niin se tosiaan "peruskauraa" normaalisti mutta meille ainakin annettu aina mahdollisuus ehdottaa omaa merkkiä mallia ja maksaa itse erotus hinnasta tämä järjestely toiminut vuosia jo tietty riippuu monko joku tiukka isännöitsijä joka ei uskalla antaa tehdä muutoksia hän on väärässä. ( Asokodit käyttää Gigantin yritysmyyntiä eli sen valikoimaa ja tuote tulee aina asennettuna ja vanha pois vaikka otat oman mallin)
Lisäksi nykyään pitäisi olla jonkilanen rekisteri jotta ei korjata turhaan yli n12v vanhoja laitteita vaan tulee uusi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424017
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131910Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631364Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951306Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681195Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51061- 47951
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti333924Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26911En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39902