heippa...mielestäni peruskoulun suaritus loppuun on hieno ja kiitoksen arvoinen asia,onhan monta vuatta raadantaa takana.haluaisin tätä juhlistaa omalle lapselleni,ottaisin vinkkejä vastaan ja onko teitä juhlistettu?miten?
peruskoulun lopettaminen
äitiliini......
103117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Itse en pidä peruskoulun päättymistä mitenkään juhlistettavana asiana, mutta saattaapi johtua siitä ettei mun peruskouluni päättymistä millään tavalla juhlistettu. Ehdottaisin että menisitte perheen kesken jonnekkin, ostaisit hänelle jotain tai kustantaisit hänet jonnekkin. Jotain kuitenkin mistä hän pitää. Vaihtoehtojahan on rajattomasti =) vaikka vain pizzallekin.
TOI ON HYVÄ ET MUISTAT OMAA LASTAS!! MEillä ainaki viime vuonna annettiin vähän rahaa, ruusuja ja kakkua...toiseksi sitten säännöt löysenty hyvinkin paljon ja mielestäni se on ihan OIKEIN!! Kyllä 16-vuotias osaa jo jonku verran katsoo mitä tekee ja mitä ei!!! Ja jos ei osaa niin on kyllä kehitys mielestäni myöhässä tai sitten vanhemmilta on jääny muutama olennainen opetus antamatta...Niin eli on mukava kuulla että haluat muistaa lapsesi koulun päättymistä...kavereillani joita ei muistettu on jäänyt melkein kaikilta huonot muistot "päättäristä" ja monesti silloin kuuli että "Ei mitenkään erikoista...ois ollu kiva ku joku ois etes muistanu..."
se koulun loppu on 9.vuoden kova työ...ja siis juhlistamisen arvoinen.rahaa ajattelin itsekin ja jotain juhlistamista...onko teillä ollut vanhemmat koulun lopettajaisissa mukana?
Ei muistaakseni kenenkään vanhemmat ole. Ainakin meidän koulussa se on ihan vain koko oppilaskunnan kevätjuhla jonka päätteeksi luokanvalvojan luokissa sitten jaettiin päästötoikkarit... Mua olis ainakin hävettänyt jos meidän äiti olis tullu paikalle... Vaikka kotona sit tarjoskin erityisaterian.. En muista enää (lukion loppu tänä keväänä edessä) sainko jotain erityistä muuta mutta ilmeisesti en koska en muista..
Muistelen että silloin kun itse pääsin 9 luokalta, vanhempani olivat koulun päättäjäisissä. Kun todistukset oli jaettu ja päästiin ulos pihalle, äitini tuli ja halasi minua ja ojensi 5 keltaista ruusua.
Vanhemmat veivät sitten illalla minut ja pikkuveljeni ulos syömään.
Se oli kiva että vanhempani muistivat minua ja veljeäni jotenkin kun päästiin peruskoulusta. Sen muistaa aina.
Rahaa tosin vasta saatiin kun kirjoitettiin ylioppilaaksi.
ainakin olen nähnyt koulun lopettaneet koulun antavan ruusut,ja yhdessä koulussa oli ulkona kevät juhla..
Jos lapsesi toivoo samaa kuin useimmat peruskoulunsa päättävät,anna hänelle yksi vapaailta,ilman rajoja,ja anna juhlistaa omalla tavallaan,
Itse nyt peruskoulun päättävänä toivon että äiti tämän toiveen toteuttaisi.
sen vapaan kyllä ajattelin antaa..mutta jotenkin muistaakin...
Jos sitä haluaa jotenkin juhlistaa niin viet lapsesi johonkin kivaan ravintolaan syömään ja sen jälkeen yhdessä vaikka shoppailemaan, sanot että vaikka 70 eurolla saa ostaa mitä haluaa, sinä kuljet mukana ja maksat ostokset =) Tuo ehkä toimii tytöille poikia paremmin..
Suurin osa lähtee juopottelemaan. Kaikki ne, joiden vanhemmat ei välitä.