Iltalehden työntekijäongelma on taas pahimmillaan

Olette varmaan käyneet joskus Iltalehden blogisivuilla ja lukeneet julkaistuja kommentteja? Kommenttien julkaisussa on ollut taas muutamina päivinä (kuten monet kerrat menneinä vuosina) linja, ettei juuri mitään julkaista. Kesän aikana tilanne on pahentunut selvästi.

Oma asiansa ovat tietenkin ne blogistit, jotka sensuroivat oman bloginsa alta kaikki hänen kanssaan eri mieltä olevat kommentit. Vastaavasti jotkut blogistit julkaisevat itse jokaisen itselleen myönteisen kommentin, vaikka siinä olisi millaista törkyä.

Tarkoitan nyt kuitenkin ajanjaksoja, jolloin ei julkaista koko vuorokauden aikana enempää kuin 2-3 kommenttia niihin blogeihin, joiden julkaisun Iltalehti hoitaa.

Ihmettelin asiaa Iltalehden väelle jo monta vuotta sitten, koska ääriblokkaus ei tunnu ollenkaan järkevältä myöskään mainostulojen kannalta.

Sain silloin vastauksen, että heillä on ollut jo pitkään töissä pahasti huumeriippuvainen henkilö, jota ei saada erotettua. Hän ei suostu menemään huumetestiin ja siihenhän jokaisella työntekijällä on oikeus, muutamia tarkkaan rajattuja aloja ja ammatteja lukuunottamatta. Lisäksi sitä narkkaria auttavat liiton lakinaiset niin, että hänet täytyy päästää sensurointitöihin ajoittain.

Muodollisesti asiat ovat hänen työsuhteessaan kunnossa, koska hän ei ole antanut koskaan positiivista huumetestiä. Niin sSelvää virhettä puolestaan ei voi kukaan tehdä kommentteja selaillessaan ja poistellessaan, että hänet voitaisiin irtisanoa sillä perusteella.

Tämähän ei ole ongelma vain Iltalehdessä eikä vain netin sensuroinnissa. Aivan yhtä vaikeaa on käytännössä työkyvyttömän narkomaanin saaminen pois työpaikalta muutamia harvoja aloja lukuunottamatta.

0

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Muovikassikartelli

        Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
        Talousrikokset
        34
        2166
      2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

        Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
        Maailman menoa
        49
        1757
      3. Hallintooikeus..

        "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
        Pyhäjärvi
        115
        1581
      4. Olen rakastunut

        varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
        Ikävä
        104
        1296
      5. Jos se joskus oli molemminpuolista

        niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
        Ikävä
        76
        1008
      6. Teit yllättävän siirron

        Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
        Ikävä
        47
        990
      7. Mikä on kaivattusi

        ammatti?
        Ikävä
        59
        905
      8. Laita nyt se viesti

        Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
        Ikävä
        54
        817
      9. Kaipaatko nainen

        Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
        Ikävä
        101
        793
      10. Nähdäänkö me ensi

        Viikolla jossain?
        Ikävä
        60
        768
      Aihe