Omaa kokemusta liitettynä kyseisen firman arvoihin...
ASUNTOKAUPASSA ALKU RATKAISEE
Oikean myyntihinnan asettaminen myynnin alussa on lopputuloksen kannalta ratkaisevan tärkeää. Asunnon oikea hinnoittelu ja oikeanlainen tehokas markkinointi sekä myyntityö alussa – ennen ensinäyttöä – ratkaisevat asunnon kiinnostavuuden.
Omalla kohdalla hinta arvioitiin aivan liian korkeaksi. Ensinäyttökin oli paljon myyntitoimeksiantoa myöhemmin. Itse
piti kysellä ensimmäistä näyttöajankohtaa. Itse ehdotimme hinnan alentamista, kun ei alkanut tapahtua mitään.
ASUNTOKAUPPA ON JOUKKUELAJI
HYVÄSSÄ JOUKKUEESSA on monta hyvää tyyppiä, jotka yhdessä muodostavat toimivan joukkueen. Meillä on tarjota sinulle asuntokaupan ykkösketju, jonka osaksi myös sinä asiakkaana pääset. Sinun ei tarvitse selviytyä asunnonvaihdosta yksin, vaan me autamme sinua ja yhdessä pääsemme parhaaseen tulokseen.
”Monta hyvää tyyppiä” – eli muunkinlaisia mahtuu joukkoon.
JOKAISEN *******:n AMMATTILAISEN tärkeimpänä tehtävänä on luoda turvallista ja tehokasta kiinteistövälitystä. Työtämme ohjaavat yrityksemme keskeiset arvot: luotettavuus, osaaminen, ahkeruus ja välittäminen.
"Tärkeimpänä tehtävänä”? Sen kun saisi kaikille ”ammattilaisille” sisäistettyä… En tuntenut oloani turvalliseksi, vaan ennemminkin olin tyhjän päällä, kun en tiennyt, missä mennään, tekeekö välittäjä yhtään mitään myynnin edistämiseksi. Mitään näistä kriteereistä en huomannut välittäjässämme.
KESKITYMME OLENNAISEEN - kotisi myyntiin. Suurin osa toimeksiannoistamme tulee suositusten kautta.
Oma kokemukseni on, ettei asuntomme myyntiin keskitytty, annettiin mennä omalla painollaan, odotettiin, että joku ”löytäisi” kohteen netistä. Välittäjä ei ottanut yhteyttä itse oikeastaan ollenkaan. Ei ilmoittanut väliaikatietoja kertaakaan oma-aloitteisesti. Ei edes vastannut muutamiin sähköposteihin. Jopa viimeinen sähköposti, missä pyysimme lähettämään asunnon paperit takaisin myyntitoimeksiannon päätyttyä, ei saanut vastausta. Paperit tuli – ilman saatetta.
Yksi ainoa pariskunta kävi asuntoa katsomassa myyntitoimeksiannon (4 kk) aikana. Hekin sen verran iäkkäitä ihmisiä, että ihmettelimme, miten he edes tulevat katsomaan kaksikerroksista asuntoa. Toinen kulki kepin kanssa. Heräsi epäilys, että välittäjä toi tuttavansa paikanpäälle näyttääkseen, että kiinnostusta kyllä on.
En usko suosituksiin, käsittääkseni tämä välittäjä itse kyselee myyntiin kohteita; tutkii netistä yksityisessä myynnissä olevia ja pyytää niitä itselleen välitettäväksi. Itse valitsimme tämän välittäjän vain sen takia, kun hänellä oli (on edelleen) myynnissä kohde, minkä olisimme ostaneet, jos omamme olisi tullut myydyksi.
Kaiken kaikkiaan välittäjä tuntui todella välinpitämättömältä. Ei minkäänlaista asiakaspalveluhenkisyyttä siinä miehessä.
Kokemus eräästä kiinteistövälitysfirmasta
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949397Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki724877Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.444551Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82338Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001576- 421373
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota511302Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441286Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641252Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691174