Käytte opettamassa pienten lasten esikouluissa täysin todistamattomia uskomuksianne totena ja täysin lasten vanhempien tietämättä.
Minusta tämä on todella törkeetä toimintaa. Olelle aikuisia ihmisiä ja toimitte todella törkeesti.
Onko teillä mitään omaatuntoa?
Onko papeilla puhdas omatunto
6
1226
Vastaukset
- Anonyymi
Omistan sen verran omaatuntoa, etten pystyisi olemaan pappi.
Ei tulisi mieleenkään opettaa täysin todistamattomia satuja pienille lapsille.
Pappien pääsy esikouluihin on ongelma ja tämä ongelma pitäisi korjata heti. - Anonyymi
Sekö on sitten parempi että joulupukeista, tontuista, hammaskeijuista ja pääsiäispupuista selitetään ihan tosina juttuina????
- Anonyymi
Satuina niillä leikitellään.
- Anonyymi
Lasketaanko uskonnoiksi vain sellaiset jotka uskovainen itse tietää uskonnoksi, vai voiko teiltäkin olla jokin asia kielletty niin ovelasti, ettette edes tienneet sen olevan kielletty (eli onko teilläkin jonkinlainen tiede-uskonto)?
Alla olevassa jutussa eräskin tiede-uskon asia on mahdollisimman helppotajuisesti kumottu (tosin on oltava jonkin verran teknisesti suuntautunut jotta ymmärtää). Lukekaa ensin tämä huolellisesti . . .
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15467409/miten-keskipakovoima-ikiliikkuja-toimii
. . . ja miettikää sitten, että keskipakovoiman kaava on F = m * ( v² / r ). Kaavasta näemme, että asiaan vaikuttavat vain massan suuruus, sen nopeus sekä sen etäisyys keskipisteestä. Siinä ei ole mitään muuttujaa sen varalle, että paljonko voimaa vaaditaan massan pitämiseksi tietyllä etäisyydellä keskipisteestä.
Olette ehkä joskus leikkineet lelulla jossa on keppi, naru ja narun päässä jokin pieni punnus. Kun punnukselle antaa vauhtia, niin narun kiertyessä kepin ympärille punnuksen nopeus näyttää kasvavan loppua kohden. Tämä on tietysti näköharha; nopeus tahtoo pysyä samana, joten vain kierrosnopeus lisääntyy. Mutta oletteko tulleet ajatelleeksi, että punnuksen naruun kohdistama keskipakovoima sen sijaan kasvaa. Mistä tämä energia siis muodostuu? - Anonyymi
Uskonnon tuputus pienille lapsille menee jo liiallisuuksiin. En voi hyväksyä tätä.
- Anonyymi
Papin ammatissa on eniten pedofiilejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1275715
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3952499- 1312410
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv42042- 56976
- 10972
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍8952- 51872
- 76795
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101765