unirytmi sekaisin

miten saa palautettua rytmin, kun nyt menen nukkumaan n. 22-23 mutta uni tulee vasta puolen yön jälkeen ja heräilen jo klo 6 aikoihin. Jos mene aiemmin sänkyyn, menee alkuyö pyörimiseksi sängyssä
1179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Muutama usa:ssa asuva sukulainen on saanut pysyvän avun näistä uusista lääkkeistä unettomuuteensa, nämä tuottavat luonnollista unta ja ovat turvallisia pitkäänkin käytettäessä.

Koska oreksiiniantagonisteja on saatavilla uniongelmaisille Suomessa?

Oreksiiniantagonisteja myydään jo Yhdysvalloissa. Meillä se tulee myyntiin ehkä muutaman vuoden kuluttua. Voidaan olettaa, että uudet lääkkeet tulevat olemaan hinnaltaan huomattavasti perinteisiä unilääkkeitä kalliimpina.

Juttu on julkaistu Kotilääkärissä 1/2018.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

miten saa palautettua rytmin, kun nyt menen nukkumaan n. 22-23 mutta uni tulee vasta puolen yön jälkeen ja heräilen jo klo 6 aikoihin. Jos mene aiemmin sänkyyn, menee alkuyö pyörimiseksi sängyssä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu