Yhdistysusko on vahva kin nautahärän vuota

Se usko ei kaihda mitään, pilkatessaan ja tuomitessaan Kristukseen uskovia.

Sikäli tietysti hyvä asia, että jokainen autuutta todellisesti kaipaava näkee ettei liike edusta kristinuskon perustotuuksia, siis autuutta Jumalan armosta YKSIN Kristuksen uhrin tähden. 120 vuotta sitten tapahtuneissa hajaannuksissa omaksuttu väärä seurakuntaoppi jäytää vahvana liikkeessä.
Tuon väärän seurakuntaopin uskottavana pitämisessä on liikkeen opetus mennyt tiukan sääntökunnan opeiksi. Tämä on sääli niitä kohtaan, jotka hyväuskoisuuttaa ihmisoppeihin uskovina ovat omanvanhurskauden vankeudessa ja tekevät siinä tilassa vahinkoa ja hajoitustyötä Kristukseen uskovien parissa. Lähinnä sukulaisten parissa tällainen lukkiutunut kaikkitietävä henki on hyvin hankala joskus joidenkin kohdalla.

13

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Etkö vielä huomaa että samaa latua meette kuin VL.

      • Anonyymi

        Mikäs on siinä ladussa huonompaa kuin ESIKOISLASTADIOLAISET RY:n ladussa?

        Ymmärrä ystävä hyvä, että te ette, et Sinä tai Vaitovainenkaan tiedä, mistä tie taivaaseen menee. Kummallakin Teillä on vahva usko, että Minä, Juuri Minä ymmärrän asian oikein.

        VL ja Jehovan tosistajissakin on suuret määrät kaltaisianne, jotka ovat varmoja, että vain he ymmärtävät "totuuden" näissä asioissa.


    • Anonyymi

      Ole nyt vaitsu vähän aikaa ääneti, jo edustamasi yhteisönkin vuoksi.

    • Älä sinä ryhdy mestaroimaan täällä. Tämä on täysin vapaa kaikille mielipiteille, mutta ei vapaa toisten kirjoittajien persoonien pilkkaamiseen ja vainoamiseen.

      • Anonyymi

        Täysin sokea omille mielipiteille. Mikä lie pirulainen kuiskuttelee korvaansa yötä päivää.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Täysin sokea omille mielipiteille. Mikä lie pirulainen kuiskuttelee korvaansa yötä päivää.

        Tarkoituksesi alkaa selvitä. Täysi mantti olet.


    • Anonyymi

      Ihminen alkaa sairastamaan jonkin asian kanssa, niin se pyörii jatkuvasti mielessä siitä pitää puhua jatkuvasti niin kuin savikiekko samaan uraan jämähtänyt. Tässä on taustalla mielen järkkyminen elikkä henkinen sairaus.

      • Niin, minusta se on hengellinen asia,
        joka hänellä on oikein opittua.
        -


      • Anonyymi

        Opittua? Hän on vuosikymmenet kuunnellut esikoislestadiolaista käritystä. Siis sen lahkon saarnaajien kuulijoilleen tarjoilemaa "sanomaa".

        Hyvin hän on siitä nyt pyrkimässä eroon, nimenomaan sen täysin virheellisestä "YHDISTYSUSKOSTA"

        "PITÄKÄÄ KIINNI TÄSTÄ SIUNATUSTA ESIKOISLESTADIOLAISUUDESTA. VAIN MEILLÄ ON TAIVAAN VALTAKUNNAN AVAIMET!"

        Siis on ymmärtänyt, että tuo ei ole rehellistä kristinuskon sanomaa.


    • On han se outoa jos uskovaksi tunnustautuva ihminen lakkaa Kristuksesta todistamisen, eikä hälytyskellot soi. Sehän on jokaisen uskovan tehtävä käyttää Herralta saamansa lahjan lunastajastaan ja Vapahtajastaan kertomiseen tälle maailmalle.

      Jos tarkoitus olisi työntää poispäin Kristuksesta, silloin se olisi paholaisen ohjaamaa työtä, mutta silloin kun julistetaan "tule", silloin se on syntinsä sovitusta tarvitsevalle korvaamaton sanoma. Terveethän eivät parantajaa tarvitsekkaan, vaan sairaat.

    • Anonyymi

      Jos ei ole synnintuntoa ei ole myöskään armontuntoa.

      • Anonyymi

        Aamen!


    • Ei se ole Jumalan tahdon mukaista synnintuntoa, jossa ihmiset värkkäävät syntejä omasta päästään yhdistyksien sisällä. Ja sitten näitä luetteloja käytetään harskisti, yritettäessä sitoa Jeesuksen Kristuksen verellä synneistään vapaiksi ostettuja kaiken maailman ihmisoppien pauloihin. Tällaista Jeesuksen täydellistä ristintyötä (syntien sovitusta) halveksuvaa, tuomitsevaa plörön plöröä on paljon liikkeellä mm. esikoislestadiolaisuudessa ja vanhoillislestadiolaisuudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2691
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2461
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2219
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1835
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1396
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1393
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1125
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      97
      1090
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1023
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      79
      893
    Aihe