Suomi24-paneelin aihe Verkkokeskustelun etiikka keskustelussa myös Maikkarilla

Suomi24-paneeli Porin SuomiAreenalla eilen maanantaina pääsi myös maanantai-illan lähetykseen Maikkarille, aiheenahan oli Verkkokeskustelun etiikka.

Katso, miten panelistimme Mika Pantzar ja Katri Saarikivi kommentoivat Kirsi Alm-Siiran vieraina. Lähetys löytyy mtv.fi-sivustolta.
Osallistu keskusteluun ja kerro, miten itse käytät empatiataitojasi verkkokeskusteluissa. Terveisiä Porista!

2

2866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ilmaisun vapaus ole ennen ollut ongelma. Nyt se haittaa tiettyä käärmettä pyssyyn ajavaa ryhmää. Suut kiinni jos ette osaa ilmaista oikeita asioita.

    • Anonyymi

      Mutta entäs tämä, ratkaisematon jatkuva ongelma kuten Suomi24 eri palstoilla mutta etenkin ko. seksi ja vastaavat palstat jatkuvat täyttäjineen, tuon esiin yhden yhä ratkaisemattoman ilmiön trollauksen ilmiön seksi/ sukupuoli palstoilla:
      /
      SÄÄNNÖT !?
      /
      Seksi
      /
      Huom. Onko Heinolan trollin päivän "MANIFESTI" !?
      #
      2025-05-21
      Kuten tunnettua "Heinolan setänä" s24 seksipalstoilla huomiota hakeva keski-iän ylittänyt 'pikkumies' harrastaa päivittäistä huomionhakuaan ja samalla eräänlaista "manifestiaan" eli tiedotustaan - ensinnä pääkohteenaan oleville nuorille pääosin teini-ikäsille tytöille ja vahvalle ja samalla tarkkaan rajatuille kiinnostuksensa kohteille - näiden ikää eli nuoruutta korostaen ja röyhkeän sekstisten mielikuviensa värittämänä!
      Nämä trollin ilmoittelut ( 'seuranhaku tavoittein') ovat tälle TIEDOTUS-luonteisia, kuten myös huomiota herättävät "manifestit" ovat hyvässä tai pahassa!
      Tämä trolli luettelee "ilmoittelujensa" alkuun toistuvasti ja samalla kaavalla itseään kuvailevia "myönteisiä" hyviä puolia joilla kuvittelee olevan vetovoimaa ja merkitystä hakemiinsa nuoriin kohderyhmiin!?
      Pääasia ja aihe on aina seksuaalinen ja siihen tekoon tähtäävä toiminta jollaista vaihdellen kuvailee mielihaluinaan.
      Mutta samalla usein myös haave ..."myös muusta tekemisestä" jonka voisi olettaa seurustelun kaltaiseen suhteeseen halusta tai haaveesta?
      Tämä ei näe jopa 30-35-vuoden ikäerolla olisi siihen merkitystä?
      \/
      https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Manifesti

      Mutta kun pettymykset ovat olleet jatkuvia tässä hakumenettelyssään - ja aitoa kiinnostusta ja kohdehenkilöitä ei ole ilmaantunut vuosiin - ehkä s24:llä n. yli 12-13 vuoteen.
      Trollin turhautuminen purkautuu usein tämän "juttuja" kylläkin erikoisen kiinnostuneina seuraavien lähinnä miesten haukkumisella - sekin jatkuvasti jokaista kommenttia ja kannanottoon vastaten tylysti "homotellen ja mielenvikaiseksi, piipittäjkksi" yms. nimitellen!

      Näitä ko. trollin avaukset toistuu samana jopa 2-4 kertaa tunnissa päivän aikana!
      Mutta seuraajat "seuraa perässä"... ja samat jutut toistuu joka tapauksessa saman kaavan mukaan.

      Sekin - ettei ko. trolli "pääse eroon" näistä seuraajistaan ja kritisoijistaan on ongelma samalla tähän palstan sisältöön ja täyttämiseen nähden.
      <|><|><|>
      On tullut esiin ettei ns. S24-ylläpito voi asialle mitään, ei voi olla mahdollista!?
      Miettikää muutaman vuoden taakse, jolloin jostain aika mitättömästäkin "väärinkäytöstä" jopa yksittäisestä sanoista ( kiroilu) saattoi saada "pannit" - ulosheiton joka saattoi kestää jonkun aikaa.

      Ja edelleen muistatte kun mm. tämä rotukiihkoilu ( n- sanoineen yms.) oli kuumimmillaan muutama vuosi sitten ja muustakin syystä (?) oli Suomi24- toiminta laajemmin yhteistyössä POLIISIN KANSSA - sivuilla olleella suoralla ilmoitus menettelyllä näiltä sivuilta poliisiin sen mukaan tarkkaan mistä kirjoitteluista haluttiin tehdä ilmoitus!

      Kuten nytkin tehdään esim. ylläpidolle jostain aiheesta jonkun mielestä epäsopivasta kirjoitteluista ( "sääntöjen puitteissa") joka voi olla vakavaa tai ihan mielivaltaista - puolin jos toisin!

      Tämäkin avaus voi olla sellainen jollekulle - jolloin rehellisesti ja totuuden mukaisesti tulisi myös suhtautua, eikä yksittäisen mielipiteen innoittaman!?

      Hyvää asiallista jatkoa kaikkiin ja kaikille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      11
      5593
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5229
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3264
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      86
      3165
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      118
      974
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      56
      950
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      872
    8. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      43
      666
    9. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      37
      665
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      23
      609
    Aihe