Tule sinäkin Poriin: Suomi24 vie kansalaiskeskustelun SuomiAreenaan 15.-19.7.

Suomi24 tarjoaa ensi viikolla ennen näkemättömän kattauksen ajankohtaista keskustelua ja verkkotapahtumia, kun Porissa käynnistyy Suomen suurin yhteiskunnallisen keskustelun tapahtuma, SuomiAreena. Tänä vuonna avaamme Porin teemoista ensimmäistä kertaa myös Suomen suurimman yhteiskunnallisen kansalaiskeskustelun, kun Suomi24 osallistuu tapahtumaan.

Tapahtuma kerää viikon aikana yhteen liike-elämän, politiikan ja median vaikuttajat – oman äänesi saat kuuluviin, kun osallistut keskusteluun täällä tai livenä Porissa. Olemme avanneet Suomi24-palveluun uuden SuomiAreena-aihealueen,jossa pääset osallistumaan tapahtumassa käytäviin keskusteluihin.

Käynnistämme viikon heti maanantaina 15.7. klo 13 järjestämällä keskustelutilaisuuden aiheesta Verkkokeskustelun etiikka: mitä ihmisyydelle tapahtuu netissä ja kuinka voimme tukea empatiaa? Tule paikalle Poriin Antinkatu 5:n lavalle tai seuraa keskustelutilaisuuden striimiä mtv.fi-sivustolla.
Keskusteluun osallistuvat tutkijat Katri Saarikivi, Auli Harju ja Mika Pantzar, tubettaja Vinkare, tyylibloggaaja Veera Korhonen ja sovittelujournalisti Noora Kettunen. Juontajana toimii Ronja Salmi. Avaamme keskustelun samaan aikaan myös omassa ketjussaan täällä Suomi24:n SuomiAreena-palstalla.

Suomi24 tarjoaa ensi viikon aikana myös useita kiinnostavia Kysy mitä vain -tapahtumia: maanantaina voit kysyä Suomen-matkailusta tai eräilystä Metsähallitukselta, ja tiistaina Evidensia vastaa koiriin liittyviin kysymyksiin. Torstaina lauteille pääsee YTK, joka vastaa kysymyksiinne työttömyyskorvauksesta. Perjantaina taas Pelastakaa lapset kertoo, kuinka tunnistat ja ehkäiset groomingia eli lapsen houkuttelua seksuaalisiin tekoihin verkossa. Ketjut löydät samaiselta SuomiAreena-palstalta.

Allerilaisia voit tavata SuomiAreenan kansalaistorilla,jossa uudistuva Suomi24 esittäytyy. Telttamme löydät paikalta 52, läheltä Eetunaukion lavaa ja lapsiparkkia.

Keskustelun lomassa tarjoamme 50 ensimmäiselle joka päivä pullakahvit: maanantaina klo 9 ja muina päivinä klo 10. Teltalla saatat päästä myös seuraamaan livenä Kysy mitä vain -tapahtumia. Kun osallistut paikalla Suomi24-tapahtumiin ja -keskusteluun, voit saada mukaasi uniikin Suomi24-kassin tai jopa ämpärin!

Tervetuloa keskustelemaan!

2

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näyttää menevän "keskustelut " siihen suuntaan, että ne muodostuvat sellaisiksi, että vastakkain ovat TYHMÄ kone, vastaan viisas ihminen! Katso esimerkki:

      https://www.ess.fi/uutiset/art2554629

      Tyhmä kone ei osaa kuin noudattaa ja jankunttaa sille kirjoitettuja sääntöjä, joilla ei välttämättä ole mitään tekemistä Suomen lakien kanssa!

      Viisas ihminen osaa taas kehitellä sellaiset kiertoilmaukset , että saadaan vaikka kone "solmuun" ! Ja se oikea , tarkoitettu ja vaihtoehtoinen viesti perille:

      https://beta.oikeamedia.com/o1-111400

    • Anonyymi

      Ohjelman ja tapahtuman voi lopettaa,kuka tuollaisesta on kiinnostunut? Typerät politiikot puhuvat jonninjoutavia.....ei mitään hyötyä ohjelmasta,televisiointi ainakin pois....surkea tapahtuma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8546
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4748
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4421
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      46
      2623
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      99
      1500
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1306
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1256
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1162
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1160
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1100
    Aihe