puhelin (taskulampulla) käyttäytyy oudosti.
Jos asennan herätyksen ja sammutan kännykän ja pistän laturiin niin kas kummaa herätyksestä ei ole tietoakaan aamulla.
Itse asiassa luuri vaatii vieläpä asettamaan käynnistäessä ajan ja päivämäärän. Miksi se tässä tapauksessa "resetoi" itsensä?
Jos asennan herätyksen ja sammutan kännykän ja pistän laturiin niin kas kummaa herätyksestä ei ole tietoakaan aamulla.
Itse asiassa luuri vaatii vieläpä asettamaan käynnistäessä ajan ja päivämäärän. Miksi se tässä tapauksessa "resetoi" itsensä?
Vastaukset 11
Vanhimmat
käytätkö paketissa tullutta laturia.
toisen nokialaisen laturi aika ajoin, koska näitä latureja risteilee jo melkein joka nurkassa.
Vaikuttaako se?
Ihan normaalisti se puhelimesi toimii !
käytä paketissa tullutta lauturia vaikka muutkin sopisi.on ilmeisesti jokin osa erillainen kuitenkin.itsellä oli vanhempi pikalaturi käytössä ja teki samallaisia temppuja.kyllä kännykkä herättää vaikka olisi sammutettuna.
Luulenpa, että kännykkä ei osaa herättää itseään ollessaan sammutettuna. Ei ainakaan minun kännykkä tee niin. Eikä silloin myöskään pysty herättämään sinua. Mutta jospa jättäisit sen kännykän päälle seuraavan kerran kun kaipaat herätystä.
Kysyy käynnistettäessä päivämäärää ja kellonaikaa, koska et ole laittanut aika-asetuksista ajanpäivitystä verkosta päälle.
Kännykkäsi ihan kunnossa.
Toimiiko muuten yhdyssanojen kirjoitus viestiin ennakoivalla tekstinsyötöllä oikein ohjekirjan mukaisesti, siis alanuolella. ????
silloin kun on kiinni, mutta ei samanaikaisesti laturissa.
Ajanpäivitys ei taida olla päällä, mutta tätä se ei kysy käynnistettäessä kuin ainoastaan silloin kun se "pettää" ollessaan laturissa.
Ja itse olen sellainen puusilmä, etten viitsi edes vaivautua opettelemaan ennakoivaa, eli olen aina suosiolla kirjoittanut "perinteisellä" tavalla. Mutta onko tässä kysmys jostain laajemmasta bugista?
Sitä oppii uutta, siis herätyksestä ! Sehän tuo herätystoiminnon vajaavuus voi olla myös ohjelmabugi, pitääpä kokeilla omalla !
Olen hieman jäljittänyt sitä yhdyssanabugia, koska sain viime viikolla 3 sellaista Nokia 1100:a käsiini joissa se oli. Ohjelmaversiot 5.60 ja 5.62. Käytin huollossa, mutta mitään ei voinut tehdä asialle kun 5.62 ohjelmaversio on tällä hetkellä uusin. Lähetin Nokialle palautetta, toivottavasti saavat jakoon sellaisen ohjelman, jossa bugit korjattu.
Sen sijaan ohjelmaversio 4.xx taas toimi kuten muutkin Nokian puhelimet käyttöohjeen mukaan.
voipi tsekata tuossa 1100:ssa?
Näppäile *#0000# soittotilassa !0000= nollia
Sieltäpä löytyy versio !
4.35
Pitäiskö nyt itkeä vain nauraa, vai mennä heti päivittämään?
No enpä tiedä, yleensähän niitä ohjelmia ei päivitellä, ellei niissä ole pahoja mokia.
Ainakaan ei kannata päivittää uusimpaan versioon 5.62, koska siinä ei ole taas se yhdyssanahomma kunnossa. 4.35:ssa todennäkösesti toimii.
Soita tai käy kysymässä lähimmästä Nokian huoltoliikkeestä neuvoja, voiko päivittää ja mitä maksaa. Huoltoliike löytyy Nokian sivulta.