Olette varmaan käyneet joskus Iltalehden blogisivuilla ja lukeneet julkaistuja kommentteja? Kommenttien julkaisussa on ollut taas muutamina päivinä (kuten monet kerrat menneinä vuosina) linja, ettei juuri mitään julkaista. Kesän aikana tilanne on pahentunut selvästi.
Oma asiansa ovat tietenkin ne blogistit, jotka sensuroivat oman bloginsa alta kaikki hänen kanssaan eri mieltä olevat kommentit. Vastaavasti jotkut blogistit julkaisevat itse jokaisen itselleen myönteisen kommentin, vaikka siinä olisi millaista törkyä.
Tarkoitan nyt kuitenkin ajanjaksoja, jolloin ei julkaista koko vuorokauden aikana enempää kuin 2-3 kommenttia niihin blogeihin, joiden julkaisun Iltalehti hoitaa.
Ihmettelin asiaa Iltalehden väelle jo monta vuotta sitten, koska ääriblokkaus ei tunnu ollenkaan järkevältä myöskään mainostulojen kannalta.
Sain silloin vastauksen, että heillä on ollut jo pitkään töissä pahasti huumeriippuvainen henkilö, jota ei saada erotettua. Hän ei suostu menemään huumetestiin ja siihenhän jokaisella työntekijällä on oikeus, muutamia tarkkaan rajattuja aloja ja ammatteja lukuunottamatta. Lisäksi sitä narkkaria auttavat liiton lakinaiset niin, että hänet täytyy päästää sensurointitöihin ajoittain.
Muodollisesti asiat ovat hänen työsuhteessaan kunnossa, koska hän ei ole antanut koskaan positiivista huumetestiä. Niin sSelvää virhettä puolestaan ei voi kukaan tehdä kommentteja selaillessaan ja poistellessaan, että hänet voitaisiin irtisanoa sillä perusteella.
Tämähän ei ole ongelma vain Iltalehdessä eikä vain netin sensuroinnissa. Aivan yhtä vaikeaa on käytännössä työkyvyttömän narkomaanin saaminen pois työpaikalta muutamia harvoja aloja lukuunottamatta.
Iltalehden työntekijäongelma on taas pahimmillaan
0
371
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde1111554- 125979
- 47931
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku94897Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57777- 64622
- 42621
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan235610- 34607
- 49577