Jos harrastaa yhdentää päivää ennen kun menkkojen pitäisi tulla voiko se vaikuttaa menkkoihin (tulevat myöhemmin, jäävät pois tai jotain muuta)?
Neitsyyden menetys
Anonyymi
51211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Varsin epätodennäköistä.
Sä olet raskaana. Matias Oskari on aika hyvä nimi, ihan vinkkinä :)
t:MatiasOskari
Hei joo ksikki hyvin menkat oli vaa muutaman viiko myöhäs.
Seksin harrastaminen ei vaikuta kuukautisiin mikäli ehkäisy on kunnossa. Ehkäisykin tietysti voi pettää, mutta harvemmin,kun noudattaa ohjeita. Nuorille lienee suositellaan edelleenkin sekä pilleriehkäisyä että samanaikaisesti kondomia ensimmäisen puolen vuoden ajan uudessa suhteessa. Eli pilleriehkäisy raskauden torjumiseksi ja kondomi tarttuvien tautien torjumiseksi.
Hoida ehkäisy kuntoon ennakolta, äläkä luota varmoihin päiviin. Nuoret naiset ovat hyvin hedelmällisiä. Ehkäisyllä torjutaan sekä tauteja että ei-toivottuja raskauksia. Eli sinulla olisi nyt paljon opeteltavaa sekä käytännön että asenteiden tasolla.
Toki teoriassa munasolu irtoaa kaksi viikkoa ennen kuukautisia ja irronnut munasolu kuolee parissa päivässä ilman hedelmöitystä. Siitiötkin pysyvät naisen elimistössä hengissä 3 - 5 pv. Eli teoriassa vähän ennen kuukautisia voi harrastaa seksiä ilman raskaaksi tulemista. Käytännössä kuitenkin kuukautiskierto voi heittelehtiä, ja kuukautisten alun tietää varmasti vasta, kun ne alkavat. Eli ennustaminen on ennustamista, vähän kuin lottoamista tai venäläistä rulettia.
Viisas vierailee ehkäisypolilla ja päivittää sekä tietonsa että taitonsa ja sitten toimii sen jälkeen parhaan ymmärryksen mukaan. Seksin harjoittaminen edellyttää myös vastuunottoa (tarvittaessa myös syntyvästä lapsesta seuraavan parin kymmenen vuoden ajan).
Sori, viestisi on epäselvä. Kirjoititko sen humalassa?
t:MatiasOskari