Onko papeilla puhdas omatunto

Anonyymi

Käytte opettamassa pienten lasten esikouluissa täysin todistamattomia uskomuksianne totena ja täysin lasten vanhempien tietämättä.

Minusta tämä on todella törkeetä toimintaa. Olelle aikuisia ihmisiä ja toimitte todella törkeesti.

Onko teillä mitään omaatuntoa?

6

1135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Omistan sen verran omaatuntoa, etten pystyisi olemaan pappi.
      Ei tulisi mieleenkään opettaa täysin todistamattomia satuja pienille lapsille.

      Pappien pääsy esikouluihin on ongelma ja tämä ongelma pitäisi korjata heti.

    • Anonyymi

      Sekö on sitten parempi että joulupukeista, tontuista, hammaskeijuista ja pääsiäispupuista selitetään ihan tosina juttuina????

      • Anonyymi

        Satuina niillä leikitellään.


    • Anonyymi

      Lasketaanko uskonnoiksi vain sellaiset jotka uskovainen itse tietää uskonnoksi, vai voiko teiltäkin olla jokin asia kielletty niin ovelasti, ettette edes tienneet sen olevan kielletty (eli onko teilläkin jonkinlainen tiede-uskonto)?

      Alla olevassa jutussa eräskin tiede-uskon asia on mahdollisimman helppotajuisesti kumottu (tosin on oltava jonkin verran teknisesti suuntautunut jotta ymmärtää). Lukekaa ensin tämä huolellisesti . . .

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15467409/miten-keskipakovoima-ikiliikkuja-toimii

      . . . ja miettikää sitten, että keskipakovoiman kaava on F = m * ( v² / r ). Kaavasta näemme, että asiaan vaikuttavat vain massan suuruus, sen nopeus sekä sen etäisyys keskipisteestä. Siinä ei ole mitään muuttujaa sen varalle, että paljonko voimaa vaaditaan massan pitämiseksi tietyllä etäisyydellä keskipisteestä.

      Olette ehkä joskus leikkineet lelulla jossa on keppi, naru ja narun päässä jokin pieni punnus. Kun punnukselle antaa vauhtia, niin narun kiertyessä kepin ympärille punnuksen nopeus näyttää kasvavan loppua kohden. Tämä on tietysti näköharha; nopeus tahtoo pysyä samana, joten vain kierrosnopeus lisääntyy. Mutta oletteko tulleet ajatelleeksi, että punnuksen naruun kohdistama keskipakovoima sen sijaan kasvaa. Mistä tämä energia siis muodostuu?

    • Anonyymi

      Uskonnon tuputus pienille lapsille menee jo liiallisuuksiin. En voi hyväksyä tätä.

    • Anonyymi

      Papin ammatissa on eniten pedofiilejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      90
      3080
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      69
      2350
    3. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      27
      2173
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      79
      1638
    5. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      388
      1543
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      59
      1402
    7. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      89
      1309
    8. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      23
      1214
    9. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      56
      1149
    10. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      48
      1084
    Aihe