Viro & Venäjä

Moe
Tässä on ruvennut mietityttämään että kuinka paljon halvempia nuo virolaiset/venäläiset koodaajat ovat?
Mitä ne kustantavat työnantajalleni ja ovatko ne yhtä hyviä? Kyllä luulisi että tietotaito ja kommunikoinnin sujuvuus on kuitenkin se joka suurimmaksi osaksi ratkaiseen eikä 20-30% säännöt palkassa.
1288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itse venäläisenä voin kertoa, että ohjelmointi-työn kannattaa tilata venäjältä, koska palkat siellä voivat olla jopa 1/5 osa, mitä täällä maksetaan. Eli tulee huomattavasti halvemmaksi. Mutta se kommunikointi voi olla taas huonompaa, ja väärinymmärryksiä voi helposti tulla tilausvaiheessa.

Käsittääkseni venäjällä voi löytää erittäin lahjakkaita ohjelmoijia, mutta heillä voi olla väärä/erilainen näkemys asioista. Mene ja tiedä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


palkkaa kyselevä kirjoitti:

Moe
Tässä on ruvennut mietityttämään että kuinka paljon halvempia nuo virolaiset/venäläiset koodaajat ovat?
Mitä ne kustantavat työnantajalleni ja ovatko ne yhtä hyviä? Kyllä luulisi että tietotaito ja kommunikoinnin sujuvuus on kuitenkin se joka suurimmaksi osaksi ratkaiseen eikä 20-30% säännöt palkassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu