Meillä on yhtiössä lunastuspykälä. Yhtiössä on eri osakesarjat asunnoille ja autokatospaikoille. Minä en saanut autokatospaikkaa ostaessani asunnon. Nyt on tullut myyntiin asuntoja autokatospaikkoja. En kuitenkaan voi lunastaa autokatospaikkaa erillisenä, koska kauppakirja on tehty könttähintana. Silloin ei voi isännöitsijän mukaan autokatospaikkaa lunastaa. Mitenhän tämä oikein on? Mielestäni kauppakirjassa pitää olla erillishinnat, koska ne ovat erillisiä osakesarjoja.
Löytyykö keltään asiaan parempaa tietoa?
Autokatos-paikan lunastus
4
130
Vastaukset
- Anonyymi
Et voi erikseen lunastaa autokatospaikkaa. Isännöitsijäsi täysin oikeassa. Mikään lakipykälä ei vaadi kauppakirjaan merkittäväksi erillishintaa.
- Anonyymi
Miten tämä on yhtiöjärjestyksessä muotoiltu?
Jos tehdään kaupat esim. kahden huoneiston osakkeista, pitää kaupan kohteena olevat osakemääräät ja huoneistojen numerot mainita kauppakirjassa. Onko tässäkään tapauksessa mahdollista lunastaa vain toista huoneistoa?
Kauppakirjassa voi olla ostajan ehto että kauppa toteutuu kokonaisuudessaan tai ei lainkaan. - Anonyymi
Ei ole.
- Anonyymi
Varainsiirtovero maksetaan osakkeittain, vaikka kauppakirjassa olisikin könttäsumma. Olet oikeutettu lunastamaan autopaikan tuolla summalla. Vaadi tieto isännöitsijältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido1363703Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.483287Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1452842Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦222603En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v152373Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain2182142- 362125
- 351914
- 1211906
- 291891