Itsestään tummuvat

silmälasit

Onko kenelläkään kokemuksia yhdistetyistä aurinkolaseista ja silmälaseista? Siis sellaisista, joiden linssit tummuvat valoisuuden mukaan. Itsellä on molemmissa silmissä -3,5 näkö ja en pärjää ilmän silmälaseja ollenkaan. Piilolasit eivät sopineet minulle. On myös hankalaa vaihtaa aurinkolaseja ja tavallisia silmälaseja.

10

13585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmälääkäri

      Nuo voivat olla hyvä vaihtoehto yleislaseiksi. Huomaa kuitenkin, että itsestääntummuvat lasit eivät kirkkaimmallaankaan ole niin valoa läpäisevät kuin tavalliset lasit ja kirkastuvat hitaammin kuin tummuvat. Siksi ongelmia voi olla autoillessa esim. tunneliin ajaessa päivällä (eivät kirkastu tarpeeksi nopeasti) ja yöllä eli "tavalliset" lasit saattavat itsetummuvien lisäksi autoilevilla tarpeen (riippuen toki siitä, millaisia reittejä ajaa ja mihin päiväsaikaan ajaa).

      • hankkinut

        Optikko sanoi, että tämäntyyppiset lasit eivät ole hyvät aurinkolaseina autoillessa, koska ultraviolettisäteily ei pääse auton lasien läpi, jolloin lasit eivät tummu. Joten lasit ovat todella käytännölliset ulkoiluun ym. mutta autoiluun tarvitaan eri lasit. Mutta hyvät "varalasit" erityisesti aurinkoiseen vuodenaikaan. Tosin kalliit..


    • silmälasit

      Itselläni on itsestään tummuvat silmälasit -7.5 arvoilla. Olen tyytyväinen laseihini, etenkin keväällä jolloin aurinko paistaa ja on muutenkin kirkasta. On kätevää ettei tarvitse kantaa kaksia laseja tai erillisiä lärpyttimiä mukana, vaan lasit tummuvat häikäisyn mukaan. Ainoa huono puoli on lasien tummuminen myös pilvisellä säällä tai sateella - tämä seikka on hyvä tietää ennen lasien hankintaa. Silmälasit ovat sikakalliit, mutta kokonaishinnassa itsestään tummuvien linssien hinta on kohtuullinen. Aion hankkia itsestään tummuvat silmälasit myös seuraavalla kerralla.

      • kysymys vielä

        Muutama kysymys sinulle, jos viitsit vastata. Kuinka lasit toimivat autoillessa eli tummuvatko ne vai eivät auringonpaisteen mukaan? Voiko laseja käyttää normaalisti sisällä työskennellessä vai ovatko ne tummemmat kuin tavalliset silmälasit? Onko sateella lasien tummuminen suurta/haittaavaa?
        Kiitos, jos viitsit vastata. Olivat tosiaan sikakalliit.. tai no mihin sitä vertaa.(itsellä maksoi kaikkineen 500E). En ole vain saanut laseja vielä. Olen vain onnistunut hajottamaan yhdet vahvuuksilla olevat aurinkolasit tässä "vaihtorumbassa" Tosi hankala kun täytyy vaihtaa tavalliset lasit esim. kaupassa.


      • silmälasit, osa 2
        kysymys vielä kirjoitti:

        Muutama kysymys sinulle, jos viitsit vastata. Kuinka lasit toimivat autoillessa eli tummuvatko ne vai eivät auringonpaisteen mukaan? Voiko laseja käyttää normaalisti sisällä työskennellessä vai ovatko ne tummemmat kuin tavalliset silmälasit? Onko sateella lasien tummuminen suurta/haittaavaa?
        Kiitos, jos viitsit vastata. Olivat tosiaan sikakalliit.. tai no mihin sitä vertaa.(itsellä maksoi kaikkineen 500E). En ole vain saanut laseja vielä. Olen vain onnistunut hajottamaan yhdet vahvuuksilla olevat aurinkolasit tässä "vaihtorumbassa" Tosi hankala kun täytyy vaihtaa tavalliset lasit esim. kaupassa.

        Silmälasini tummuvat auringonpaisteen mukaan - täysin kirkkaalla tummuvat täysin, jos on pilvisempää, silloin vähemmän tummuutta. Yhtenä miinuksena voin mainita, etteivät lasit ole tarpeeksi "tummat" kirkkaalla auringonpaisteella - saisivat nimittäin olla.

        Itse käytän laseja myös työskennellessäni ja lasit vaalenevat muutaman minuutin kuluttua sisälle tultaessa. Linssit eivät ole täysin kirkkaat vaalentuessaan, mutta itseäni se ei haittaa koska ero on niin pieni ettei sitä katsellessa huomaa.

        Pilvisen sään vaikutus linssien tummumiseen on myös henk.kohtainen asia - minua tummuminen ei häiritse, eikä siihen välttämättä kiinnitä edes huomiota, koska värit ym näkee tarkasti. Mutta kuten sanottu, jokainen kokee asiat eri tavalla, ja jotakin voi häiritä linssien tummuminen sateella tai pilvisellä säällä, joten kannattaa varautua siihen.

        Omat lasini maksoivat 790 € viime vuoden kesäkuussa, joten hinta on aikamoinen! Toisaalta ne ovat myös moniteholasit, mikä nosti hintaa.

        Itse olen kaikesta huolimatta tyytyväinen laseihini, varsinkin näin keväällä auringon paistaessa kirkkaasti lumihangelle. Eikä myöskään tarvitse vaihtaa laseja sisälle ja ulos mentäessä - itse pärjään hyvin näillä yksillä laseilla.


    • Anonyymi

      Viime viikolla sain tummvat lasit eilen oli ulkona vähän lumitöissä lähdimme autoilemaan katsoin peilistä niin minulla oli aurinkolasit päässä täysin tummat. Aurinko ei paistanut yhtään hangesta otti säteilyn ja tummuivat täysin .tänään sama juttu vähän lumitöitä ja taas lasit tummuivat. En tiennyt että lasit tummuvat vaikkei ole aurinkoakaan. Hangesta ottaaa säteilyn ja tummuvat. Onneksi sain ultrasuojan puoleen hintaan koko lasit maksoivat reilusti alle tonnin koska kaikki oli puoleen hintaan. Onko muilla samanlaisia kokemuksia että tummuvat hangesta vaikkei aurinkoa ole yhtään

    • Anonyymi

      Minulla on toiset itsestään tummuvat lasit ja olen tyytyväinen niihin.mutta olen havainnut että välillä tummua häviää hitaammin,voiko olla että toimivuus heikkenee lasien vanhetessa??🤔

    • Anonyymi

      Olen tykännyt (transition gen s ) laseista, ulkoilussa tosi kivat kevät/kesä/alkusyksy aikaan ja sisälläovat ihan tavalliset lasit. Ja tuo malli tummuu ja vaalenee tosi nopsasti. Mutta tarvitsee olla kyllä Suomen oloissa lisäksi tavalliset kirkkaat lasit eli ne tummuvat hyvät vähän niinkun varalaseina/kakkoslaseina ja kivoina "kesälaseina" ja autoilija/vesilä liikkuja tarvii vielä lisäksi aurinkolasit vahvuuksilla. Eli itse näin kokemuksella kyllä suosittelen, että jos vaan budjetti riittää niin kolmet lasit ja parhaimmat niistä ne tavalliset kirkkaat.

    • Anonyymi

      Eli siis ne tummuvat lasit eivät poista kirkkaiden lasien tarvetta, eikä ne poista myöskään aurinkolasien tarvetta, mutta ovat kiva lisä sellaiselle ihmiselle joka ei ilman laseja pärjää.

    • Anonyymi

      Tummuvien lasien kehykset kannattaa miettiä tarkkaan, koska on näytettävä hyvältä ja toimivalta sekä kirkkaana että aurinkolasina. Tuossa kannattaa muistaa että kun se linssi sitten auringossa tummuu saa se ne lasit aina näyttämään vähän pienemmiltä päässä kuin ovatkaan eli kannattaa ehkä ottaa vähän isommat kehykset jos voimakkuudet vaan jotenkin antaa myötä. Ja lisäksi jos voimakkuuksia on vähänkään enemmän niin se koko linssi menee tummaksi eli esim. hennommat metallikehykset eivät välttämättä näytä kauhean hyvältä jos sivuilta paistaa paksu tumma aurinkolasilinssin reuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      93
      4079
    2. 61
      3359
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      163
      3060
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      70
      3012
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2499
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2316
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      184
      2027
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2024
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      65
      1982
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1403
    Aihe