MITEN LADATA MODEJA?

Anonyymi

Hei! En tiiä miten ladataan modeja sims4 pelissä. Haluaisiko joku auttaa?

2

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä haluaisin auttaa. (On ihan eri asia haluta auttaa kuin oikeesti olla avuksi, mutta ainahan voi kokeilumielessä yrittää)

      Useimmiten - muttei aina eikä joka kerta - tuo lataaminen menee silleen, et siellä sivustolla missä on modeja, menee sinne missä lukee esimerkiksi "DOWNLOADS", klikkaa siellä jotakin niin kauan että päätyy kansioon, jossa on modeja jossakin tiedostomuodossa. Niitä klikkaamalla saa (edelleen useimmiten muttei aina) käynnistettyä lataamisen joka kestää sen aikaa kun kestää. Tuossa vaiheessa useimmiten tietokone tarkistaa mitä ladatulla tiedostolla pitäis tehdä. Useimmiten (muttei suinkaan aina) kannattaa antaa tietskan tallentaa se tiedosto - ja kas, näin menetellen olis lataaminen tehty.

      Huomautus: Edellä oleva sepustus ei suinkaan toimi kaikilla (eikä se edes varsinaisesti toimi SIMS4 PELISSÄ, jos tarkkoja halutaan olla). Menetelmä toimii jotenkuten lähinnä niillä joilla on tietokone pelivälineenä ja heilläkin voi olla ihan erilaisia systeemejä, käyttöjärjestelmiä yms. jotka vaativat toisenlaisia toimenpiteitä kuin edellä ehdotetut. Erilaisuus on hienoa ja suuri voimavara! :)

      • Voisi tietenkin sepustaa jotain siitäkin, miten ne modit saa toimimaan TS4-pelissä.

        Se käy (usein, ei aina) silleen, et tipauttaa "PACKAGE-tiedosto"-muotoisen modin TS4:n pelikansiossa olevaan Mods-kansioon ja sen tehtyään käynnistää pelin.

        No entä jos modi ei olekaan PACKAGE-tiedosto, vaan jotakin muuta? No se muutetaan PACKAGE-tiedostoksi (ei ehkä suurikaan yllätys) tavalla tai toisella. Jos modi on zipattu, se usein muttei suinkaan aina, puretaan jollakin siihen touhuun sopivalla ohjelmalla joita netistä löytää tarvittaessa sekä maksullisia että ihka ilmaisia. (Pikkujuttu, vaan niitä koneelleen ladatessa kannattaa olla tarkkana mistä lataa ja mitä koneelleen saa. Muilta kuin "virallisilta" sivuilta ilmaisia purkuohjelmia ladanneet ovat saaneet kiusallisia viruksia koneilleen ja tottumattomalle niistä eroon pääsy voi tuottaa päänvaivaa.)

        Modeihin on usein - vaan ei likikään aina - liitetty mukaan jotain mitä ei pidä purkaa, vaikka houkutus olisikin suuri. Modia jo alkuun valitessaan kannattanee vilkaista onko modin tekijä antanut joitakin ohjeita tai neuvoja mitä sen modin asennuksessa tulisi huomata ja mitä ei lainkaan kannata tehdä. Lyhyesti: jos ohjeita löytyy, niitä kannattaa enimmäkseen (muttei aina) seurata.

        No entä ellei modi toimi?
        On mennyt jotakin pieleen jossakin vaiheessa. Syitä voi olla monia: asennusvirhe, p***a modi, väärä systeemi jne. Modit mm. vanhenevat usein (muttei aina) kun Electronic Arts päivittää - ja päivityttää pelaajilla - TS4-peliä. Vanhentuneet modit eivät toimi joko lainkaan tai eivät ainakaan kunnolla ja saattavat pahimmillaan "kaataa" pelin ja aiheuttaa monenmoista tylsää häikkää. Vanhentuneesta modista pääsee eroon poistamalla sen Mods-kansiosta. Useimmiten (muttei ihan joka ainoa kerta) ei muuta tarvita, mutta pelistä kuitenkin pitää useimmiten poistua toimenpiteen ajaksi, eli ohjelma starttaa uudelleen.

        Modien toimintaa voi testata paitsi pelaamalla, myös - yllätys yllätys - tuohon toiimintaan laaditulla modilla.

        Itse en pelaisi TS4:ää ilman modeja lainkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1788
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1204
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1070
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      946
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      866
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      81
      817
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      46
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      773
    Aihe