Heteroitten kanssa keskustelu

Kokeeko muut ihmiset, että joutuisitte hirveesti selittelemään heteroille itteenne ja muitakin vähemmistöjä, ihan niin kuin sie edustasit niitä kaikkia. Ja vaikka kuinka parhaanne mukaan yritätte selittää asioita, nii ei vaan tunnu menevän järkeen.
Oon keskustellu tässä erään sellasen oikein miesten miehen kanssa, tai niin ku hän sanoo "machojen macho". Hän kovasti kyselee, mut sit ku vastaan nii ei kuiteskaa vastaus kelpaa. Onko ihan turhaa keskustella ihmisen kanssa joka lähtökohtasesti ajattelee, et kaikki LGBQT yhteisöön kuuluvat on epänormaaleja, vai pitääkö vain jatkaa samojen asioiden jankkaamista? Hän siis myös sanoo, että kokee sen olevan epänormaalia, mutta hän ei kuitenkaan tuomitse ihmisiä sen perusteella.

18

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En nyt tiiä joutuuko heteroille selittelemään hirveemmin, mutta siinä on aina omat juttunsa. Tyypillistä on tuo ajatus "Hyväksyn, mutta en ymmärrä". Tummaihoisen ihonväri ymmärretään paremmin kuin homoseksuaalin ihmisen seksuaalikäyttäytyminen. Seksuaalivähemmistöt on tässä suhteessa omanlaisensa vähemmistöryhmä. Rockfestareillakin artistit osoittelevat usein oletettuja hlbt-ihmisiä sormilla ollessaan lavalla. Mut sellasta se on. Kyllä me tänne kuitenkin mahdutaan elämään omaa elämäämme. Se on tärkeintä.

    • Anonyymi

      Mä en selittele, kun en katso olevani muille millään lailla tilivelvollinen omasta seksuaalisesta suuntautumisestani. Jos joku kysyy siitä, niin kerron olevani homo ja se siitä. Jos joku ei sitä hyväksy tai ymmärrä, niin mitä sitten. Ei minusta tarvi tykätä, eikä mua tarvi rakastaa, riittää kun sen verran sietävät, että saa asialliset hommat hoidettua.

    • Anonyymi

      Kun seksi on mielihyvä, jää moni pahempi riippuvuus pois.

      • Mitenköhän tää nyt liitty mihinkään?


      • Anonyymi
        MrQueer kirjoitti:

        Mitenköhän tää nyt liitty mihinkään?

        Niinpä.

        Silti taas joudut selittelemään ja pähkäilemään toisen ajatuskulkua. Jätä ihmettelijät ja luo oma polkusi.

        EI heterolle tarvitse selittää mitään, ihan käsittämätöntähän se himo naiseen on, eikä ne osaa sitä sen paremmin selittää meille homoille, miksi nimenomaan naiset.

        JA sitten miksi se, että naisista kiinnostunut hetero ei silti kuitenkaan kelpuuta jokaista naista tai heteronainen jokaista miestä? Rankkaa karsintaa siinäkin tehdään, vaikka valinnanvaraa tietysti on huomattavasti homoja tai lesboja enemmän. "Machojen macho" kuulostaa erittäin vähemmistöltä omassa kategoriassaan, joten ehkä kannattaa hakea muita keskustelukumppaneita?

        Jokainen kuitenkin ensi sijassa edustaa itseään, ei mitään ryhmää.

        -bear-


      • Anonyymi
        MrQueer kirjoitti:

        Mitenköhän tää nyt liitty mihinkään?

        Millonkas järjestettään seuraavat piärennän mestaruuskilpaalut?


    • Update!

      Kyseinen henkilö osottautui homofoobikoksi, jonka kanssa keskustelu olikin aivan turhaa☺️

    • Anonyymi

      En ole koskaan ymmärtänyt miksi omista seksuaalisista mielihaluistaan, salaisista ajatuksista, tarvitsisi kertoa, "keskustella" tai niitä puolustella kellekään "ulkopuoliselle" yhtään mitään.

      Kyllä tervepäinen aikuinen ihminen, olkoon vaikka hetero, homo tms. kunnioittaa muiden intiimejä asioita, eikä niitä liiaksi utele. Ja hän joka niitä kovasti utelee, on jo utelullaan osoittanut, ettei osaa kunnioittaa toisen intiimiä aluetta riittävästi, eikä hänelle näinollen kannata paljastaa itsestään sen enempää.

      • Anonyymi

        Totta. Toisaalta tavallisessa arkikeskustelussa hetero tuo helposti esiin oman suuntautumisensa puhumalla vaikka vaimostaan mutta homolle se ei ole niin yksioikoista etenkään jos ei ole koko puolisoa. Kaapissa olo muutenkin on omalla tavallaan kivuliasta. Valitetaan siitä että hlbt-ihmiset tuovat itseään liikaa esille, mutta ei ketään pidä pakottaa kaappiinkaan. Tässä suhteessa rehellisyys on parasta kaikin puolin.


      • Anonyymi

        #Kivuliasta"

        Naurettavaa, Ehkä sellaisille joita kiusataan.
        Ei sitä silloin ole enään kaapissa, jos näin on.
        Kannattaa vaihtaa työpaikkaa tai mikä tilanne sitten onkaan.
        Kaapissa ei oikeasti ole hassumpaa olla.
        Suurin osa gay miehistä tietenkin on kaapissa.


      • Kaikki ei välttämättä haluu vaan myönnytellä, kun puhutaan naisista ja kysellään parisuhteesta.


    • Anonyymi

      Ei heterotkaan tee sitä julkisesti.

    • Anonyymi

      LOL Ensinnäkin, joku joka vaatii muiden ajattelevan itseään "machojen machona", voisin hieman epäillä tällaista henkilöä. - D

      Toisekseen, miksi keskustelet moisesta asiasta? Ei minulta kukaan ole koskaan kysellyt moisia asioita, eikä kysele. Enkä minä ala puhumaan. Ei kai se kellekään kuulu.

    • Anonyymi

      Omituista, ettei miehekkäät miehet saa osallistua keskusteluun tässä viestiketjussa.

    • Anonyymi

      Jotenkin kaipaa vanhoja hyviä aikoja, jolloin täällä sai keskustella ilman ylisensuroivia kukkahattutätejä ja kärkeviäkin kommentteja oli enemmän kuin poistettuja kommentteja.

      Mutta ilmeisesti erään puurot ja vellit ovat taas niin tulilla, ettei kestä puoltakaan sanaa.

      -tiedät kyllä kuka-

      • Mielelläni haluisin nähä nuo kaikki vastaukset kokonaan ja nähä, että mikähän niissä on sääntöjen vastaista. Muutama noista vastauksista on niin lyhyitä, että nään ne tuosta ilmoitukset osiosta, mutta ei niissä minun mielestä mitään sääntöjen vastaista olku🙄


    • Anonyymi

      Mihin helkkariin täältä katoilee täysin sääntöjen puitteissa kirjoitetut kommentit? Ei nyt ole kovin reilua, että monta riviä kirjoitettua tekstiä katoaa bittiavaruuteen aivan syyttä suotta.

    • Anonyymi

      Todellinen heteromies, joka on sinut itsensä kanssa, hyväksyy homot täysin vertaisenaan. Se johtuu siitä, että hänellä ei ole sen suhteen mitään henkilökohtaista ongelmaa. Sellaiset heterot, joilla on oman itsensä kanssa ongelmia usein suhtautuvat homoihin negatiivisesti. He ikäänkuin saavat synninpäästön sysäämällä ongelmansa homoseksuaalisuuden syyksi. Heillä voi olla alitajuisia taipumuksia homoseksuaalisuuteen, jota eivät itse tunnista.

    Ketjusta on poistettu 59 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe