Saksassa Hessenin osavaltio on päättänyt kieltää Microsoft Office 365 -ohjelmistojen käytön kouluissa.
Osavaltion tietosuojaviranomainen pelkää, että Office-ohjelmistojen kautta oppilaiden ja opettajien tietoja saattaisi päätyä Yhdysvaltain viranomaisten käsiin, kertoo ZDNet.
Office-ohjelmat keräävät telemetriatietoja ja lähettävät datan Yhdysvaltoihin. Alankomaalaiset tutkijat totesivat vuonna 2018, että kerättävä data saattaa sisältää jopa käyttäjien syöttämiä tietoja kuten kirjoitettua tekstiä ja esimerkiksi sähköpostien otsikoita. Tämä tietenkin rikkoisi gdpr:ää.
Hessenin osavaltiossa on pohdittu Microsoftin ohjelmistojen käyttöä jo vuosia.
Microsoft investoi muutama vuosi sitten Saksaan useita miljoonia euroja, jotta saksalaisten tiedot voitaisiin säilyttää pilvessä maan omien rajojen sisällä. Tämän ansiosta Hessenin osavaltio uskaltautui ottamaan Office 365:n käyttöön vuonna 2017.
Kesällä 2018 Saksan pilvipalvelusta vedettiin kuitenkin töpseli irti, minkä johdosta telemetriatiedot alkoivat virrata jälleen Atlantin taakse.
Microsoft ei ole tarjonnut ongelmaan ratkaisua, joka tyydyttäisi Hessenin tietosuojaviranomaista. Microsoftin edustaja kuitenkin kommentoi yhtiön olevan kiitollinen Hessenin osavaltion esiin nostamista huolista ja aikovan etsiä keinoja yhteistyön jatkamiseen.
Saksassa on väännetty ahkerasti kättä siitä, onko parempi käyttää avoimen lähdekoodin vaihtoehtoja kuten Linux-käyttöjärjestelmää vai maksaa esimerkiksi Microsoftille kymmeniä miljoonia euroja ohjelmistolisensseistä. Vuonna 2018 Saksan julkishallinnossa kului Microsoftin ohjelmistoihin 73 miljoonaa euroa, lähes 26 miljoonaa euroa enemmän kuin oli tarkoitus.
Microsoft Office 365 vakoilee hurjasti.
Anonyymi
3
110
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tollaisia kannata käyttää, ilmaisetkin on perempia.
- Anonyymi
Eiköhän tuo ollut tiedossa! MS vakoilee kaikilla tuotteillaan!
- Anonyymi
MS = Täydellinen vakoilu! Etkö sitä tiennyt!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit422770Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116