Hei! En tiiä miten ladataan modeja sims4 pelissä. Haluaisiko joku auttaa?
MITEN LADATA MODEJA?
2
793
Vastaukset
Mä haluaisin auttaa. (On ihan eri asia haluta auttaa kuin oikeesti olla avuksi, mutta ainahan voi kokeilumielessä yrittää)
Useimmiten - muttei aina eikä joka kerta - tuo lataaminen menee silleen, et siellä sivustolla missä on modeja, menee sinne missä lukee esimerkiksi "DOWNLOADS", klikkaa siellä jotakin niin kauan että päätyy kansioon, jossa on modeja jossakin tiedostomuodossa. Niitä klikkaamalla saa (edelleen useimmiten muttei aina) käynnistettyä lataamisen joka kestää sen aikaa kun kestää. Tuossa vaiheessa useimmiten tietokone tarkistaa mitä ladatulla tiedostolla pitäis tehdä. Useimmiten (muttei suinkaan aina) kannattaa antaa tietskan tallentaa se tiedosto - ja kas, näin menetellen olis lataaminen tehty.
Huomautus: Edellä oleva sepustus ei suinkaan toimi kaikilla (eikä se edes varsinaisesti toimi SIMS4 PELISSÄ, jos tarkkoja halutaan olla). Menetelmä toimii jotenkuten lähinnä niillä joilla on tietokone pelivälineenä ja heilläkin voi olla ihan erilaisia systeemejä, käyttöjärjestelmiä yms. jotka vaativat toisenlaisia toimenpiteitä kuin edellä ehdotetut. Erilaisuus on hienoa ja suuri voimavara! :)Voisi tietenkin sepustaa jotain siitäkin, miten ne modit saa toimimaan TS4-pelissä.
Se käy (usein, ei aina) silleen, et tipauttaa "PACKAGE-tiedosto"-muotoisen modin TS4:n pelikansiossa olevaan Mods-kansioon ja sen tehtyään käynnistää pelin.
No entä jos modi ei olekaan PACKAGE-tiedosto, vaan jotakin muuta? No se muutetaan PACKAGE-tiedostoksi (ei ehkä suurikaan yllätys) tavalla tai toisella. Jos modi on zipattu, se usein muttei suinkaan aina, puretaan jollakin siihen touhuun sopivalla ohjelmalla joita netistä löytää tarvittaessa sekä maksullisia että ihka ilmaisia. (Pikkujuttu, vaan niitä koneelleen ladatessa kannattaa olla tarkkana mistä lataa ja mitä koneelleen saa. Muilta kuin "virallisilta" sivuilta ilmaisia purkuohjelmia ladanneet ovat saaneet kiusallisia viruksia koneilleen ja tottumattomalle niistä eroon pääsy voi tuottaa päänvaivaa.)
Modeihin on usein - vaan ei likikään aina - liitetty mukaan jotain mitä ei pidä purkaa, vaikka houkutus olisikin suuri. Modia jo alkuun valitessaan kannattanee vilkaista onko modin tekijä antanut joitakin ohjeita tai neuvoja mitä sen modin asennuksessa tulisi huomata ja mitä ei lainkaan kannata tehdä. Lyhyesti: jos ohjeita löytyy, niitä kannattaa enimmäkseen (muttei aina) seurata.
No entä ellei modi toimi?
On mennyt jotakin pieleen jossakin vaiheessa. Syitä voi olla monia: asennusvirhe, p***a modi, väärä systeemi jne. Modit mm. vanhenevat usein (muttei aina) kun Electronic Arts päivittää - ja päivityttää pelaajilla - TS4-peliä. Vanhentuneet modit eivät toimi joko lainkaan tai eivät ainakaan kunnolla ja saattavat pahimmillaan "kaataa" pelin ja aiheuttaa monenmoista tylsää häikkää. Vanhentuneesta modista pääsee eroon poistamalla sen Mods-kansiosta. Useimmiten (muttei ihan joka ainoa kerta) ei muuta tarvita, mutta pelistä kuitenkin pitää useimmiten poistua toimenpiteen ajaksi, eli ohjelma starttaa uudelleen.
Modien toimintaa voi testata paitsi pelaamalla, myös - yllätys yllätys - tuohon toiimintaan laaditulla modilla.
Itse en pelaisi TS4:ää ilman modeja lainkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1066643Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d25374547Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243043Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1331271- 451204
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.109938Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi49872Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50834Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si26811Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e26790