Suomalaisilla enemmän elopainoa

Suomalaisilla on yhteensä enemmän elopainoa mitä thaimaalaisilla yhteensä. Thaimaalaisia on enemmän mutta elopainoa vähemmän mitä 5 miljoonalla suomalaisella.
1058
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Vuoden 2017 terveystutkimuksen mukaan keskimääräinen Suomalainen aikuinen mies on 177cm. pitkä ja painaa 87kg. Naisten vastaavat arvot ovat 163cm ja 73kg.

Täysi-ikäisiä suomalaisia on noin 4.4miljoonaa, joten täysi-ikäisten suomalaisten yhteispaino on noin 350miljoonaa kiloa.
Täysi-ikäisia Thaimaalaisia on noin 48miljoonaa, joten toiseen suuntaan laskettuna keskimääräisen Thaimaalaisen täysi-ikäisen (18v.) henkilön pitäisi painaa alle 7,3kg että tuo yhtälö toteutuisi...

Äänestä

  • Kyllä, niin voi.
    Ja tämän palstan perusteella huomattava osa Thaimaan kävijöistä olisi ylipainoisia, vai miten se oli?
    Jos puolet suomalaista on ylipainoisia, niin varmasti siitä johtuu myös se, että varmastikkin myös puolet Thaimaan kävijöistä on ylipainoisi, koska nykypäivän Thaimaan kävijä on varmasti aika "keskiverto" suomalainen, eli heidän joukostaan löytyy luonnollisesti paljon ylipainoisia.

    Äänestä

  • santtu_1975X kirjoitti:

    Kyllä, niin voi.
    Ja tämän palstan perusteella huomattava osa Thaimaan kävijöistä olisi ylipainoisia, vai miten se oli?
    Jos puolet suomalaista on ylipainoisia, niin varmasti siitä johtuu myös se, että varmastikkin myös puolet Thaimaan kävijöistä on ylipainoisi, koska nykypäivän Thaimaan kävijä on varmasti aika "keskiverto" suomalainen, eli heidän joukostaan löytyy luonnollisesti paljon ylipainoisia.

    Korkeammin koulutetut / vähemmän koulutetut huom !

    Vähemmän koulutettujen paratiisi on Pattaya !

    Mua ei nuo painoindeksit pätkääkään heilauta, vaan tuntuu olevan arka paikka eräille jotka lenkkitossuistaan ja ratakireydestään seksiobjektina jauhaa matkailupalstalle, nyrkkeilysäkki kellarissa ja minkä urheilun mestari kulloinkin kun ei pallomahana kamelilla ratsasta.

    Äänestä

  • Täysi-ikäisiä thaimaalaisia? Oletettavasti iso osa on lapsia 7-10 kg.

    Äänestä

Kääpiökansalla (lilliputit sanotaan länsimaissa) ei proteinipitoista ruokaa ja tämän takia pituuskasvu ja lihakset on olemattomia. Luuta ja nahkaa ja luulin heikossa hapessa.

Äänestä

Hei..Olen ihmetellyt, että mistä tämä Thaimaan kansa saa ravintonsa. Suomen hedelmällinen pinta-ala ei tarjoa tarpeeksi ravintoa 5 miljoonalle niin mistä Thaimaa. Varmaankin thaimaalaisen elimistö toimii jotenkin laiskan oloisesti. Yksistään tekemättä mitään istumalla sohvalla kuluu vähän yli 2 000 kaloria vuorokaudessa. Ite olin Thaimaassa 2 kuukautta enkä tehnyt yhtään mitään ja paino putosi reilusti ja lihakset katosi.

Äänestä
  • Suomen hedelmällinen metsäpinta-ala, ei niin, eikä auta junteille maksettava maataloustuki kun ovat niin ihmettelevää sorttia, joilta tulee kolme kertaa ruhostaan päivästä paskaa, kun ei tule aivopieruja päästään Pattayan palstalle.

    Äänestä

  • Kannattaa hieman ensin katsoa karttaa ja miettiä esimerkiksi maatalouskasvien kasvu-aikoja.
    Thaimaa sijaitsee esimerkiksi riisin (maailman toiseksi tärkein viljalaji vehnän jälkeen) viljelyn suhteen erinomaisella alueella (riisin viljely tarvitsee paljon vettä), Thaimaa onkin monina vuosina ollut maailman tärkein riisin viejämaa maailmanmarkkinoilla. Monet muutkin viljat ja hedelmät tuottavat Thaimaassa erinomasta satoa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomen hedelmällinen metsäpinta-ala, ei niin, eikä auta junteille maksettava maataloustuki kun ovat niin ihmettelevää sorttia, joilta tulee kolme kertaa ruhostaan päivästä paskaa, kun ei tule aivopieruja päästään Pattayan palstalle.

    Thaimaa on naurettava kansakunta ja thaimaalaiset osaavat itsekkin nauraa sille. Miksi pilkata ja nauraa, jos itekkin nauravat itelleen. Antaa niitten nauraa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suomalaisilla on yhteensä enemmän elopainoa mitä thaimaalaisilla yhteensä. Thaimaalaisia on enemmän mutta elopainoa vähemmän mitä 5 miljoonalla suomalaisella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu