Huollatteko itse prätkänne? Itse aloitteleva motoristi ostin ensimmäisen prätkäni keväällä ja kohta olisi ensimmäinen huoltokirjan mukainen määräaikainen huolto. Huoltoon kuuluu esim. Ilmansuodattimen ja öljyjen vaihto. Osaan tehdä huollon itse, mutta mietin vain, että menettääkö pyörä arvoaan jos huollan itse? Tällä hetkellä prätkässä on täysi merkkihuollon huoltokirja.
Moottoripyörän huollot
11
173
Vastaukset
Hifistelijänä on kiva pitää huoltokirja täytenä, mutta jos osaat itse tehdä ja hyväksyt ettei ostajat usko huoltoja tehdyn kun myyt. Tai et välitä siitä. Niin kun itse tekee niin saa varmasti hyvän.
- Anonyymi
Kun olet uran alussa niin luultavasti pyöräkin vaihtuu melko taajaan, silloin kannattaa tuo leima hakea , pikkuhuolto ei paljoa maksa ja vaihtotilanteessa saat sen hinnan sitten osittain takasin parempana hyvityksenä ja kelpaa paremmin vaihdokiksi .
- Anonyymi
Joo, teen näin! Tiedustelin jo ensimmäisen määräaikaishuollon hintaa, 208€ koko paketti parin tunnin huollosta. Ostan uuden pyörän kuitenkin 1-2 vuoden päästä.
- Anonyymi
Oletko kova kun sanot "prätkä" ? Juotko myös "bisseä" ?
- Anonyymi
Ei sähköpyörässä tarvitse mitään huoltaa..
Tokihan huollot on hyvä osata tehdä itse. Olen nyt ottanut koneen kokonaan auki vuoden parin välein ja vaihtanut tarvittavat laakerit. Ja useamminkin jos on tarvetta ilmaantunut. Opettelin kampiakselin rihtaamisen niin ei tarvitse maksaa pitkää penniä ammattimiehelle. En usko, että 200 eurolla ostetun IC:n arvo on tästä laskenut. Kärkien säätäminen ja latausongelmien selvittäminen, vaihteiston simmaaminen, kampiakselin rihtaus, kaasuttimen puhdistus ja säätö, vaijereiden juottaminen, paperitiivisteiden teko ja tavanomaiset sähkötyöt ovat aivan tavanomaisia askareita, jotka motoristin on hyvä opetella tekemään itse.
Museo tai vanhemmalla muuten ajavalle tee-se-itse on oikea tapa lähes aina, uudemmmat voi vielä loogisesti hoitaa merkkiliikkeessäkin.
Vanhemmissa työnmäärä ja hinta on kova ja kun itse pieteetillä tekee niin tulee priimaa.- Anonyymi
No sinä oletkin oikea moottoripyöräilijä. Mutta nämä nykylaitteet vaativatkin toisenlaista kalustoa huollon/korjaamisen suhteen, yleisintä taitaa olla tietokoneen kytkeminen mopon sieluun josta alkaa tarvittavien komponenttien vaihtamisen etsiminen! Myös havainnut erikoistyökalujen tarpeen, ts. ilman moisia ei juurikaan mitään enää pysty edes tekemään.
Tarkoituksellista? Kukaties. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No sinä oletkin oikea moottoripyöräilijä. Mutta nämä nykylaitteet vaativatkin toisenlaista kalustoa huollon/korjaamisen suhteen, yleisintä taitaa olla tietokoneen kytkeminen mopon sieluun josta alkaa tarvittavien komponenttien vaihtamisen etsiminen! Myös havainnut erikoistyökalujen tarpeen, ts. ilman moisia ei juurikaan mitään enää pysty edes tekemään.
Tarkoituksellista? Kukaties.Toivottavasti vähentää virittämistä yms.
Trollausmielellähän minä noita osin kirjoittelin.
Vaan kyllä se nykyvehkeissäkin sinänsä pitää paikkansa, että jos intoa on, niin huoltopuolta kannattaa miettiä. Pyöränsä tekniikan tuntemisesta ei ole muuta kuin hyötyä, vaikkei nykyaikaisiin vehkeisiin kovin paljoa voi käyttäjä välttämättä tehdä. Ja se on selvä, ettei kalliiseen ja hienostuneeseen tekniseen vehkeeseen kannata huonosti tehdä mitään huoltoja. Toisin on nuo minunkin harrastamat kämäiset puoli vuosisataa vanhat kaksitahdit, jotka ei maksa mitään.
- Anonyymi
Kyllä itse tulee huollettua. Isommat rempontit tietysti liikkeeseen. Täältä saa varaosia moottoripyöriin edullisesti https://mpvaraosat.fi
Varsinkin ketju- ja hammasrataspaketit edullisia. Tulee suoraan saksanmaalta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t214169Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1633561Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo412911Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel112834HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1302749Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1101846Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861560Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi41518Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271396Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.211365