Tasaeläke syletyttää

Anonyymi

Helk*arin tasaeläke!
https://www.verkkouutiset.fi/varoitus-ilmiosta-sama-elake-tekematta-yhtaan-toita/

Todella, todella kannnustavaa raataa tunnollisesti pienipalkkaisessa mutta kansantaloudellisesti tärkeässä työssä vain huomatakseen että saman ( tai jopa uskomatonta kyllä jopa vähemmän!) saat sitten eläkeikäisenä, kuin joku toinen joka pääsääntöisesti eleli sinultakin otettujen tulonsiirtojen varassa.

Ei kyllä ole oikeudenmukaista, eikä kannustavaa tällainen. Saat yrittää ansaita, saat raataa, saat säästää, saat jopa yrittää ennakoida tulevaa ja sijoittaa, mutta älä kuvittele etteikö sitä otettaisi pois ja tasattaisi vähemmän viitseliäille ja lyhytnäköisemmille.

Kiroan koko järjestelmän.

8

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turhaan kiroilet. Muista että sinä et päätä tuosta järjestelmästä ja se mikä on tehty on tehty eikä asiaa voi jälkikäteen muuttaa.
      Kannattaisi keskittyä vain niihin asioihin mihin itse voi omilla toimillaan välittömästi vaikuttaa, katkeruus saattaa lyhentää ikää ja on haitallista terveydelle ja hyvinvoinnille. Rattoisia eläkepäiviä Sinulle.

      • Anonyymi

        Mitä ihmettä höpötät? Eihän mikään systeemi ole kiveen hakattu, vaan kaikki muuttuu useaankin kertaan vuosien kuluessa.
        En ole vielä eläkkeellä jonka takia tästä asiasta vasta kannattaakin nyt "taistella" ;P


    • Anonyymi

      Toisaalta koko elämän tulonsiirtoihmiset harvoin elää eläkeikään sillä huonot elämäntavat kaataa ihmisen ennen sitä ja muutenkin jos joku selviääkin niin onko kadehtimista kun elämänsä sekaisin viettänyt ja ei muista nykyhetkeä ja ei paljon entistäkään.

      Kaikkea ei pidä rahassa ajatella ja jos tosiaan kadehtii niin siitä vain hyppää sitten siihen junaan puliukoksi. Ei kannata. Monesti tällainen kumpuaa siitä että oma työ pännii vietävästi. Sitäkään ei kannata liikaa potea vaan rohkeasti uudelle uralle. Sekin mahdollista kun perusturva suomessa on.

      • Anonyymi

        Kyse ei ole niinkään "kateudesta" kuin niitten puolella olemisesta jotka ovat eläneet ahkerina, tunnollisina ja kunnollisina.

        Oletko siis sitä mieltä että heidän oikeutensa oman työntekonsa hedelmiin on jotenkin vähäisempi kuin puliukkojunaan hypänneitten?


    • Anonyymi

      Jos toimeentulotuki on 490€/kk, mikä on minimi, mikä riittää eläämiseen, ja työntekijalla jää palkasta yhtä paljon käteen.

      Niin tarkoittaako tämä, että toimeentulotuki liian suuri vai että palkka on liian pieni?

      Jos toimeentulotuki olisi 50€/kk ja työntekijalla palkasta jäisi käteen myös 50€/kk, niin olisi toimeentulotuki edelleen liian iso?

      Sama juttu eläkkeiden kanssa.

      • Anonyymi

        Muutatko eri paikkakunnalle tuolla rahalla?


      • Anonyymi

        Asiansa hyvin hoitaneelle työntekijälle rahat puhtaana käteen ja bonukset vielä päälle, mutta ikuiseksi lapseksi jääneelle voisi tarjota toimeentulona vaikka soppakeittiötä, maksuosoituksia kirpputoreille ja ruokakauppoihin. Asunnonkin voisi osoittaa muuttotappiokunnasta.


    • Anonyymi

      Kunhan sille eläkkeelle ensin pääsisi. Ei välttämättä hyvää kehitystä jos työeläkeyhtiöt ja kela eivät osaa tehdä oikeanlaisia päätöksiä silloin kun perusteet on ettei sitten itsari synkennä tilastoja. On tehty liian vaikeaksi päätöksistä valitukset ja annettu liian suuri valta niille perustelmatta hylätä päätöksiä. Onneksi silloin voi tehdä omia päätöksiä onpa sitten vähemmän veronmaksajia ja rahoittajia tällä mädällä yhteiskunnalla jota tälläkin hetkellä valehtelemalla ja viekkaudella valtaan päässyt hallitus muka johtaa. Sama paska myös eu-tasolla suomen osalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      215
      1459
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1286
    3. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      4
      1108
    4. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      17
      1086
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      938
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      910
    7. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      61
      862
    8. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      850
    9. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      780
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      37
      778
    Aihe