Alaikäinen ratissa

Anonyymi

Mitä teen, olen 14 viotias ajelin äitini autolla ja kaverini oli mennyt sanomaan vanhemmille joka uhkasi soittaa minun vanhemmille. Mitä jos hän kertoo myös poliiseille mitä minulle ja auton omistajalle käy???

5

490

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin se pykälien mukaan menisi. Jos teko tulee poliisin tietoon, niin poliisi kirjaa siitä rikosilmoituksen nimikkeellä moottorikulkuneuvon kuljettaminen ajo-oikeudetta, sekä moottorikulkuneuvon luovuttaminen ajo-oikeudettoman kuljetettavaksi. Koska kortiton on alle 15 vuotias, niin se ei johda syytteeseen, mutta teko on näkyvissä poliisin rekistereissä, kunnes tekijä täyttää 18 vuotta, ellei tekijä sitä ennen syyllisty uuteen rikokseen, jolloin sitä ei poisteta. Lisäksi poliisilta lähtee ilmoitus lastensuojeluun.

      Äitisi kutsuttaisi kuulusteluun, missä selvitetään syyllistyikö äitisi moottorikulkuneuvon luovuttamiseen ajo-oikeudettoman kuljetettavaksi, vai ´varastitko´ äitisi auton. Jos varastit, niin rikosnimikkeeksi sinulle lisätään silloin moottorikulkuneuvon käyttövarkaus, missä äitisi olisi asianomistaja, eikä häntä luovutuksesta syytettäisi. Mikäli äitisi oli tietoinen ajelustasi, niin hän saisi todennäköisesti sakot moottorikulkuneuvon luovuttamisesta ajo-oikeudettoman kuljetettavaksi. Kaikki sakot näkyvät poliisin aktiivirekisterissä viisi vuotta, mutta siirtyvät sen jälkeen arkisto-, eli historiatietoihin ja näkyvät siellä niin pitkään kun arkistoa ylläpidetään.

    • Anonyymi

      Siis tässä on vain sana sanaa vastaan ja kummatkin varmaan alle 15 vuotiaita eli ei seuraa mitään kun et itse myönnä mitään vaan sanot kaveri valehtelee ja sano vaikka se itse ajoi ja pakotti sinut antamaan äitisi auto hänelle käyttöön.

      • Anonyymi

        Tällaisia neuvoja lakimiehet antavat rosvoille. Kyse on nyt lapsesta, jolle totuudessa pysyminen pitäisi alkaa jo äidinmaidosta, jottei aikuisena ura kulkisi linnasta linnaan.


    • Anonyymi

      Jos poliisi ei ole nähnyt sinun ajavan niin mitään kunnon todisteita ei ole. Kiistät ajaneesi ja verrot kaverisi valehtelevan. Sitä paitsi alle 15-vuotiasta ei voi tuomita rikokseen joten ei pitäisi mokoman asian elämää haitata. T: Ex-nuorisorikollinen

    • Anonyymi

      Poliisi tympääntyy sinun venkulointeihin ja valehteluun. Pääset vapaaksi, mutta sitä ennen joku rontti poliisimies piiskaa sinut. Ainakin minun yhdelle tutulle kävi niin. Eli totuudessa kannattaa pysyä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      326
      1424
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      345
      1336
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      107
      1139
    4. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1045
    5. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      1008
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      940
    7. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      807
    8. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      802
    9. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      102
      702
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      79
      680
    Aihe