Lähikaupassa tapahtunutta!

Anonyymi

Kävin paikallisessa lähikaupassa ja siinä ostoksia kassalla maksaessani takanani oleva herrasmies alkoi väittää minun laittaneen kaupasta tavaroita reppuuni!

Hämmennyin siinä enkä tajunnut näyttää kassanhoitajalle reppuani tarkistusta varten eikä hän sitä pyytänytkään! Mitään en reppuuni laittanut!

Saanko tuon "suunsoittajan" edesvastuuseen sanoistaan, sillä voisin kuvitella kassan tilanteen muistavan!

Onko kaupoissa kameravalvonta, joista asian todellinen tola selviäisi, sillä haluaisin myös todistaa väitteeni! Kaunko mahdollisia nauhoituksia säilytetään!

Voinko tehdä poliisille tutkintapyynnön?

3

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voit, mutta veronmaksajien piikkiin et prosessia saisi. Kyse voisi olla kunnianloukkauksesta, mutta koska reppua ei tarkastettu, niin se pitikö väite paikkansa vai ei jäisi todistamatta. Kamarevalvonta tuskin näyttää reppusi sisältöä, vaikka kaupassa sellainen olisikin ja se tuskin kattaa koko liikettä. Omalla syytteellä ja rahallasi voisit tietysti käräjöidä niin paljon kuin lompakostasi tuohta riittää, jos vain oikeus suostuu ottamaan asian käsiteltäväksi ja saisit selvitettyä vastapuolesi henkilöllisyyden, ketä vastaan käräjille lähtisit.

      • Anonyymi

        Lisäksi vaikka kameravalvontatallenne saataisiinkin, ei siinä ole ääntä mukana. Todistusarvo suullisesti tehtyyn kunnianloukkaukseen olisi siis olematon.


    • Anonyymi

      Komppaan edellistä. Lisäksi " kunnianloukkauksesta rangaistaan vain tahallisena tekona, joten jos väitteiden esittämiseen on ollut vahvoja perusteita ja todennäköisiä syitä pitää totena, herjaustahallisuus puuttuu" eli jos se henkilö on oikeasti luullut sun yrittävän varastaa niin se ei ole ollut tahallinen teko.
      Me asutaan suomessa, ei jenkkilässä, ihan jokaisesta asiasta josta mielensä pahoittaa, ei kannata ruveta keksimään syitä haastaa oikeuteen. Kuka täysipäinen tuollaisen asian takia haluaisi lähteä souvaamaan vuodeksi oikeuslaitoksilla?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1156
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      258
      1001
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      879
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      772
    Aihe