Enmävaatiiä

Anonyymi

Menetin mun neitsyyden joku pari viikkoo sitte ja meil oli kumi ja kaikki mut mul ei oo nyt ollu menkkoja 1-2kk. Pelkään sitö et oon raskaana mut en sit taas tiiä. Oon siis 14vuotoas. Mul ei mul oli ennen sitä ekaa kertaa menkat myöhäs jo pari viikkoo.

5

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nosiis oot nii nuori et muutenki saattaa olla myöhäs lmao osta raskaustesti tai jotai

    • Anonyymi

      Jos kondomi oli ehjä, niin et sinä raskaana ole. Sitä paitsi jos kierto on kovin pitkä ja epäsäännöllinen, on munasolun irtoaminen ja sitä kautta raskauskin epätodennäköistä (mutta ehkäisykeinoksi se ei käy!)

      Suosittelen, että varaat ajan ehkäisyneuvolasta. Kondomiehkäisy on ihan ok, mutta jotain perusopastusta sinulle olisi hyvä antaa. Jos menkat oireilevat paljon ja ovat epäsäännölliset, niin e-pillerit ovat myös hoitokeino niihin.

      Ja siksi toiseksi, onko neitsyydestä pakko päästä eroon heti, kun menkat ovat alkaneet? Halusitko oikeasti, vai annoitko periksi painostukselle?

      Varaa aika ehkäisyneuvolaan, joka kunnasta sellainen pitäisi jostain löytyä. Ehkäisyneuvolalle kuuluu muitakin naisen terveyteen liittyviä asioita, kuten sanottu. Eli se on sinulle nyt paras osoite.

      • Anonyymi

        Lasten ei pitäisi alkaa leikkimään aikuisten jutuilla, kun sitä ymmärrystään ei vielä ole. Aloittajan ikäiseen sekoamisesta annetaan raastuvassa tuomio.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lasten ei pitäisi alkaa leikkimään aikuisten jutuilla, kun sitä ymmärrystään ei vielä ole. Aloittajan ikäiseen sekoamisesta annetaan raastuvassa tuomio.

        Voi hitto että oot tyhmä, kannattaisiko kirjoittaa mitään, jos ei osaa auttaa. Zeppiä aloittalle, toivottavasti on asia selvinnyt.


    • Anonyymi

      Jahah, vauvakuume painaa vai mutta ei voi myöntää asiaa?
      Siis, jos käyttää kondomia, EI VOI tulla raskaaksi. Ei päinvastoin.

      t:MatiasOskari

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      116
      2985
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1361
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1227
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1017
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1007
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      978
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      875
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      703
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      698
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      642
    Aihe