Lähikaupassa tapahtunutta!

Anonyymi

Kävin paikallisessa lähikaupassa ja siinä ostoksia kassalla maksaessani takanani oleva herrasmies alkoi väittää minun laittaneen kaupasta tavaroita reppuuni!

Hämmennyin siinä enkä tajunnut näyttää kassanhoitajalle reppuani tarkistusta varten eikä hän sitä pyytänytkään! Mitään en reppuuni laittanut!

Saanko tuon "suunsoittajan" edesvastuuseen sanoistaan, sillä voisin kuvitella kassan tilanteen muistavan!

Onko kaupoissa kameravalvonta, joista asian todellinen tola selviäisi, sillä haluaisin myös todistaa väitteeni! Kaunko mahdollisia nauhoituksia säilytetään!

Voinko tehdä poliisille tutkintapyynnön?

3

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voit, mutta veronmaksajien piikkiin et prosessia saisi. Kyse voisi olla kunnianloukkauksesta, mutta koska reppua ei tarkastettu, niin se pitikö väite paikkansa vai ei jäisi todistamatta. Kamarevalvonta tuskin näyttää reppusi sisältöä, vaikka kaupassa sellainen olisikin ja se tuskin kattaa koko liikettä. Omalla syytteellä ja rahallasi voisit tietysti käräjöidä niin paljon kuin lompakostasi tuohta riittää, jos vain oikeus suostuu ottamaan asian käsiteltäväksi ja saisit selvitettyä vastapuolesi henkilöllisyyden, ketä vastaan käräjille lähtisit.

      • Anonyymi

        Lisäksi vaikka kameravalvontatallenne saataisiinkin, ei siinä ole ääntä mukana. Todistusarvo suullisesti tehtyyn kunnianloukkaukseen olisi siis olematon.


    • Anonyymi

      Komppaan edellistä. Lisäksi " kunnianloukkauksesta rangaistaan vain tahallisena tekona, joten jos väitteiden esittämiseen on ollut vahvoja perusteita ja todennäköisiä syitä pitää totena, herjaustahallisuus puuttuu" eli jos se henkilö on oikeasti luullut sun yrittävän varastaa niin se ei ole ollut tahallinen teko.
      Me asutaan suomessa, ei jenkkilässä, ihan jokaisesta asiasta josta mielensä pahoittaa, ei kannata ruveta keksimään syitä haastaa oikeuteen. Kuka täysipäinen tuollaisen asian takia haluaisi lähteä souvaamaan vuodeksi oikeuslaitoksilla?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2079
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1520
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1299
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      236
      1180
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1160
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1086
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1031
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      243
      972
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      916
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe