Onko papeilla puhdas omatunto

Anonyymi

Käytte opettamassa pienten lasten esikouluissa täysin todistamattomia uskomuksianne totena ja täysin lasten vanhempien tietämättä.

Minusta tämä on todella törkeetä toimintaa. Olelle aikuisia ihmisiä ja toimitte todella törkeesti.

Onko teillä mitään omaatuntoa?

6

1083

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Omistan sen verran omaatuntoa, etten pystyisi olemaan pappi.
      Ei tulisi mieleenkään opettaa täysin todistamattomia satuja pienille lapsille.

      Pappien pääsy esikouluihin on ongelma ja tämä ongelma pitäisi korjata heti.

    • Anonyymi

      Sekö on sitten parempi että joulupukeista, tontuista, hammaskeijuista ja pääsiäispupuista selitetään ihan tosina juttuina????

      • Anonyymi

        Satuina niillä leikitellään.


    • Anonyymi

      Lasketaanko uskonnoiksi vain sellaiset jotka uskovainen itse tietää uskonnoksi, vai voiko teiltäkin olla jokin asia kielletty niin ovelasti, ettette edes tienneet sen olevan kielletty (eli onko teilläkin jonkinlainen tiede-uskonto)?

      Alla olevassa jutussa eräskin tiede-uskon asia on mahdollisimman helppotajuisesti kumottu (tosin on oltava jonkin verran teknisesti suuntautunut jotta ymmärtää). Lukekaa ensin tämä huolellisesti . . .

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15467409/miten-keskipakovoima-ikiliikkuja-toimii

      . . . ja miettikää sitten, että keskipakovoiman kaava on F = m * ( v² / r ). Kaavasta näemme, että asiaan vaikuttavat vain massan suuruus, sen nopeus sekä sen etäisyys keskipisteestä. Siinä ei ole mitään muuttujaa sen varalle, että paljonko voimaa vaaditaan massan pitämiseksi tietyllä etäisyydellä keskipisteestä.

      Olette ehkä joskus leikkineet lelulla jossa on keppi, naru ja narun päässä jokin pieni punnus. Kun punnukselle antaa vauhtia, niin narun kiertyessä kepin ympärille punnuksen nopeus näyttää kasvavan loppua kohden. Tämä on tietysti näköharha; nopeus tahtoo pysyä samana, joten vain kierrosnopeus lisääntyy. Mutta oletteko tulleet ajatelleeksi, että punnuksen naruun kohdistama keskipakovoima sen sijaan kasvaa. Mistä tämä energia siis muodostuu?

    • Anonyymi

      Uskonnon tuputus pienille lapsille menee jo liiallisuuksiin. En voi hyväksyä tätä.

    • Anonyymi

      Papin ammatissa on eniten pedofiilejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7403
    2. 78
      4913
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4809
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4218
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3008
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2639
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2541
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2186
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2181
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1820
    Aihe