Katoavaa kansanperinnettä?

Anonyymi

Enää ei ole ruuhkia missään. Ei tarvitse olla 1200 paikalla päästääkseen vierassatamaan. Mitä tämä kertoo purjehduksen tilasta Suomessa.

20

64

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kertoo sitä, ettei kukaan viitsi lähteä kylmään ja sateeseen palelemaan. Jos aurinko paistaisi ja olisi lämmintö, tilanne voisi olla toinen.

      • Anonyymi

        Hyvä että vähenee veneet, on näin eläkeläisellä enemmän tilaa liikkua saaristossa ja affenanmaalla kun itäsuomalaiset pysyy poissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä että vähenee veneet, on näin eläkeläisellä enemmän tilaa liikkua saaristossa ja affenanmaalla kun itäsuomalaiset pysyy poissa.

        Oletko se sama pummi, joka roudaa halvat löpöt ja jaffat jostain perähikiältä, ja näivetät tätä kautta kaikkien muiden harrastajien budjetit?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko se sama pummi, joka roudaa halvat löpöt ja jaffat jostain perähikiältä, ja näivetät tätä kautta kaikkien muiden harrastajien budjetit?

        Outo ajatus sinulla. Ei kuulu markkinatalouteen vaan on lähempänä sosialismia.


      • Saaristossa ei ole ollut normaalia sateisempaa, mutta suhteellisen viileää etenkin viime vuoteen verrattuna. Ihmiset aina sekottaa Itä-Suomen ja saariston kelit. Kun Hesassa sataa, luulevat, että koko etelärannikolla sataa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko se sama pummi, joka roudaa halvat löpöt ja jaffat jostain perähikiältä, ja näivetät tätä kautta kaikkien muiden harrastajien budjetit?

        En pummi vaan eläkeläinen, huhtikuusta lokakuulle veneellä saaristossa oleminen tulisi muuten kalliiksi ellei hiukan katsoisi mistä maksaa ja mistä ei.
        Eipä sitä tässä vaiheessa enää tarvitse ajatella muita sukankuluttajia ja kalaakin tuntuu tulevan hyvin.


    • Anonyymi

      Se kertoo siitä että ihmiset on järkiintyneet, eikä napita venettään kylki kylkeen vierassatamiin maksaakseen 40 euroa yö siitä, että saa kuunnella kakaroiden kiljuntaa ja vessakärpäsparvien pörinää juodessaan kuuden euron kaljaa vierassataman teerassilla.
      Saaristo saarineen on se pääkohde veneilyssä, ei joku laituri jonka joku joskus sinne on pultannut. Karavaanailu on sitten erikseen. Vierassatamassa roikkuminen on kuin yhdistelmä nakkikioskia, päiväkotia, yleistä vessaa ja festariterassia.

      • Anonyymi

        Helsingin kaupunkikin häätää veronmaksajiaan käyntisatamistaan nostettuaan maksajiensa käyntihinnat kaupallisten vierassatamien tasolle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Helsingin kaupunkikin häätää veronmaksajiaan käyntisatamistaan nostettuaan maksajiensa käyntihinnat kaupallisten vierassatamien tasolle.

        Vertasin toisessa ketjussa Hangon, Inkoon Elisaaren (H;gin kaupungin ylläpitämä) ja New Yorkin 79th Street Boat Basinin hintoja per yksi yöpyminen. No, New York voittaa muissakin suhteissa. Tais sitten olla halvin.


    • Kokemukseni Sipoon saaristosta, viimeisen kymmenen vuoden ajalta, on että veneily vähenee vuosi vuodelta. Sen huomaa saareen tulevasta porukan määrästä että Sipoon selällä liikkuvien veneiden määrästä. En tiedä mistä ilmiö johtuu mutta ei taida olla näköharha.

    • Anonyymi

      Ei ole mikään ihme kun venepaikkamaksut nousee ja infrastruktuuri joko venepaikka ja luiskat ajetaan alas, jätetään korjaamatta tai myydään yksityisille. Ei mitään loogista normaliutta. Joko kaikki laitetaan viimeisen päälle ja hinnat pilviin tai sitten annetaan lahota ja ränsistyä

    • Säät on olleet juhannuksen jälkeen niin hirveät, ettei ole ihme, että veneet pysyvät satamissa. Ja voi olla, että porukka on siirtänyt enemmän lomiaan vähän myöhemmälle heinäkuun ruuhkia peläten. itsekin vasta elokuussa lähdössä.

      Jos säät ei tästä ala parantua, niin tulee todella huono vuosi saariston matkailuyrityksille.

    • Anonyymi

      Eikö ole hyvä, että väki vähenee? Mitä muuta purjehtija tarvitsee kuin septin tyhjennyksen? Tuskin kukaan ihmismassoista varsinaisesti nauttiikaan.

    • Anonyymi

      Itse olen moottoriveneilijä ja tänä vuonna olen käynyt vain pari kertaa veneilemässä. Ensin siksi että lähes joka päivä on tuullut sen verran ettei ole mukavaa pienellä veneelläni. Sitten alkoivat kylmät ja sateet. No, olen toisaalta tyytyväinen viileämmissä keleistä muuten, jos se olisi pieni merkki etteivät pahimmat ilmaston lämpenemisen uhkakuvat toteudu.

      • Ikävä kyllä asia lienee juuri päinvastoin. Sikäli kuin tämän kesän paikalliset säät mitään kertovat, niin on luultavasti pikemmin niin, että ilmastonmuutos, joka globaalilla tasolla ilmenee juuri lämpenemisenä, näkyy Suomessa entistä paskempana ilmastona: kylmää ja sadetta.

        Ihanneilmastohan täällä olisi se, että maaliskuulta marraskuulle tuulisi kaakosta => lämmin mannerilmasto ja loppuajan lounaasta => leudot talvet, mielellään lumettomat ja jäättömät.


      • 10-14 kirjoitti:

        Ikävä kyllä asia lienee juuri päinvastoin. Sikäli kuin tämän kesän paikalliset säät mitään kertovat, niin on luultavasti pikemmin niin, että ilmastonmuutos, joka globaalilla tasolla ilmenee juuri lämpenemisenä, näkyy Suomessa entistä paskempana ilmastona: kylmää ja sadetta.

        Ihanneilmastohan täällä olisi se, että maaliskuulta marraskuulle tuulisi kaakosta => lämmin mannerilmasto ja loppuajan lounaasta => leudot talvet, mielellään lumettomat ja jäättömät.

        Huhtikuussa osattiin jo ennustaa suhteellisen kylmää kesää. Syynä oli se, että suihkuvirtaukset olivat juuttuneet Grönlannin tienoille, joten Suomi on niiden kylmällä puolella, jonne tulee ilmavirtaus pohjoisesta. Viime vuonna suihkuvirtaukset juuttuivat Suomen itäpuolelle, ja Suomi oli lämpimällä puolella.


    • Anonyymi

      Tänään on Maarianhaminassa täyttä, ainakin länsipuolella.

    • Anonyymi

      Mun kotisatama on kaukana kaikesta, mutta oikein suojainen. Olen ihmetellyt tuota sääselitystä. Luulisi, että kauniia ilmalla satama olisi tyhjä, veneet menossa jonnekin. Ja pahalla kelillä täysi. Mutta ei. Juuri päinvastoin menee,. Ihmettelen vain, mihin ne matkailijat katoavat, kun paha keli tulee. Heillä kotiin lienee kuitenkin monen päivän jos ei viikon matka.

    • Anonyymi

      Me käydään pääasiassa luonnonsatamissa ja vältetään näitä karavaanarialueita

      • Anonyymi

        Sama juttu. Viikon päästä pääsee kuukauden luonnonsatamakierrokselle. Siellä mieli lepää ja pääsee eroon arjen kiireestä. Unohtuupi tehokkaasti kaikki työasiat jne. Jos olisi jossain hälisevässä ja ahtaassa vierasvenesatamassa, niin kyllä pinna kiristyisi. Ja luonnonsatamassa on kiva tehdä ja syödä illallinen rantakallioilla.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      68
      3971
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      21
      2271
    3. Elokapinan mielenosoitussarja alkaa

      Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,
      Maailman menoa
      442
      1956
    4. Eipäs sitten ryypätä kesälomalla

      Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo
      Maailman menoa
      164
      1801
    5. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      108
      1176
    6. Pysyä yhdessä vai ei

      En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p
      Parisuhde
      91
      1166
    7. Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa

      https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m
      Maailman menoa
      236
      1115
    8. Tänään oli

      Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘
      Ikävä
      33
      937
    9. En halua sua enää

      joten ihan turhaan tulet "esiintymään" mun näkö- ja kuulopiiriin. Ärsyttää vain kun omat tekemiset häiriintyy, kun en ha
      Ikävä
      37
      788
    10. Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa

      Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina
      Maailman menoa
      166
      740
    Aihe