Omaa kokemusta liitettynä kyseisen firman arvoihin...
ASUNTOKAUPASSA ALKU RATKAISEE
Oikean myyntihinnan asettaminen myynnin alussa on lopputuloksen kannalta ratkaisevan tärkeää. Asunnon oikea hinnoittelu ja oikeanlainen tehokas markkinointi sekä myyntityö alussa – ennen ensinäyttöä – ratkaisevat asunnon kiinnostavuuden.
Omalla kohdalla hinta arvioitiin aivan liian korkeaksi. Ensinäyttökin oli paljon myyntitoimeksiantoa myöhemmin. Itse
piti kysellä ensimmäistä näyttöajankohtaa. Itse ehdotimme hinnan alentamista, kun ei alkanut tapahtua mitään.
ASUNTOKAUPPA ON JOUKKUELAJI
HYVÄSSÄ JOUKKUEESSA on monta hyvää tyyppiä, jotka yhdessä muodostavat toimivan joukkueen. Meillä on tarjota sinulle asuntokaupan ykkösketju, jonka osaksi myös sinä asiakkaana pääset. Sinun ei tarvitse selviytyä asunnonvaihdosta yksin, vaan me autamme sinua ja yhdessä pääsemme parhaaseen tulokseen.
”Monta hyvää tyyppiä” – eli muunkinlaisia mahtuu joukkoon.
JOKAISEN *******:n AMMATTILAISEN tärkeimpänä tehtävänä on luoda turvallista ja tehokasta kiinteistövälitystä. Työtämme ohjaavat yrityksemme keskeiset arvot: luotettavuus, osaaminen, ahkeruus ja välittäminen.
"Tärkeimpänä tehtävänä”? Sen kun saisi kaikille ”ammattilaisille” sisäistettyä… En tuntenut oloani turvalliseksi, vaan ennemminkin olin tyhjän päällä, kun en tiennyt, missä mennään, tekeekö välittäjä yhtään mitään myynnin edistämiseksi. Mitään näistä kriteereistä en huomannut välittäjässämme.
KESKITYMME OLENNAISEEN - kotisi myyntiin. Suurin osa toimeksiannoistamme tulee suositusten kautta.
Oma kokemukseni on, ettei asuntomme myyntiin keskitytty, annettiin mennä omalla painollaan, odotettiin, että joku ”löytäisi” kohteen netistä. Välittäjä ei ottanut yhteyttä itse oikeastaan ollenkaan. Ei ilmoittanut väliaikatietoja kertaakaan oma-aloitteisesti. Ei edes vastannut muutamiin sähköposteihin. Jopa viimeinen sähköposti, missä pyysimme lähettämään asunnon paperit takaisin myyntitoimeksiannon päätyttyä, ei saanut vastausta. Paperit tuli – ilman saatetta.
Yksi ainoa pariskunta kävi asuntoa katsomassa myyntitoimeksiannon (4 kk) aikana. Hekin sen verran iäkkäitä ihmisiä, että ihmettelimme, miten he edes tulevat katsomaan kaksikerroksista asuntoa. Toinen kulki kepin kanssa. Heräsi epäilys, että välittäjä toi tuttavansa paikanpäälle näyttääkseen, että kiinnostusta kyllä on.
En usko suosituksiin, käsittääkseni tämä välittäjä itse kyselee myyntiin kohteita; tutkii netistä yksityisessä myynnissä olevia ja pyytää niitä itselleen välitettäväksi. Itse valitsimme tämän välittäjän vain sen takia, kun hänellä oli (on edelleen) myynnissä kohde, minkä olisimme ostaneet, jos omamme olisi tullut myydyksi.
Kaiken kaikkiaan välittäjä tuntui todella välinpitämättömältä. Ei minkäänlaista asiakaspalveluhenkisyyttä siinä miehessä.
Kokemus eräästä kiinteistövälitysfirmasta
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.16910352- 552823
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan812549- 852371
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1472104Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2431952- 441402
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131395Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1151197Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34873