Hennassa kuokka heiluu ja bulevarti etenee. Kohta alkavatten kerrostaloakin pukkaamaan siihen aseman kupeeseen. Kyl siin taitaa käydä niin että Henna saa ilmaa siipein alle ja saatttavatnykynuoret ja tulevat sukupolvet nähdä senkin ajan kun Hennassa on orimattilan keskusta.
Henna on logistisesti hyvä jijainniltaan. Ainoa paha miinus on ramppien puuttuminen moottoritieltä. Se olisi kallis paukku kun ne siihen tekisi, mutta jos sen rahoittaisi vaikkapa valtio?
Kyllä se nyt vaan on niin että teitinkii on vaan otettava lusikka kauniiseen pikku kätöseen ja ymmärrettävä että hennaan on jo satsattu isot rahat ja jotakin vastinetta niille on vaan pakko saaha. Siitä se henna vaan alkaa nousta - jos alkaa? Aika näyttää. Mutta nyt on vaan markkinoitava aluetta ja niitä motariramppei alettava kinuta. Siin olisikii Jokisen Kallelle hyvä homma kun taitaa se mies tuntee niitä isokenkäsii helsingin herroi jotka tän maan asiat päättää.
Menkääs mustikka mettään ja laittakaa niitä myyntiin. Teetten hyvän tilin kun 10 litran sankosa maksetaan jopa 50 eurova. Kerräätten 20-30 sankkoo niin se on jo mojova lisä ja sillä saa vaikka mitä.
Henna etenee & Mustikat kypsyy
3
291
Vastaukset
- Anonyymi
Pahasti on myöhässä alottajan kirjotus kun Bulevardi on Hennassa ollut jo aikaa sitten valmis ja mustikatkin ovat olleet pari viikkoa jo kyspiä.
Hiukan skarppina kun tälle arvokkaalle palstalle kirjottelee ettei ihan tyhmimpiä juttujaan päästele. - Anonyymi
Kauppakin Hennaan tuli 2016 ja tuhannen asukkaan vauhtia kasvaa.
https://yle.fi/uutiset/3-6748590- Anonyymi
Pyörätiet, koulut ja bulevardit.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kansantalouden-tuotannon-kasvu-hyytyi-alle-prosenttiin-ekonomistin-mukaan-taantumariski-on-kasvanut-nousukausi-nayttaa-jaavan-aika-lyhyeksi/cea38fc1-269d-4fda-a3e4-15ab7452c4ed
Pääkaupunkiseutu saa lisää asukkaita. Mätsäläkin menettää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4186057- 855396
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484404- 523951
- 573801
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1803482Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1193244Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky633217Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse32446- 432289