Ihmetyttää miksi Keski-Suomen uutiset kertoo Mikkelin asioista tai Sulkavan souduista.. Ei Karstula ole Savoa.. Lähempänä on Pohjanmaata.. 🙄
Karstula Savossa
17
887
Vastaukset
- Anonyymi
Niin tai Puumalan ja Hirvensalmen säätiedot.. Onks tää joku säästä rahaa juttu vai uus maakuntajako?
- Anonyymi
Kannattaa kuunnella ne uutiset alusta asti. Otsikko kuuluu: "Keski-Suomen ja Etelä-Savon uutiset". Näin on ollut jo jonkin aikaa.
Keski-Suomi ja Etelä-Savo on uutistoimituksessa yhdistetty yhdeksi alueeksi.
Puoli miljardia veronmaksajien rahaa vuosittain ei riitä siihen, että kaikilla maakunnilla olisi omat uutiset.
Karstula on kylläkin mieluummin Savoa kuin Pohjanmaata. - Anonyymi
Keski-Suomi jakautuu. Uutisoinnin mukaan keskussairaalakin tekee yhteistyötä Kuopion kansaa mutta suunnitelmissa aloittaa yhteistyö Mikkelin keskussairaalan kanssa ts. potilaat voivat mennä joko Mikkeliin tai Jyväskylään mitä nyt missäkin hoidetaan tai Kuopioon. Pohjanmaan uutiset on pohjanmaa, Vaasa ja Kokkola. Seinäjoki ja Tampere tekee yhteistyötä, Pirkanmaa uutiset.
Kuka sitten mihin katsoo kuuluvan.... - Anonyymi
Joo. Vähensivät toimittajia ja pisteitä. Kyllä Hirvensalmen porukka on yhtä ihmeissään. Nyt kun persut vielä haluaa Ylen budjettia leikata niin kohta ollaan varmaan yhdessä uutisissa Kuopion kanssa.
YLE on Perkeleestä.
- Anonyymi
Miks savolaisuus? Siel vastuu siirtyy kuulijalle! Onks tässä Karstulan ongelman selitys siis kaikki ymmärtää eri lailla?
- Anonyymi
Ite oon Karstulasta ja aina kysytään oonko savosta kun väännän murretta.Tiiä häntä.
- Anonyymi
Karstulan murre ei oo lähelläkään savon murretta.. Isoisän suku ol sieltä ja kaik ne vääntää Savoa.. Huumorikin eri savossa, sitä ei ymmärrä ja on se aika ilkiää.
- Anonyymi
Karstulassa puhuttu murre kuuluu itämurteisiin. Ei ole sukkelaa etelä-savoa eikä muikeata pohjois-savoalaista tai kainuulaista, mutta kyllä pahasti veännetään ja keännetään. Eräänlainen savon murre se on.
- Anonyymi
Karstula on pohojammaan portti! Joha sen vaakunaki kertoo.
- Anonyymi
Matkaa Mikkeliin tule kyllä melkoisesti ja on maisemat n ihan erilaiset..
- Anonyymi
Mutta karstunen kateus on savolaistakin pahempaa. Leviää kuin syöpä, eikä hoitoa löydy. Pilaa muualta paikkakunnalle tulleetkin.
- Anonyymi
Savolaiset on paremmingin sellaisia saananlämmittäjiä,
- Anonyymi
Karstula on Savommaan portti Pohjammaalle tai toisitte päin tai kuisittee😄
- Anonyymi
Karstula on vanha Vaasan läänin kunta. Osapohjalainen.
- Anonyymi
Niin on . Keski-Suomen lääni on muodostettu aikoinaan ottamalla paloja eri lääneistä.
- Anonyymi
Venäläiset uutiset voisi lopettaa ja säästyneet varat voisi käyttää parempiin kohteisiin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922137Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311070Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561013- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.284906