Olette varmaan käyneet joskus Iltalehden blogisivuilla ja lukeneet julkaistuja kommentteja? Kommenttien julkaisussa on ollut taas muutamina päivinä (kuten monet kerrat menneinä vuosina) linja, ettei juuri mitään julkaista. Kesän aikana tilanne on pahentunut selvästi.
Oma asiansa ovat tietenkin ne blogistit, jotka sensuroivat oman bloginsa alta kaikki hänen kanssaan eri mieltä olevat kommentit. Vastaavasti jotkut blogistit julkaisevat itse jokaisen itselleen myönteisen kommentin, vaikka siinä olisi millaista törkyä.
Tarkoitan nyt kuitenkin ajanjaksoja, jolloin ei julkaista koko vuorokauden aikana enempää kuin 2-3 kommenttia niihin blogeihin, joiden julkaisun Iltalehti hoitaa.
Ihmettelin asiaa Iltalehden väelle jo monta vuotta sitten, koska ääriblokkaus ei tunnu ollenkaan järkevältä myöskään mainostulojen kannalta.
Sain silloin vastauksen, että heillä on ollut jo pitkään töissä pahasti huumeriippuvainen henkilö, jota ei saada erotettua. Hän ei suostu menemään huumetestiin ja siihenhän jokaisella työntekijällä on oikeus, muutamia tarkkaan rajattuja aloja ja ammatteja lukuunottamatta. Lisäksi sitä narkkaria auttavat liiton lakinaiset niin, että hänet täytyy päästää sensurointitöihin ajoittain.
Muodollisesti asiat ovat hänen työsuhteessaan kunnossa, koska hän ei ole antanut koskaan positiivista huumetestiä. Niin sSelvää virhettä puolestaan ei voi kukaan tehdä kommentteja selaillessaan ja poistellessaan, että hänet voitaisiin irtisanoa sillä perusteella.
Tämähän ei ole ongelma vain Iltalehdessä eikä vain netin sensuroinnissa. Aivan yhtä vaikeaa on käytännössä työkyvyttömän narkomaanin saaminen pois työpaikalta muutamia harvoja aloja lukuunottamatta.
Iltalehden työntekijäongelma on taas pahimmillaan
0
371
Luetuimmat keskustelut
- 67778
- 113752
- 37706
- 130657
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40599- 67589
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58493- 27475
Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142469Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35468- 41432
- 68420
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa30408Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0405Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys65388Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks58387- 35383
- 29374
- 23367
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti27364